Épületek/Ipari és kereskedelmi épület

Átformált hagyomány – az EFT budaörsi központja

2011.02.10. 14:15

A budaörsi Ipari Park egyik ligetes szegletében bújik meg a szerszámok felújításával és gyártásával foglalkozó EFT hazai központja. Az állandóságot sugalló századfordulós ipari architektúra világából merítő és azt kortárs módon újraértelmező épület Paládi-Kovács Ádám tervei alapján készült el.

Előzmények
2004-ben kaptunk felkérést, hogy a Budaörsi Ipari park egyik telkére az EFT Szerszámok Kft. számára egy iroda-, és üzemépületet tervezzünk. A megbízó a németországi EMUGE FRANKEN cég kizárólagos magyarországi képviselője, kereskedelmi tevékenységén túl szerszámok felújítását (élezését), illetve különleges szerszámok gyártását végzik. Az épület elsősorban az EFT cégközpontjaként működik, az ipari tevékenység az irodai profilhoz képest jelenleg még nem jelentős, de folyamatos bővülése várható.

 

 

 

A megrendelők olyan iroda-, és üzemépületet képzeltek el, amely a múlt századi ipari téglaépítészetből táplálkozva alakítja ki modern formában – a mai kor követelményeinek megfelelően – a cég új ipari központját. Ezen alapgondolatból kiindulva döntöttünk a külső homlokzati téglaburkolat mellett.

Koncepció
A cégközpont építészeti megformálásánál arra törekedtünk, hogy az épület egy igényes, de egyszerű megjelenésű iroda-üzemépület legyen. A ház tömegalakításában, megjelenésében ezt az egyszerű, letisztult formavilágot tükrözi, amely visszanyúl a múlt századi míves ipari építészet gyökereihez. Szerencsére a megrendelők sem akartak – a mai gyorsan változó, eldobható ipari építészetet olyannyira meghatározó – doboz jellegű épületet.

„…, hogy amennyiben valaki a városaink határában az utóbbi másfél évtizedben létesült ipari parkok modellezését kapná feladatul; a makett jelentős részének abszolválása pusztán elegendő mennyiségű gyufás-skatulya és cipősdoboz beszerzésével már méltó megoldást is nyerne.”
Eleőd Ákos

 

 

 

Az épület funkcionálisan két nagy részre tagolódik, az irodarészre és az ipari üzemre. Fontosnak tartottuk, hogy ezek egészet alkossanak, és ne váljanak el egymástól formálás vagy anyaghasználat tekintetében. Ezért mindkét fő egység téglaburkolatot kapott, amelyet ritmikusan tagolnak az ablakoknál megjelenő vakolt, illetve az enyhe szögtörésben lévő fehér műkő felületek. Az épületet 20° hajlású, antracit szürke korcolt fémlemez tető zárja le. A homlokzati téglaburkolat az előcsarnokban is megjelenik, valamint a belsőben a korlátok és a nyílászárók színe is a téglafelület árnyalatára rímel. Az üzem tervezésénél fontos szempont volt a későbbi bővíthetőség is, erre az épület északnyugati oldalnál adtunk lehetőséget, ezért itt a homlokzaton csak téglakeretezést alkalmaztunk. A kellemes, barátságos összhatást a házat körülvevő fák gyűrűje tovább erősíti.

 

 

 

Funkcionális elrendezés
A telek elhelyezkedésének megfelelően az épület főbejárata a sarok felé tájolt. A bejárati előtéren át juthat be a látogató az irodai szárnyba. Az üzemi területet szintén a szélfogón keresztül, de az irodablokktól elválasztva lehet megközelíteni. Az üzemben környezetbarát, zárt technológiával szerszámok gyártását és élezését végzik. Az emeleti galérián kapott helyett a nagy tárgyaló, ahol a tárgyalásokon kívül a cég rendszeres oktatásokat, továbbképzéseket is tart.

Ez a megbízás azon igen ritka örömmunkákhoz tartozott, ahol a megrendelővel egyetértésben, barátságban, minimális kompromisszummal sikerült az épületet megvalósítani.

Paládi-Kovács Ádám


EFT ipari épület, Budaörs Ipari Park

vezető tervező: Paládi-Kovács Ádám
építész munkatársak: Hess Nóra, Kóródi Zoltán, Vajda Júlia, Molnár Richárd
tartószerkezet: Hortobágyi Zsolt statikus vezető tervező
épületgépészet: Szalóky László gépész vezető tervező
elektromosság: Gali Csaba elektromos tervező
fotók: Oravecz István
generáltervező: Paládi Építész és Mérnök Kft.

tervezés éve: 2004-2005
kivitelezés éve: 2005
bruttó szintterület: 850 m2
beruházási költség: 178 Mio Ft
építtető: EFT Magyarország Kft.
generálkivitelező: BAU VIP Generál Kft. - Vantal László, Vantal István