Az új létesítmény az elmúlt évtizedek legnagyobb kulturális beruházását jelenti Belgrádban. A grandiózus tervek illeszkednek a jelenleg divatos globalizált, mainstream építészeti formanyelvhez, mely a Liget Budapest projektből is oly ismerős. Az épület tömegének és tereinek véletlenszerű hatása az Új Nemzeti Galéria terveire emlékeztethet, míg a sivár, kommersz felületképzések a Néprajzi Múzeum belsőépítészetéhez hasonlíthatók.
Nemzetközi pályázatot követően a londoni székhelyű AL_A építészstúdiót választották ki a Belgrádi Filharmonikusok új koncerttermének megtervezésére. A Palace of Serbia szomszédságába tervezett épület több előadó-, próba- és más kreatív teret foglal magában, köztük egy 1600 férőhelyes szimfonikus koncerttermet. Az AL_A által vezetett tervezőcsapatban a VDLA tájépítész iroda, az AFA Consult mérnöki iroda és a Zabriskie helyi építész stúdió is részt vesz. Hozzájuk csatlakozik az Arup, amely az akusztikai és színházi tervezést koordinálja.
2021-ben az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) a szerb kormány megbízásából nemzetközi tervpályázatot írt ki a miniszterelnöki hivatallal, a kulturális és információs minisztériummal, Belgrád városával és a Belgrádi Filharmonikusokkal együttműködve. A nemzetközi pályázatra 15 országból 37 pályamű érkezett. A több lépcsős folyamat során építészekből, koncerttermi szakemberekből, a lebonyolító szervek képviselőiből, valamint az Arup kulturális tervezési tanácsadóiból álló zsűri az AL_A-t választotta a megbízás nyertesének. Az utolsó fordulóba a győztes londoni iroda tervén kívül az MVRDV, a Snøhetta, a Diller Scofidio + Renfro, az Estudio Lamela és a Bevk Perovic arhitekti projektjei jutottak be.
A Belgrádi Filharmonikusok új koncertterme Szerbia és a balkáni régió egyik legnagyobb kulturális infrastrukturális projektje, nagy hatással lesz az ország kultúrájára, oktatására és Belgrád turisztikai vonzerejének megerősítésére. A Duna folyóra néző, nagy kiterjedésű zöldterületre tervezett épület célja, hogy új szervezőelemévé váljon a közparknak, a belső terek mellett szabadtéri koncerteknek, kiállításoknak és előadásoknak is helyszínt biztosítva.
"Ennél jobb helyszínt álmodni sem lehetne Szerbia jövőképének üzenetének megfogalmazására. A Duna partján fekvő Ušće park csodálatos környezete erőteljes üzenetet közvetít a városaink átalakításáról és újjáépítéséről, hogy zöldebbé és szebbé tegyük őket. A hangversenyterem a természet, az építészet és a zene harmóniájának kifejezője lesz, Európa egy olyan pontján, ahol Kelet és Nyugat találkozik. Olyan hely lesz, ahova a világ minden tájáról, kultúrájából, minden korosztályból, képességüktől függetlenül találkozhatnak emberek, hogy különböző műfajú zenében gyönyörködhessenek" – nyilatkozott örömmámorban Amanda Levete, az AL_A igazgatója
Az AL_A egy nemzetközi építészstúdió, amelynek székhelye Londonban található. Nemrégiben mutatták be a világ első mágneses fúziós erőművének tervét, amelyet az Egyesült Királyságban, Culhamben fognak megépíteni a kanadai General Fusion energetikai céggel együttműködve.
Forrás: ArchDaily