A rövid távú szálláskiadás tiltása mellett voksolt a terézvárosi szavazók többsége. Az önkormányzat hamarosan rendeletet alkot a döntésről: az új szabályok 2026. január 1-jén lépnek életbe, így a vállalkozásoknak lesz idejük felkészülni a változásra. De vajon lesz-e hasonló tiltás a szomszédos kerületekben? A cikkből ez is kiderül.
Az Airbnb-típusú szálláshelyek betiltásáról szóló ügydöntő szavazáson két hét alatt 6083 terézvárosi voksolt, közülük 3265-en, azaz 54% szavazott igennel, 2818-an pedig nemmel. A szavazás eredményeként 2026. január elsejétől nulla napban határozza meg a terézvárosi önkormányzat azoknak a napoknak a számát, melyeket rövid távú lakáskiadásra lehet használni a kerületi ingatlanpiacon. A döntést az Országgyűlés felhatalmazása alapján ügydöntő szavazáson hozták meg a kerület lakói.
A voksolás két héten át, szeptember 2-a és 15-e között zajlott online, valamint offline három helyszínen, minden nap. Összesen 6083 szavazásra jogosult nyilvánított véleményt, ami jóval nagyobb részvétel (20,52%) a hasonló szavazásokhoz képest, a budapesti lakógyűlésen pl. 9% volt a részvételi arány. Hasonló szavazásra a települési önkormányzatok körében még nem volt példa, és példa nélküli az is, ahogy az európai nagyvárosok mellett (pl. Lisszabon, Amszterdam, Berlin, Róma, London, Barcelona) Terézváros kerületként határozott a szigorításról.
Soproni Tamás polgármester elmondása szerint a következő lépés az, hogy a képviselő-testület elé viszi a terézvárosiak akaratát, és rendeletet alkotnak a döntésükről. A polgármester fontosnak tartja, hogy a változtatás csak 2026. január 1-jén lép életbe, így a vállalkozásoknak lesz idejük felkészülni a változásra, olvasható a kerület sajtóközleményében.
Mit terveznek a szomszédos kerületek?
A 24.hu megkereste az V., a VII., a VIII. és a IX. kerület polgármesterét, akik egy kivétellel megosztották véleményüket a terézvárosi tiltással kapcsolatban, írja a portfolio.hu.
Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere azt mondta, hogy az októberben megalakuló új testület foglalkozhat majd a szabályozási kérdéssel, de jelenleg nincs a napirenden. Személyes véleménye szerint a IX. kerületben nem valószínű egy ilyen „fekete-fehér" szabályozás bevezetése, és nem is tartaná szerencsésnek a teljes tiltást, különösen mivel Ferencvárosban az Airbnb lakások kevésbé jelentenek problémát. A gondok inkább azokban a társasházakban jelentkeznek, ahol nagy számban vásárolnak fel lakásokat cégek, és alakítanak ki belőlük hosteleket.
Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere úgy véli, hogy a teljes tiltás nem oldja meg a problémát, csupán a kiskapuk számát növelné, ezért ők sem terveznek véleménynyilvánító szavazást. Ezzel szemben az átlátható és mindenki számára kötelező szabályozást támogatják. Szeretnék, ha az önkormányzatok saját hatáskörükben hozhatnának döntéseket a rövid távú lakáskiadásról, és egy olyan kritériumrendszert alakíthatnának ki, amelynek megszegése szankciókkal járna a lakók védelmében.
Az V. kerület önkormányzata, Szentgyörgyvölgyi Péter vezetésével, arról tájékoztatott, hogy a Belváros már 2020-ban az elsők között lépett a rövidtávú lakás- és szobakiadás szabályozásában. Ekkor határozták meg, hogy az épületekben kialakítható egyéb és magánszálláshelyek aránya legfeljebb 5 százalék lehet. Emellett további elvárásokat is megfogalmaztak a társasházban élők nyugalmának biztosítása érdekében, a közösségi együttélés szabályaival összhangban. Ezek megszegése akár 2 millió forintig terjedő közigazgatási bírságot is vonhat maga után.
Jószefváros polgármestere, Pikó András sem tervez hasonló tiltást, mondta el a Partizán műsorában. A VIII. kerületben a lakásállomány mindössze 4%-ban működik Airbnb, a hosszú távú lakáskiadás jóval nagyobb méreteket ölt, részben a kerületben élő külföldi egyetemistáknak köszönhetően, így egy hasonló tiltás nem okozna érdemi változást az albérletárakban, magyarázta. A magas bérleti díjak szerinte sokkal inkább az állami és önkormányzati lakásépítések, valamint a kollégiumépítések hiányával függnek össze. Beszélt arról is, hogy Józsefvárosban nem tudnak arról, hogy több együttélési problémát okoznának az Airbnb-lakók, mint a lakásokat hosszú távon bérlő külföldi egyetemisták.
A Partizán műsorában Pikó András, Baranyi Krisztina és Niedermüller Péter mellett Őrsi Gergely is jelen volt. A II. kerületi polgármester szerint a budai oldal más helyzetben van, mint a pesti, mivel itt sokkal kevesebb az Airbnb-lakás, de a VI. kerületi tiltásnak minden bizonnyal lesz egy tovagyűrűző hatása (először a szomszédos kerületekre), mert akik eddig a VI. kerületben működtettek szálláshelyet, máshol akarják majd folytatni ezt a tevékenységet. Így Őrsi szerint előbb-utóbb majdnem minden kerületnek foglalkoznia kell majd a problémával. Szerinte a rövidtávú szálláskiadás biztosan hatással van az árakra, mivel az egész főváros viszonylatában nagyon magas az Airbnb-lakások száma. Lehetséges megoldásnak tartaná, ha a kerületek meghúznák a határt, ami felett már nem adnak ki több engedélyt.
A terézvárosi döntéshez kapcsolódva Szentkirályi Alexandra is bejelentette, hogy a rövid távra kiadható lakások jövőjéről szóló VI. kerületi szavazás eredményének megfelelő szabályozást javasol a kormánynak Budapesten és akár országosan is.