A Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft. 5 éve hirdeti meg az Art of Freedom elnevezésű művészeti pályázatát, mellyel kifejezett célja, hogy támogassa a magyar és külföldi tárgyalkotó művészek tevékenységét és teret adjon a fesztiváljain az alkotások bemutatásának. A Sziget célja továbbá, hogy a fesztiválok így még izgalmasabb élményt nyújtsanak a látogatóknak és olyan látványos, inspiráló alkotások valósuljanak meg, amik teret és hangot adnak olyan eszméknek és ügyeknek, amik előbbre viszik a világot és jobb hellyé teszik a Földet. A 2018-as év projektjei a Love Revolution kampány részét képezik. Olyan fogalmakra reagálnak mint szeretet, béke, tolerancia, fenntarthatóság és emberi jogok. A pályázóknak kreatív, látványos, jövőbe mutató, költséghatékony és nehezen lerombolható objekteket kellett tervezniük.
Alkotók: Építész Klub - Bogáthy Zsolt, Karádi Dániel Tamás, Kuklis Tibor, Michelisz Éva, Szűcs Imre Ferenc
Az installáció a felhívás egyik kulcsszavára, a „fenntarthatóságra” reagálva újrahasznosított sörös rekeszekből épül. A modulárisan illeszthető ládákból változatos fekvő- és ülőfelületek alakulnak ki. Egyes elemek mozgathatók saját karakterű találkozási pontokat létrehozva, mások stabilan biztosítják az installáció alapszerkezetét. Az elemeket a helyszínen gyorskötözővel illesztik egymáshoz, az áthidaló gerendákat racsnis hevederekkel, un. spaniferekkel rögzítik össze, így biztosítva gerendák a húzott öveinek kellő stabilitását.
Alkotók: Zala Zsófi, Tóth Ádám
A projekt célja a fesztiválozók számára egy nyugalmas tér kialakítása volt, ahova el lehet vonulni a fesztivál forgatagából. Az installáció békét sugárzó, körülölelő belső tere kikapcsolódásra ad lehetőséget. A kialakított ülőfelület 6-8 fős társaságoknak biztosít férőhelyet. A háttámlaként szolgáló hálófelület felveszi a test formáját, és megszűri a külvilág ingereit.
Alkotók: Space Frame - Bognár Melinda, Karancz Ákos, Nagy Diána, Treszkai Anett
Szünetre van szükséged a Sziget forgatagában vagy csak nem érzed eléggé a fesztelen légkört? Lesd meg a Psychotropic installációt! Old fel szorongásaidat, szabadulj meg előítéleteidtől vagy csak derülj jobb kedvre! A Psychotropic feltevései között botorkálva időt szánhatsz a gondolataidra és lepihenhetsz egy kicsit a kérdések árnyékában.
Alkotók: Wire – Bakos Lilla, Donáth Áron, Győrik Ágnes, Simon Zoltán
A projekt az ember tevékenységét és annak hatását igyekszik bemutatni. A külső kocka fából, míg a belső gömb fémből készül. A gömb belsejébe 4-5 ember fér be, akik saját erejükből képesek a gömb megforgatására. Ez jelképezi, hogy az ember szerepe egy olyan hajtóerő, mely a tudásával hozza működésbe a modern világot. De fontos, hogy a harmónia megmaradjon ember és természet között és ne gátolja egyik a másik előrehaladását, így a gömb sebessége is korlátozott.
Alkotó: Várnai Gyula
A konfliktusokkal teli világban a világbéke egyre inkább utópisztikus és elképzelhetetlen; mégis történelmi szempontból az emberiség legbékésebb időszakában élünk. Az installáció azon a koncepción alapul, hogy a jövőben való hitünk relatív. A kiindulási pontja az, hogy az előre látható irányokat, és az időben történő előrejelzést, csak a ma alkalmazott eszközökkel, tudásunkkal és ideológiákkal határozhatjuk meg. Ugyanakkor, ahogy azt a szocialista rezsim által a hidegháború időszakában használt, - de mára kiüresedett - jelszó mutatja, ezeknek az eszméknek az érvényessége idővel változik.
Alkotók: Kortárs Építészeti Központ
A FlowerBed egy olyan építészeti objektum, amely egyszerre találkozó- és pihenőhely. A virág forma a végtelenségre utal és arra, hogy mindenkit befogad, a szirmokon bárki megpihenhet. A virág továbbá a világ sokszínűségének is a szimbóluma: annyifélék vagyunk, mint a virágok: egyediek és megismételhetetlenek.
Alkotók: HEXA
A FAIRY TOWN egy kis méretű faházakból álló falu, ahol a házak teteje ülőhelyként szolgál a fesztiválozók számára. Az 5-6 darabból álló csoport elrendezése egy fát vesz körül. A házak építése során keletkező fahulladékokból és damilból készített füzér, a fa ágaira akasztva, a házak fölé kerül. A projekt nem csak apró méretéről kapta nevét: este, a fluoreszkáló festésnek köszönhetően varázslatos látványt nyújt a ragyogó falvacska és a lombkoronában csillagokként ragyogó füzér.