Közélet, hírek

Átadták Balatonakarattya új református templomát

2022.02.12. 15:33

A balatonakarattyai református gyülekezet 80 éve dédelgetett álma valósult meg az új templom létrejöttével. Az egytornyos, centrális alaprajzú, 70 fő befogadására alkalmas épület terveit Szabó György készítette.

2022. február 12-én átadták Balatonakarattya református templomát, melynek felépítése már régóta foglalkoztatta a közösséget. A templom helyének szánt első telket 1943-ban vásárolta a Balatonkenesei Református Egyházközség – melyhez az akarattyai gyülekezet is tartozik –, ezt azonban néhány évvel később államosították. Az 1970-es években a gyülekezet megpróbálta visszaszerezni a telket az államtól, de sajnos nem járt sikerrel. Végül 2017-ben állami támogatással a gyülekezet meg tudta venni a volt Kertmozi szomszédságában található, a Szépkilátó Bisztróval szemközt elhelyezkedő telket.

Az építész, Szabó György még a tervezés évében, 2018-ban a következőképp ismertette a koncepciót:

„A templomtér, mint minden református liturgikus tér középpontjában az Isten jelenlétét és áldozatát jelképező úrasztala van. E köré szerveződik a gyülekezet laikus, és az istentiszteleten szolgáló tagjainak helye: a szék (pad-) sorok, velük szemben pedig a szószék, oldalt az orgona. A tér fő problematikája, hogy a funkcionálisan megfelelő (frontális) és a szimbolikus (centrális) modell között egyensúlyt találjon. Ezt az akarattyai templom központi terének koncepciója két egymás felé forduló ívben találja meg. A beltér északkeleti íve mentén húzódnak az ülőhelyek, gyújtópontjukban a szószékkel. Erre válaszol a délnyugati, az Isteni kegyelmet megjelenítő hasonló, íves fal a szószékkel.

A tér alaprajza így egy levelet (vagy hajót) formáz, mely gazdag szimbolikus jelentéstartalommal bír. Tovább erősíti a tér szimbolikus üzenetét a falívek fölött >lebegő< (üvegezett sávokkal >kikönnyített<) levél alakú tető. A templomtér intimitását a tömör, magukhoz ölelő falívek, felfelé való nyitottságát pedig az e fölött megjelenő nagyvonalú üvegezett sávok adják.

Az épület tömegformálása a funkciót követi. A központi hajó levél formájú tetejével a nap felé fordul. A szomszédos karcsú torony az ég felé mutat, míg a kiszolgáló helyiségek karéja az érkezők irányából szinte észrevétlen marad, csak a bejárat jelzi.

A templom bejárata az épület helyiségeit feltáró (ívesen forduló) közlekedési gerinc indulópontja. A templomhajó és a torony ívesen forduló tömege közt, a főhomlokzat kompozicionális súlypontjában nyílik.

Az épület homlokzati anyaghasználatában a puritán református hagyományokat követi. A vakolt fehér falak, látszó faszerkezetek, cserép héjalás révén, különleges formája ellenére, a templom a településképbe illeszkedik."

Bár az akarattyai református gyülekezet nem nagy, az új templomépületre több szempontból is szükség volt. Eddig a hívők egy kisméretű imaházat használtak minden vasárnap, melyet a budapesti Lónyay Utcai Református Gimnázium és Kollégium egykori igazgatója, Kondói Kiss József nyaralójának mosókonyhájából alakítottak ki még az 1950-es években. Ez az épület nem volt kifejezetten alkalmas istentiszteletek tartására, többek között a fűtés elégtelensége miatt sem. Ráadásul a gyülekezet a Balatonra költöző nyaralósok miatt nyáron a duplájára duzzad, így a körülbelül 50 fő befogadására alkalmas imaház a nyári hónapokban nem tudta megfelelően ellátni a feladatát.

Mint ahogy azt Balatonakarattya polgármestere, Matolcsy Gyöngyi említette az átadó alkalmával, az állami támogatáson kívül az önkormányzat, az egyházközség és a hívek is hozzájárultak az építkezéshez. A helyi református gyülekezet tagjai vásárolták a harangot és az orgonát, illetve 2020-ban a Református Egyház a templom építésére fordította az október utolsó vasárnapján befolyt perselyadományt is.

Forrás:
MTI
refkenese.hu
reformatus.hu

Paár Eszter Szilvia