Közélet, hírek

Árverésen kelhet el a parádfürdői Károlyi-kastély

2022.01.25. 15:30

Az Ybl Miklós tervei alapján átépített, jelenleg állami tulajdonú, Alsó-kastélyként is emlegetett épület már jó ideje üres, állaga folyamatosan romlik. Volt már benne szálloda, gyermeküdülő és idősek otthona is, és bár korábban megpróbálták értékesíteni hasonló módon, eddig nem sikerült. 

Árverésen értékesítené a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. az állami tulajdonú parádfürdői Károlyi-kastélyt és a mellette lévő, közel két és félhektáros zöldterületet. Az ingatlanokhoz tartozó alapadatok szerint az árverést január 21-én hirdették meg, a licit január 31 és február 2 között zajlik. A kikiáltási ár 176 millió 530 ezer forint. 

Ahogy a leírásban olvasható, az ingatlanok Parád nagyközség Parádfürdő nevű részén, annak főútja mellett találhatóak, a település központjától néhány kilométerre. Szomszédságukban áll a híres parádfürdői gyógyfürdő, a Parádfürdői Állami Kórház és Gyógyfürdő, valamint a helyiség legnevesebb szállodája, az Erzsébet Park Hotel.

Az 507-es helyrajzi számú, közel 8000 m2-es területen fekszik az évek óta használaton kívüli, Alsó-kastélyként is emlegetett néhai Károlyi-kastély és annak melléképülete. A terület besorolása szerint Vt-6, vagyis "Településközpont vegyes építési övezet", amely szálláshely-szolgáltató építményeket tartalmazó beépítési övezet. Elsősorban szállodák elhelyezésére szolgál, de létesülhet itt helyi települési szintű igazgatási, egészségügyi intézmény is. A területre vonatkozó követelmény egyebek mellett, hogy csak tervtanáccsal zsűrizett épületek helyezhetőek el ide, a műemléki környezetben lévő építmények engedélyezési eljárásába pedig be kell vonni az illetékes örökségvédelmi szakhatóságot. A mellette lévő, szintén eladó, 506-os helyrajzi számú, 2,4 hektáros zöldterület övezeti besorolása szerint nem beépíthető.

Az árverési hirdetményben kiemelik, hogy bár a terület, ahol a kastély áll, a szabályozási terv szerint műemléki jelentőségű, a Lechner Tudásközpont által vezetett Országos Építésügyi Nyilvántartásban az ingatlanok nem szerepelnek. Ezen kívül a terhekkel kapcsolatban azt is említik, hogy az ingatlanok bányateleknek minősülnek.

Ugyanitt írják azt is, hogy a kastélyt gróf Károlyi György építtette 1870 körül, később többször átépítették, bővítették. Az 1920-as évektől szállodaként működött a II. világháborúig, utána 1949-től 1988-ig gyermeküdülő, 1996-tól 2008-ig pedig idősek otthonaként funkcionált. Parád települési arculati kézikönyvében valamivel részletesebben írnak építészetéről: "A Tarna patak völgyében, a botanikai ritkaságokkal tűzdelt őspark ölelésében emelkedő dombhát tetején épült szabadon álló eklektikus kastély. Alapjait Grassalkovich I. Antal vetette meg, a kastély korábbi helyén egy urasági nyári lak épült 1770 körül, melyben 1798-ban házi kápolna is helyet kapott. Átépítésére Ybl Miklós tervei alapján került sor, aki a kastély L alakú, romantikus földszintes részét 1872-ben építette, egyemeletes rizalitját és kétemeletes szárnyát ugyanő 1885-ben, német reneszánsz stílusban."

A kastély 2008 óta üresen áll, így nem meglepő, hogy állaga folyamatosan romlik: "a falak nedvesednek, a vakolat mállik, helyenként penészesedik. A fa szerkezetek korhadnak, a nyílászárók sok helyen hiányoznak vagy károsodtak, a vasszerkezetek rozsdásak" - derül ki róla az árverési dokumentációból, hozzátéve, hogy már készült rá állagmegóvási terv.

A kastélyt még évekkel ezelőtt megpróbálták értékesíteni, a mostanihoz hasonlóan liciten, bár akkor a siófoki Erzsébet szállodával (korábban Hotel Aranyparttal) együtt, csomagban. Remélhetőleg ezúttal valóban rátalál új tulajdonosára, és jobbra fordul a sorsa.