Október 5-én ünnepélyes keretek között adták át a Pannon Egyetem fennállásának eddigi legnagyobb infrastruktúrafejlesztési projektjét, amelynek keretében kétszáz férőhelyes mélygarázst, közösségi tér épületet, parkosított zöldterületeket, valamint szabadtéri, multifunkcionális sportpályákat létesítettek. A fejlesztés eredményeként Veszprém belvárosa egy új köztérrel gazdagodott.
Az Erzsébet sétány és a Kálvária-hegy ölelésében fekvő egyetemi kampusz megújításával egy feltöltődésre és sportolásra is alkalmas tér jött létre, a kampusz egybenyílt a várossal. A mintegy 7,3 milliárd Ft értékű beruházás a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program 6,4 milliárd forintos támogatásával, a Közti Zrt. tervezésében, a West Hungária Bau Kft. és a VEMÉV-SZER Kft. konzorciumának kivitelezésében valósult meg.
A fejlesztés részeként egy 200 férőhelyes mélygarázst és hozzá kapcsolódó közösségi teret magában foglaló épületet létesítettek, elvégezték a terület kert- és tájépítészeti megújítását, valamint a városi infrastruktúrához illeszkedő közlekedési kapcsolatokat alakítottak ki. A terület környékén nemrég elkészült „Zöld Város kialakítása" fejlesztések szorosan kapcsolhatóak a beruházáshoz, ezt a koncepció kialakításától kezdve fontos összefonódásként vették figyelembe.
Az egyetemi kampusz a történeti beépítésű városközponthoz közel, a helyi értékvédelemre javasolt terület határán fekszik, jelentős park- és zöldfelületállománnyal rendelkezik. Ezt erősítendő cél volt a magas zöldfelületi arány megtartása, illetve kialakítása, kultúrtörténeti és kertépítészeti értékek, a településkép szempontjából meghatározó növényállomány, főként az értékes platánfasor megőrzése, a komplex rekreációs funkciókínálat létrehozása. A projekt részeként 16 ezer négyzetméternyi épített burkolat újult meg, 15 ezer négyzetméteren történt zöldfelület-megújítás és csaknem kétezer négyzetméternyi új sportpályát építettek ki.
A terület természetes lejtése minimális földmunka elvégzése mellett megfelelő helyet biztosított a terepbe illesztett építmény kialakítására. A szükséges két parkolószint így nem egymás felett, hanem fél szint eltolással egymás mellett helyezkedik el, követve a terepfelszín magassági alakulását, a lehető legracionálisabb kialakítással, bejárati rámpával készült. A garázsfödém lehetőséget biztosít a sportpályák és egyéb rekreációs felületek szakszerű kialakítására.
A garázs elhelyezésénél a gazdaságossági és funkcionális szempontok mellett nagy szerepet játszott a helyszín jellege, a parkok, sétálóövezetek és a belváros közelsége. A mélygarázs alapterülete a lehajtórámpával és kapcsolódó épületeivel együtt mintegy 5700 négyzetméter. A 200 parkolóhelyből 100 az egyetem számára fenntartott, 100 pedig bárki által használható, várhatóan október 16-án nyílik meg a nagyközönség számára.
A garázshoz délen egy közösségi teret tartalmazó, időszakos használatú pavilonépület kapcsolódik, lifttel és lépcsőházzal. A tömeg osztottsága egyfajta kapuként nyit a mélygarázs tetején létesülő sport- és rekreációs felületre, a déli oldal felől pedig kijelöli az intenzív használatra szánt tér határát. A kampusz további, parkos része inkább a nyugodt, csendes időtöltésnek ad teret. A tervezett közösségi épület egyetemi használatú, legfőképpen egyetemhez kapcsolódó, a hallgatói élet színesítését célzó rendezvények befogadására alkalmas.
Forrás: Közti Zrt., Pannon Egyetem
Veszprém Pannon Egyetem Campus fejlesztése, mélygarázs építése
Generáltervező: Közti Zrt.
Vezető tervező: Tima Zoltán
Projektvezető építész: Öcsi Gabriella
Építész: Libertiny Anna, Molnár J. Tibor, Németh Tamás
Szakági tervezők:
Tájépítészet: Mohácsi Sándor, Takács Dániel PhD, Ruda Fanni (S73 Kft.)
Tartószerkezetek: Váczi Péter (Közti Zrt.), Dobráter Béla (Dobráter Bt.)
Épületvillamosság: Ritzl András, Máramarosi András (Közti Zrt.), Kapitor György (Zone-Plan Kft.), Németh István (Detexplan Kft.)
Épületgépészet: Szakál Szilárd, Réti János (Közti Zrt.), Makáry Csaba (Agorex Kft.)
Akusztika: Csott Róbert (’95 Apszis Kft.)
Épületszerkezetek: Schreiber Gábor (Pataky és Horváth Építésziroda Kft.)
Tűzvédelem: Szöllősi Levente (Fire-Med Bt.)
Akadálymentesítés: Ruttkay-Miklián Ágota (ESP’ 63-67 Építésziroda Bt.)
Vízikörmű: Petrovai Péter (PPK Tervező Kft.)
Közlekedés: Dulicz László (Mikroline Kft.)
Látványterv: Kozma András, Varkoly Márton (AXION Visual Kft.)
Signage: Auth Attila (Stég Design Kft.)
Építtető: Pannon Egyetem
Kivitelező: VEMÉV-SZER Építő- és Szerelőipari Kft., WEST HUNGÁRIA BAU Építőipari Szolgáltató Kft.