Nemcsak azért érdemes az árnyékolókkal már tervezés közben foglalkozni, mert esztétikailag hozzájárulnak a belső tér miliőjéhez, hanem mert elsődlegesen az energetikai héjrendszer részét is képezik, hozzájárulva az épület energiafelhasználásának hatékonyságához, gazdaságosságához és a megfelelő fényviszonyok biztosításához, ugyanakkor a belső térben alkalmazott árnyékolók megtervezésével, helyigények, anyagtípusok, rögzítési megoldások meghatározásával megelőzhetők a kivitelezés és az üzemeltetés során adódó későbbi kellemetlenségek is. Ehhez ad néhány gyakorlati tanácsot a Krüllung Kft. cikke.
Funkciók meghatározása
Az árnyékolók elsődleges feladata a Nap külső térből érkező hatásainak szabályozása. A hő- és fényvédelmen belül is több funkciót tartunk számon: a hőérzet javítását, nyári túlmelegedés elleni védelmet, a téli hőveszteség csökkentését, belátásgátlást, fényszabályozást és -bevezetést, káprázatmentességet, sötétítést, fényszennyezés elleni védelmet, illetve UV-védelmet. Bizonyos esetekben komoly kihívást jelent, olyan árnyékolástechnikai megoldást találni, amelyik mindegyik szempontnak megfelel.
Hővédelem
A homlokzat síkjába telepített külső vagy belső téri árnyékolószerkezet beépítése javíthat az épület energiafelhasználásán, ugyanis az üvegfelülettel párhuzamos új réteget képez, az árnyékoló és üveg között létrejövő puffer légréteg pedig hőmegtartó funkcióval rendelkezik. Ugyan az igazi megoldást a nyári túlmelegedés ellen a külső téri szerkezetek biztosítják, de a belső téri árnyékolók is jelentősen csökkenthetik. Ez leginkább a roló anyagától függ. A legjobb anyagok akár felére, míg a legkevésbé hatékony anyagok csak 10%-kal csökkentik a belső térbe jutó hőmennyiséget. Kevesen gondolnak rá, de télen a belső téri rolók leengedésével nappal is és éjszaka is csökkenthető az épület fűtési igénye.
Fényvédelem
A fény szempontjából különösen fontos szerep jut a belső árnyékolóknak. A káprázásmentesítés, a színhelyes megvilágítás, a sötétítés, vagy az UV-védelem mind hozzájárulnak a felhasználói kényelemhez egy lakó funkció esetében is, de kiemelten fontos paraméter lehet irodaházaknál, ahol a számítógépes munkakörnyezetre speciális szabályozások vonatkoznak. A képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet szabályozza a szervezett munkavégzés keretében foglalkoztatott munkavállalókra vonatkozó előírásokat. A rendeletbe foglaltak szerint a képernyős munkahelyek megfelelő káprázásmentesítéséről, valamint az árnyékolószerkezetek szakszerű telepítéséről is gondoskodni kell, ami különböző tájolású homlokzatoknál eltérő követelményeket teremt. Ilyen esetekre fejlesztették ki azokat az anyagcsaládokat, amelyek esztétikailag azonos megjelenésűek, de eltérő szövési sűrűségeikkel teljesítik a követelményeket.
A fényvédelem ugyancsak elengedhetetlen műemlékvédelmi környezetben, ahol az egyedi műtárgyvédelmi forgatókönyv paraméterei alapján kell a megvilágítást és az UV-védelmet megoldani.
A belső téri rolók megtervezése
A Krüllung Kft. belső téri rolói a legmodernebb német technológiával, egyedi méretek alapján, fenntartható anyagokból készülnek. Funkcionális megoldást nyújtanak irodaépületek, középületek, múzeumok, oktatási és egészségügyi intézmények, lakóépületek esetében egyaránt. Az ideális roló kiválasztásához az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni.
Méretek és helyigények
Egészen kis méretektől (1,8 x 2,5 m) az óriás méretekig (max.70 m2) lehetséges a belső rolók alkalmazása. Akár 6 méter széles vagy magas (max. 20 m2 felületű) normál roló is telepíthető nagy üvegfelületek elé. Különleges kialakítású rolóként akár 18 méter magas, max. 70 m2 felületű szerkezetek is lehetségesek.
A belső téri rolók helyigénye leginkább a szerkezeti szélesség függvényében változik.
Megtervezésükkor érdemes figyelembe venni, hogy a szerkezet szélességi méretétől függően változik az anyagtengely keresztmetszete, mely 25 mm vagy nagy fesztávoknál akár 220 mm is lehet. Az anyagtengelyre tekeredő árnyékoló textil (melynek a feltekert állapotbeli vastagsága a beépítési magasságtól függ) tovább növeli a textil roló helyigényét. Célszerű továbbá gondolni arra, hogy a textilt egy alumínium ejtőprofil súlyozza le. A szerkezet rögzítéséhez konzol is szükséges, melynek szintén van némi helyigénye, illetve a rögzítéshez legalább további 1 cm-re van szükség, mely hozzáférést biztosít a szereléskor, karbantartáskor. A Krüllung Kft.-nek vannak olyan speciális, szabadalmaztatott újításai, melyekkel nagyon kis helyigényű (65 mm-es) anyagtengellyel is meg tudjuk oldani az akár 6,0 m-es egybefüggő szélességet úgy, hogy közben az anyag nem gyűrődik, mert csupán 1 mm lesz az anyagtengely lehajlása a teljes fesztávon.
Beépítési módok
A falhoz, nyílászáróhoz vagy födémhez történő burkolat nélküli, vagy burkolattal ellátott látszó rögzítésen túl, a belső téri rolók beépíthetők álmennyezeti horonyba, vagy álmennyezeti burkolatba rejtetten.
Rolók szerkezeti elemei
Burkolat típusok
A rolókat leggyakrabban burkolat nélkül építik be a belső térbe, azonban előfordulhat, hogy a beépítés miatt követelmény az anyagtengely védelme, vagy esztétikai szempontok miatt szükséges szögletes vagy íves burkolat kialakítása, süllyesztés vagy fényzárás.
Megvezetés
Ugyancsak eldöntendő kérdés a rolók megvezetésének típusa. A leggyakoribb kialakítási változat a belső térben a megvezetés nélküli típus, azonban előfordul, hogy az üveg ferde síkja, vagy a roló mérete, a szellőztetés vagy huzat-hatás, esetleg a roló alakja szempontjából szükséges a sodronyos, a sínes vagy esetleg ellenhúzott-feszített szerkezet telepítése. A sínes megvezetést leginkább az anyag minősége, valamint a fény- és résmentes kialakítás szokta befolyásolni, ugyanis a teljesen black out, tehát teljes sötétítést biztosító szerkezeteket minden esetben sínes megvezetéssel alakítják ki.
Ejtőprofil
Az anyag gyűrődésmentes megvezetéséről alumínium ejtőprofil gondoskodik, mely alakját leginkább egyedi szépészeti szempontok határozzák meg.
Működtetés típusa
A kézi vagy motoros mozgatás elsősorban a megrendelő igényeinek megfelelően kerül kialakításra. Nagy épületek esetében javasolt a szerkezetek épületfelügyeleti rendszerbe történő integrálása. Motoros mozgatás esetén a normál 230 V-os motorokon kívül, gyorsjárású, halkjárású, 12V, 18V, 24V, rádiós, kábeles és akkus motorok közül választható ki az ideális megoldás. Az akkus motorok, melyek egy töltéssel akár félév használatot is lehetővé tesznek, leginkább utólagos beépítésnél jellemzők.
Anyagválasztás
Az anyagválasztás egy meglehetősen nagy körültekintést és hozzáértést igénylő feladat, ugyanis több, mint 28 különböző szempont szerint választhatjuk ki a csaknem 600 különböző anyagból a megfelelőt. A felhasználói igényekhez és a tér funkciójához igazítva érdemes figyelembe venni olyan technikai paramétereket, mint például a transzparencia, a hővédelem, a fényáteresztő képesség, az UV-áteresztés, a bevonatok minősége, továbbá a hangelnyelési, az antibakteriális, a tisztíthatósági és a tűzvédelmi tulajdonságok.
Sötétítés szintjei
Az anyag szövésének sűrűségéből és elemi szálai áttetszősége alapján a Krüllung Kft. textilek transzparenciájának szintjei négy kategóriában határozhatók meg.
A sötétítő/fényzáró, nem fényáteresztő anyagok hátoldalán vagy közbenső rétegként található speciális bevonatnak köszönhetően a textil teljesen fényzáró. Külső betekintés nem lehetséges. Napközben is megoldható a sötétítés, megfelelő szerkezettel kombinálva a teljes fényzárás.
Egyéb extrák
Színek és design, egyedi nyomtatható textilek
Amellett, hogy számos design kollekcióból válogathatnak a tervezők a belső téri textil anyagok tekintetében, lehetőség van egyedi céglogó, reklám, grafika létrehozására a textilen. A grafikák háttere egyedileg, akár az enteriőr bútorzatához, textíliáihoz illeszthető. Nem mellesleg bármilyen RAL színben is kérhető.
Tűzvédelem – Az anyagok égési viselkedése
A nehezen gyulladó anyagok leggyakrabban egy olyan bevonatot tartalmaznak, melyek lassítják az égési folyamatot. Ez a réteg azonban az évek során elvékonyodhat, vagy akár el is tűnhet. Vannak olyan nehezen gyulladó anyagok, amelyek a bevonatos textilekkel ellentétben, már az elemi szálak teljes keresztmetszetében nehezen gyulladó tulajdonságúak, így jelentős mértékben késleltetik a tűz továbbterjedését. Amellett, hogy ezek az anyagok rendkívül természetes tapintásúak, optimális ápolási tulajdonságokkal, különféle ragyogó színekkel és nagy fényálló tulajdonsággal rendelkezik. Sőt akár olyan anyagok is vannak, amelyek MSZ EN 13501 - 1 besorolás szerint nem éghető minősítésűek. Ezek a textilek legfontosabb tulajdonsága, hogy nem kapnak lángra, nem terjesztik a tüzet és nem bocsátanak ki mérgező anyagokat.
UV-védelem
A szem által nem érzékelhető (láthatatlan) UV-sugárzás – a fénysugaraktól eltérően – nem veszít intenzitásából a fényforrástól távolodva. A sugarak egy része visszaverődik, más része pedig elnyelődik. Az elnyelt sugarak energiája (UVA és UVB sugarak) károsodást okoz a fényérzékeny tárgyakban és az emberi szervezetben is, elsősorban a bőrben, ahogy a lenti speciális eljárással készült fotók ezt mutatják.
A speciális UV álló szövetek növelik az emberi bőr természetes védekezőképességét a káros sugarak ellen.
Akusztika
Akusztikai szempontból a különböző árnyékolószerkezetek más-más tulajdonságokkal bírhatnak. A függönyök például képesek akár a hang 90%-nak elnyelésére, míg a rolók kb 60% elnyelésére alkalmasak.
Antibakteriális védelem
Az ezüstionokat tartalmazó anyagok megakadályozzák a baktériumok és a gombák elszaporodását, ezért különösen alkalmasak lehetnek kórházakban, idősgondozókban, orvosi rendelőkben, laboratóriumokban, valamint megnövekedett páratartalmú helyiségekben. Ezek az anyagok fokozottan ellenállnak a mosással és vegytisztítással szemben is.
Különleges formák
A speciális formájú nyílások árnyékolása is népszerű igény, amire szintén van megoldás. Trapéz, háromszög, sokszög, vagy félköríves nyílások esetén is van lehetőség belső téri árnyékolástechnikára.
Megoldás lehet az ellenhúzott textil árnyékoló, mely gyakorlatilag bármilyen formát és dőlésű síkot képes lefedni, kifejezetten különleges formájú nyílásokra lett tervezve. Speciális rugórendszer gondoskodik az anyag feszességéről, mely lentről-fölfelé vagy föntről-lefelé is tekeredhet.
“Szendvicsszerkezet"
A cikkben ízelítőt adtunk az egyes funkcionális igények megoldhatóságára, viszont tudni kell, hogy nincs univerzális, egyszerre minden igényt maradéktalanul kielégítő megoldás az árnyékolás területén sem, csak az optimumra lehet törekedni. A legideálisabb megoldás az árnyékolószerkezetek együttes alkalmazása külső és belső térben egyaránt. Az így létrejövő “árnyékolástechnikai szendvicsszerkezet" lényege, hogy az elérni kívánt hatást több elemmel valósítják meg. A rétegezett szerkezetbe nemcsak az árnyékoló, hanem az üvegezés, adott esetben a homlokzat egyéb elemei is beleszámíthatnak.
A rétegezett árnyékolástechnikai szendvicsszerkezet, ahogy a homlokzat rétegeiben, úgy a belső térben is létrejöhet. Ebben az esetben az egyes rétegek különböző funkciókat látnak el (pl. káprázásmentesítés, sötétítés, UV-védelem).
A rolókon túl – További belső téri árnyékolószerkezetek
A formai sajátosságokon túl, a belső téri árnyékolók teljesen egyedire szabhatók. A hagyományos szerkezetek (pliszék, függönyök, szalagfüggönyök, lapfüggönyök) mellett például, a nagylamellás szerkezetek (alumíniumból, rozsdamentes acélból, fából, textilből) további lehetőségeket biztosítanak. A széles anyag- és méretválasztéknak köszönhetően, bármilyen síkbeli, térbeli, egyedi alak árnyékolására ideálisak. A homlokzat síkjában, valamint térelválasztó, belsőépítészeti elemként is alkalmazhatók. Egy korábbi cikkünkben már összegyűjtöttük, hogy milyen különleges árnyékoló megoldások léteznek, inspirációként érdemes elolvasni, és továbbgondolni a lehetőségeket.
A belsőépítészeti tervezés során is javasolt tehát árnyékolástechnikai szakember segítségét igénybe venni, hogy a legmegfelelőbb szerkezeti megoldás emelje a belső tér komfortját, szolgálja a felhasználó igényeit. A Krüllung Kft. filozófiája a belső térben is:
“Bármilyen anyagból, bármilyen mozgatási móddal készíthető árnyékoló."