Közélet, hírek

Átadták a 2024-es Wéber Antal díjakat

2024.05.27. 11:52

Nyolcadik alkalommal adták át a Pest vármegyei Építész Kamara általa alapított Wéber Antal-díjat. A kiemelkedő alkotói tevékenységet folytató, pest vármegyei kamarai tagsággal rendelkező szakmagyakorlók elismerését idén Keller Ferenc és Pölös István kapták meg.

A műépítész emlékére létrehozott díjat Philipp Frigyes, a Pest vármegyei Építész Kamara elnöke és dr. Hajnóczi Péter a Kamara alelnöke és a Magyar Építész Kamara elnöke adta át május 17-én, a Pesti Vármegyeházán.

A díj névadója, Wéber Antal a XIX. századi magyar építészet meghatározó építész egyénisége, Ybl Miklós pályatársa. Neoreneszánsz építészete a reneszánsz mélyen átgondolt újraértelmezése. Magántanítóként, majd az építészeti közélet jeles tagjaként komoly figyelemmel fordult a felnövekvő szakmai generációk felé. Munkásságát a minőség és a szakmai közéletben végzett áldozatos tevékenysége emelte ki a korabeli átlagból.

Keller Ferenc okleveles építészmérnök a környezet alakítása, fejlesztése szempontjából meghatározó, kiemelkedően magas színvonalú szakmai értékeket hordozó tervezői, oktatói tevékenysége elismeréseként kapta meg a 2024-es Wéber Antal-díjat.

Keller Ferenc Ybl- és Pro Arcitectura díjas építész ikonikus munkái a Grafisoft park „A" és „B" épülete, a pécsi Barbakán lakó tömb I., II. üteme, az Alkotás Point, a II. Rákóczi Ferenc gimnázium felújítása, bővítése, a Margit-szigeti Széchy Tamás uszoda, a pécsi Kodály központ, a budaörsi városi uszoda és sportcsarnok. Külsős oktatóként részt vállalt az új építészgenerációk képzésében az alma materében a Műegyetemen, és a Debreceni Egyetem Műszaki Karának Építészmérnöki Tanszékén. Több cikluson át tartó etikai-fegyelmi bizottsági, és tervtanácsi tagságaival aktív részese a Pest Megyei Építész Kamara szakmai életének. Az építőmesteri ismeretek biztos tudásával munkáiban az alkotó képzelet szabadságát képviseli a divatos trendekkel szemben a feladat léptékétől függetlenül, azok – környezeti, társadalmi, kulturális – komplex téri értelmezésében. Majd négy évtizedes munkásságában számos megbízást kapott országos, és meghívásos pályázatok nyerteseként. Megépült munkáinak sora nyert szakmai elismerést saját házuktól kezdve, a Havanna lakótelep heti vásárának környezetalakításáig.

Pölös István okleveles építészmérnök Cegléd és az Alföld építészetében új minőséget felmutató építészeti és képzőművészeti munkássága elismeréseként kapta meg a díjat.

Pölös István három és fél évtizede fejti ki építészeti tervezői munkásságát. Műegyetemi tanulmányai után díjazott hazai országos és nemzetközi pályázatok jelzik kibontakozó tehetségét. Pályáját 30 építészeti tervpályázat övezi – köztük 19 díjazott, és több tervezési megbízással folytatódó alkotás. Építészeti feladatai a családi háztól a főiskolai campusig terjednek, amelyeknek kiemelkedő építészeti minőségét egyrészt Cegléd és az Alföld helyi szellemének elmélyült ismerete, másrészt a diákkorától folyamatosan művelt képzőművészeti kreatív alkotó tevékenysége alapoz meg. Kísérletező építész, aki nem elégszik meg rutinmegoldásokkal. Jelentős szerepet vállal alkotótársával, feleségével az építészet és a vizuális kultúra társadalmi szintű népszerűsítésében a „Városépítő-játékok" workshopjain. Pölös István magas építészeti minőséget felmutató tervezői munkásságának egyedisége az építészet és a társművészetek folyamatosan jelen lévő, egymásra ható kapcsolatában rejlik. 

Forrás: Pest vármegyei Építész Kamara