Megkezdődik a Munkásőrség egykori főhadiszállásának bontása, mely után a magyar reneszánsz építészethez méltóan, kiemelkedő infrastruktúrával és jelentősen megnövekedett zöldterülettel valósul meg a Mathias Corvinus Collegium új budapesti központjának terve a Somlói úton.
Megkezdődik a Mathias Corvinus Collegium (MCC) budapesti központjának korábban helyet adó, Somlói út 49-53. szám alatt található épületegyüttes bontása – jelentette be a tehetséggondozó intézmény. A közleményből kiderül, hogy az MCC 2020 decemberében nyílt építészeti tervpályázatot írt ki egy új budapesti épületegyüttes megtervezésére. A szakmai zsűri 2021 márciusában hirdetett eredményt, azóta elkészültek a beruházás átfogó engedélyezési és kivitelezési tervei, és a hatósági engedélyezés is megtörtént, így megkezdődhetnek a kivitelezési munkák. Ennek első nagyobb lépése a bontás, melyre a kiírt közbeszerzést a ZÁÉV Zrt. nyerte meg.
A döntés és a vele járó bontás elkerülhetetlen volt, hiszen a Munkásőrség egykori főhadiszállásának műszaki állapota teljesen leromlott – már újonnan sem volt megfelelő a külső és belső minősége –, a szakemberek sem az átalakítását, sem a felújítását nem tartották megvalósíthatónak. Pázmándi Margit maga sem sorolta legfontosabb alkotásai közé az épületet, amely zöld monstrumként csúnya sebbé vált a Gellérthegy oldalán. Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója azt ígérte, létrehoznak egy világszínvonalú infrastruktúrával rendelkező oktatási objektumot, amely a magyar építészeti tradíciókat viseli magán. Ennek érdekében a neves szaktekintélyekből álló bírálóbizottság két első helyezettet hirdetett, végül az egyik győztes, a Napur Architect Kft. folytatta az új gellért-hegyi campus kialakításának tervezését Ferencz Marcel Ybl-díjas építész vezetésével. A tervpályázati bizottság tagjaként Csányi Éva, az I. kerület akkori főépítésze azt mondta: olyan épület jön létre, amihez végre a környéken élőknek is kedvük támad közelebb menni. Erre lesz is lehetőségük, hiszen a mostani két épület helyett csak egy, a nagyobbal közel azonos alapterületű helyezkedik majd el a telken, így jóval kiterjedtebb lesz a helyi lakosok által is bejárható, nyitott, parkosított terület, azaz alkalmasabbá válik a pihenésre, rekreációra. A szakember kiemelte, hogy az épület nem csak az MCC-é, hanem az egész városé lesz. Hangsúlyozta, az épület távolnézetből keltett hatása egy új, "jellegzetes városi pontot hoz létre, amely a városlakók örömét is szolgálja".
"Az MCC központja az az épület, amely Mátyás óta keresi a helyét, hiszen az ő korában jött létre a kárpát-medencei tudásközpont. Tiszteletére azt az építészetet hozzuk előtérbe, a magyar, és nem az itáliai reneszánszt, ami kevert, lendületes, izgalmas. Amit csak mi, magyarok tudunk" – mondta a napokban Prima Primissima-díjjal is elismert Ferencz Marcel, akinek az az álma, hogy az örök értéket hordozza magában az új épület. Hozzátette, azt is szeretné, hogy az MCC-ben tanuló tehetségek megismerjék a magyar építészettörténelem mai látványban megmutatkozó fordulatait, és legyen ez számukra kiegészítő tanítás, hiszen az építészet erre is képes – tanítani.
Kálmán Ernő Ybl-díjas építész, a tervpályázat bírálóbizottságának társelnöke szerint a mostani épület taszító, az újnak pedig az lesz a legfontosabb küldetése, hogy végre olyan létesítmény valósuljon meg a Gellért-hegy gerincén, amely illik a környezetébe. "Jóval több lesz, mint campus. Méltó otthon a tehetségeknek" – jelentette ki.
A tehetséggondozónál azt ígérik, a belső kialakításnál is ügyelni fognak arra, hogy a fenntarthatóság, a környezetvédelem és a környezettudatosság jegyében fogadják be az MCC széleskörű programjait. A 28 kárpát-medencei helyszínen 7300 diák képzését és oktatását végző MCC ugyanakkor számos nagy múltú, rossz állapotú épületet újít fel, mint például a debreceni Aranybika szálló, a pécsi Nemzeti Kaszinó, a miskolci Avas szálló, a révfülöpi Cholnoky Jenő gyermek és ifjúsági kikötő, valamint a patinás zalaegerszegi Kummer kávéház. Az intézmény kollégiumi szobákat, tan- és rendezvénytermeket, valamint közösségi tereket hoz létre a kritikusan leromlott épületek felújításával, amelyeket később nem csupán a diákok, hanem a környékbeli lakosság is használhat.
Forrás: Mathias Corvinus Collegium