Emberek/Interjú

Auditórium podcast – Balogh Samu: 2050-re 1,5 millióan lakhatnak az agglomerációban, ami brutális

2024.02.20. 08:06

Hogyan látja vajon Budapest jelenlegi helyeztét, előnyeit és hátrányait egy várostervező, aki Wekerletelepen nőtt fel, majd miután számos európai városban élt visszatért a magyar fővárosba. Balogh Samu aktivista urbanistából lett a főpolgármester kabinetfőnöke, így ma már nem csak vizsgálni, de befolyásolni is tudja a város fejlődését. Az Auditórium podcastban a főváros pozitív és negatív adottságairól, lehetőségeiről és legégetőbb gondjairól beszélgettünk. 

A Magyar Építőművészek Szövetsége podcastjának, az Auditóriumnak az új évadában a 150 éves Budapesttel foglalkozunk, amit igyekszünk a legkülönbözőbb irányokból bemutatni. Ennek megfelelően vendégünk volt olyan várostervező, aki a fővárosi kabinetben dolgozik, és olyan építész is, aki kiemelt állami beruházások tervezője a fővárosban. Szó esik benne jelenről, múltról és jövőről, kertekről, parkokról, közlekedésről, meg persze jó pár házról is.  

Az első rész vendége Zsuppán András újságíró volt, akivel Budapest városszerkezetének kialakulásáról ejtettünk szót, de nagyon gyorsan eljutottunk a rákosrendezői mini Dubajba, majd a haldokló belváros Airbnb-apokalipszisán át a Naplás-tó partjára.   

Az új adásban Balogh Samu várostervezővel, a főpolgármester kabinetfőnökével beszélgettünk. A témák ezúttal is hasonlók voltak (Rákosrendező, lakhatási problémák), de mindezek mellett szóba került az is, hogy milyen is Budapest más európai nagyvárosokkal összehasonlítva. 

 

A következő adás vendége Kruppa Gábor építész lesz, aki kiemelt állami beruházások tervezőjeként egészen más szempontból mutatja be majd a 150 éves főváros fejlődését és jelenlegi helyzetét. Ő majd a Vár átépítéséről és a tervezett Pázmány Campusról mesél jövő kedden. Tartasanak velünk akkor is! 

Az Auditórium a Magyar Építőművészek Szövetségének keddenként jelentkező podcastsorozata, melyben Zubreczki Dávid szakíró, építészeti mesemondó beszélget építészekkel a fenntarthatóságról. A műsor médiapartnere az Építészfórum, ahol a hanghoz képeket, terveket, linkeket és sok más információt találnak az érdeklődők. A podcast a Madaz kiadó gondozásában jelenik meg. 

A podcast megtalálható az ismert lejátszókban (Apple, Spotify, Google), az egyes adásokhoz pedig mindig itt, az Építészfórumon találnak hasznos háttéranyagokat a hallgatók. 

Zubreczki Dávid