Épülettervek/Tervpályázat

Az A FIÚK ÉPÍTÉSZ STÚDIÓ győztes pályaműve MCC révfülöpi üdülő tervpályázatán

2022.12.05. 10:11

A két, megosztott I. díjas pályamű közül a bírálóbizottság kizárólag az A Fiúk Építész Stúdió tervét jelölte ki továbbtervezésre, mivel „a pályamű az Ajánlatkérő számára kiemelkedően magas minőséget képvisel, különösen az MCC szellemiségéhez való kapcsolódás, a térszervezés és az építészeti összhatás és karakter tekintetében teljes mértekben illeszkedik az Ajánlatkérő által megfogalmazott elvárásokhoz. Kiváló tervezői csapatmunkát mutat, amely alkalmassá teszi a további tervezési feladatok ellátására".

TERVEZÉSI ALAPGONDOLATOK

Legyen a KÖZÖSSÉG a hívószó! Hiszen mi fontosabb lehet egy diáktábor megvalósításánál, mint a résztvevők csapattá kovácsolása, a minél erősebb emberi kapcsolatok kialakítása, a közös értékrend teremtése és a közösség érdekeinek kiszolgálása?

Adott a helyszín, a természet, az erdő, a Balaton nyugalma és ereje. Adott egy meglévő épületállomány, melyet átjár a történelem és a szellemiség. De hiányzik a frissesség, a lendület, mely megszólítja az ifjúságot, mely élményt és közösséget generál. Alázat nélkül természetesen nem működik, tiszteljük a múlt értékeit, kövessük a hagyományainkat, szeressük a magyar fákat. Viszont ezekből építkezve merjünk bátrak és nyitottak lenni, így megtaláljuk a harmóniát a rendszerben, önmagunkban.

Fordítsuk le mindezt építészetre, kell egy erős szimbólum, mely egységet teremt, mely utat mutat, mely harmonikus egészbe rendezi régi és új találkozását. Legyen mindez egyszerű, magától értetődő, legyen erős és időtlen, de a helyszínen mégis szinte észrevehetetlen, alázattal a háttérbe vonuló. Legyen ez egy tökéletes kör.

RÉSZLET A BÍRÁLÓBIZOTTSÁG ÉRTÉKELÉSBŐL

"A 6. pályázó maximálisan kielégíti az MCC szellemiségéhez köthető igényeket: a pályamű alapgondolata egy rondó, mely egységbe rendez, harmóniát teremt, rendezi a régi és új találkozását. Ezen elv mentén kerül kijelölésre az új épületek helye: körön belül a közösségi élmények, a rendezvény­ és konferencia tér és a Semsey-villa; körön kívülre pedig a szállásépületek és az egyéni elvonulás terei kerültek. Ezen hitvallás egyszerre elegáns, letisztult, mesteri. Ez adja a koncepció esszenciáját, minden ebből indul ki és erre vezethető vissza.

A koncentrikus elrendezés gyújtópontja nem a villaépület tengelyébe esik, abból finoman kimozdított. A körön belüli kiemelt téren harmonikusan osztozik a konferencia épülete és a Fehér épület. Az épületek nem konkurálnak, sokkal inkább egymás komplementereként viszonyulnak egymáshoz: a villaépület a múlt, a tradíció, a történelem; a konferencia épület hordozza a friss, a kortárs, az újszerű gondolatokat.

Figyelemre méltó a fa évgyűrűit szimbolizáló tűzrakó hely, mely egyszerre közösségi tér (tábortűz, zene) és az elhelyezett idő-plakettek révén emlékező hely is. A rondó csak ott erősödik fel, ahol szükséges: a déli területen elemelkedik a földtől, kilátópont lesz, mind a táborterület, mind a Balaton felé.

A pályamű értékként tekint a meglévő nagyobb léptékű épületekre, azok költséges bontása helyett felfrissíti és megújítja; valamint ahol szükséges, ott új funkciót társít hozzájuk. Ezen épületek közé tűzi be az új szállásépületeket, melyek arányos és léptékhelyes módon simulnak be a meglévő környezetbe, mintha mindig is itt álltak volna. Anyaghasználatuk reflektál a Balaton-felvidék, szűkebb értelemben az északi part építészetét jellemző módon meghatározó permi vörös kő architektúrára, azonban a tetőfedésnek választott kiselemes, rombusz fémlemez fedés finom újszerű jelzés. Egyszerre hagyománytisztelő, kortalan, de mégis újszerű: szerethető és otthonos! A szálláshelyek arányosak, már-már szűknek mondhatóak, ezáltal az MCC szellemiségéből fakadó közösségépítési igényeknek kiváló épített környezetet biztosítva, hiszen a tábori közösség, az együtt töltött idő, az élmények szerzése a cél. Erre ad példaértékű megoldást az egyes egységek súlypontjába helyezett közösségi tér; mely egyszerre nappali, étkező és konyha, de ugyanígy kiváló színhelye tud lenni napközbeni foglalkozásoknak és éjszakába nyúló kisebb csoportos beszélgetéseknek, játékoknak is.

Az északi területnek megmarad a jelenlegi miliője, illetve kiegészül kisebb építményekkel: található itt erdei tanösvény, futókör, erdei odú, madárles és kilátó is. Léptékében tiszteli az erdőt, nem telepszik rá, de apró épített környezeti elemeivel gazdagítja azt. Egyedüli épített elemként a terepadottságokat kihasználva a szabadtéri színpad terepre illesztett nézőtérrel jelenik meg, amely szinte észrevétlenül, szelíd módon bújik meg az erdő fái között. A Bírálóbizottság építész-szakmai véleménye szerint szimpatikus tervezői magatartás a felső ősfás terület érintetlenül hagyása."

A FIÚK ÉPÍTÉSZ STÚDIÓ

Szerk.: Hulesch Máté