Az építészek versenyében nyertes a Mészáros Erzsébet, Stiebel Rita és Szepesi János építészek munkája, Budapest XVIII. kerületének Felnőtt és Gyermek Háziorvosi rendelőjének felújítása lett. A terv szinten pályázó épületet a zsűri tavaly nem jutalmazta, idén viszont megvalósult formájában a legjobbnak ítélte. A pályázat értékeléséről álljanak itt Patartics Zorán, Ybl Miklós és Pro Architectura díjas építész szavai.
„Második alkalommal került sor e pályázat lebonyolítására. Két alkalom alapján hagyományról beszélni korai volna, megerősítésről azonban már szabad. Megismételni valamit, és azonos nívóra törekedni: elköteleződés. Kinyilatkoztatás, tanúságtétel a szándék, az építészeti minőség mellett. Esetünkben annak a kifejeződése, hogy a gyártó hisz termékének építészeti értékeiben, és hisz bennünk, építészekben.
A nárcisztikus zsűrik elmaradhatatlan mondata: „A Bíráló Bizottságnak nehéz dolga volt.” Csakhogy a Bíráló Bizottság nehéz dolga senkit nem érdekel, nagyon helyesen. Az ilyen mondatokat ki kell nevetni. Nehéz dolguk nem az ítészeknek van igazán, hanem akiket megítélnek.
Fontosabb beszélnünk arról, hogy a második pályázat kikényszeríti az összevetést az elsővel. A 2016-os év mezőnye a szálcement burkolatok alkalmazása terén talán kevesebb bátor, újszerű, megújító megoldással kényeztetett bennünket, ezzel szemben magabiztosabb, rutinszerűbb alkalmazások között válogathattunk. Ugyanakkor erősödik a polarizálódás: míg az alacsony költségvetésű, takarékos épületeken alig jelenhet meg minőségi homlokzatburkolat, felütik fejüket házak, amiken már a tobzódás teher. Számomra a pályázat hitelességéhez hozzájárul, hogy egyetlen olyan elismerés sem született eddig, aminek értékét a mennyiség adta volna.
S ha már felvállaljuk a megnyilatkozást, szembe kell néznünk azzal is, hogy a csak terveken virtuálisan létező, és a már megépített épületek összemérése nem lehet elég tárgyilagos. Még akkor is nehézségeket rejt magában, ha a látványok olykor manipulatívan meghaladják az elérhető valóságot – a virtuálisban olykor a lehetőséget látni, a valóságban viszont a bizonyosságot, s nem tudni előre, mikor, melyik jár előnyökkel. A legjobb példa erre, hogy az idei első díjas egyöntetű sikere a tavalyi versenyben tervként még nem végezhetett az élmezőnyben – pedig a tárgya nyilvánvalóan már akkor is egy jó épület volt. E pályamű szerzője számára méltó elégtétel lehet az idei siker. Részünkről pedig önkritika.
Két év alapján még nem tudunk tendenciákat jósolni. Kíváncsian várom, mire mutat rá majd a jövő évi pályázat. Bízom abban, hogy előbb-utóbb a minőség, a kreativitás és a rutin szépen, lassan és észrevétlenül egységbe olvadnak, és abban, hogy a pályázat újabb önvizsgálattal, felismerésekkel jár.”
Az építészeknek kiírt pályázat bíráló bizottságának tagjai:
I. díj: Mészáros Erzsébet, Stiebel Rita és Szepesi János (Káva Kft.)
Budapest X. Felnőtt és Gyermek Háziorvosi rendelőjének felújítása
Az immár befejezett és használatba vett orvosi rendelő épülete igazolta a tervekben már korábban is érzékelhető építészeti kvalitást és konzekvens gondolkodást. A „recycling”, az újrahasznosítás csak részben – funkcióban és a helyszín azonosságában – teljesül, hiszen a korábbi épület szerkezete szinte teljesen elbontásra került. Ennek ellenére, vagy talán éppen ezért az épület egyszerre lett szoborszerű, emblematikus és funkcionálisan is logikus. A belső átrium köré szervezett közlekedők és várók világosak és jó hangulatúak, ezt a mértéktartó díszítés és színhasználat segíti. Külön dicséretet érdemel a képletszerű homlokzatképzés, a bejárati helyek tömegbeli „behorpasztása”, színben is jelölt megkülönböztetése. A tiszta építészeti szándék a homlokzati anyag műszakilag is magas színvonalú alkalmazása révén teljesedik ki.
Tima Zoltán, építész, a zsűri tagja
II. díj: Tóth László, Papp László, Schalling Frigyes, Schmidt Péter (Tóth Project Építésziroda Kft.)
Családi ház, Budapest
Az épület megjelenése építészeti magabiztosságot, felkészültséget mutat. Az építészek jól bántak a rájuk bízott feladattal, és megbízójuk egy ésszerűen tervezett, funkcionálisan jól működő, ugyanakkor dekoratív és letagadhatatlanul mai épületet kapott. Ez a professzionális egyensúlyozás érzékelhető a belső terek jó arányú és gazdaságos kialakításában, a tömegképzésben, homlokzati anyaghasználatban és a kertépítésben egyaránt.
Tima Zoltán, építész, a zsűri tagja
III. díj: Kovács István, Morvai Etelka, Retkes Csaba
Aura Hotel, Balatonfüred
A szemlélőt Füreden ma már az európai minőség könnyen megszokható érzete veszi körül, amiben a nívós kortárs építészet nem szorul magyarázatra, s otthonosan megfér a történeti épületek igényes megújításaival. Az Aura Hotel épülete ezt a közeget és benyomást erősíti, kiváltképpen az érkezés irányából. A zártabb, tömörebb földszinten, mint posztamensen emelkedik a szobák áttört homlokzatú tömbje. Jól érthető különbségtétel ez a funkciók és pozíciók között – a hotelszobák a környezettől elemelkedve tesznek szert a nekik járó intimitásra, s közvetítik az épület belső tartalmát. Az intimitást fokozza a kulisszaszerű homlokzat, a mögötte és a visszahúzott szobák között húzódó loggiák rétege. A tömör és áttört felületek, illetve a loggiák egyneműségének megteremtéséhez a szálcement anyagválasztás adekvát döntés. A hotelszintet átfogó panelméretek és a hézagrajz jellege harmóniában van az építészeti szándékkal, a világos szín pedig a könnyedség finom ízével gazdagítja azt. Markáns, egynemű, letisztult és érthető, nem utolsó sorban pedig a hotel számára marketing értékű homlokzat jött létre.
Patartics Zorán, építész, a zsűri tagja
Különdíj: Peschka Alfréd, Csernik Tamás, Egervári Tímea, Fazekas Artúr
Heltai Jenő téri Piac tervei, Budapest
A békásmegyeri lakótelep építészeti és szociális (mentális) terében a piac különleges jelentőséggel bír, a jelenlegi állapota pedig nem hagyhat kétséget afelől, hogy megérett a bontásra és az újraépítésre. E szándékot csak üdvözölni lehet. A terv – és a tervezési program – a hagyományos értelemben vett piacnál lényegesen komplexebb beavatkozásként tekint feladatára. A differenciált kereskedelmi funkciók mellett a városi lét tereiről is gondoskodik, s ezzel enyhít a kisebb városnyi lakótelep urbanisztikai hiányosságain. Az agora-képlettel a közösségi érintkezés új minőségeit teremti meg, ugyanakkor építészeti keretbe foglalja a sokféle tartalmat, felismerhetőséget és jelentőséget ad a létesítménynek. A különféle kereskedelmi egységek az építészeti keretbe ágyazódnak – a markáns építészeti arculatnak nem formálói. A szálcement burkolatok ezen egységek külső határoló felületeit, mint az üvegfalak tömör kiegészítőit és alternatíváit adják. A két szerkezet szerelt, rajzolatos felülete egymással szépen megfér, rokonítható. A visszafogott, mértéktartó, ugyanakkor logikus szerkesztés a burkolat alkalmazásának szép példájával szolgál.
Patartics Zorán, építész, a zsűri tagja
Döntőbe jutott épületek és tervezőik
A pályázatot a cég 2017. év tavaszán ismét kiírja. Beadási határidő: 2017. október vége.