2007-ben kezdtünk el foglalkozni a Váci Piarista Gimnázium épületeivel, „gyors” tervet kellett készíteni egy akadálymentesítési pályázathoz, melytől megbízóink a közlekedési feladatokon kívül az iskola leromlott állapotú vizesblokkjainak felújítását várták. Megpróbáltuk komplexen kezelni az épületegyüttest, melynek terei az elmúlt évtizedeknek köszönhetően lehangoló képet mutattak. A pályázat lehetőségeit teljesen kihasználva olyan megoldást kerestünk, ami hatással lehet a gimnázium egész területére. A csaknem 14.000 négyzetméteres épületegyüttesben beavatkozási pontokat határoztunk meg, melyeket egységes koncepció szerint felújítottunk, így az iskola rendes működésén belüli karbantartási munkákkal ezek a helyek „összenöveszthetőek” lesznek, idővel az egész intézmény megújulhat.
Az épületegyüttes egyik legfontosabb értéke az a történelmi metszet, melyet a ház folyosóin körbesétálva kapunk. A hazai építéstörténetre sajnos jellemző az előző kor építészetének felülírása, ezért gyakran a felújítások, bővítések során lebontották az eredeti épületeket. Vácott szerencsére nem így történt, végig lehet követni az építési fázisokat az 1700-as évektől napjainkig. 1714-ben telepedtek le itt a piaristák, és attól kezdve folyamatosan (lépésről- lépésre) építettek, hogy megoldják a növekvő iskola helyhiányát és korszerűsítését. 1727-re épült fel a rendház, majd 1741-45 között elkészült a barokk templom. Folyamatos fejlesztésekkel tovább bővítették a komplexumot. A 19. században a Konstantin téri szárny, a II. Világháború alatt a dísztermet is magába foglaló Hültl szárny, és végül 10 évvel ezelőtt a Roth János által tervezett modern tornacsarnok épült hozzá (Roth János évek óta foglalkozik a barokk rendház rekonstrukciójával is).
Minden szárny a maga nemében magas minőségű alkotás. Az államosítás éveiben több átalakítás is történt, a Hültl féle épület tornatermi részét átalakították, tetőterét beépítették, a karbantartások elmaradtak. A Piaristák 1990-től 2003-ig szinte termenként kapták vissza az iskolát. A mostani beavatkozások során fontos szempont volt, hogy az egyes épületrészek ne veszítsék el egyéni karakterüket. Minden eredeti elemet megtartottunk, és az új igényeket a lehető legkorszerűbb megoldásokkal, a meglévő rendszerbe illesztve, de modern formában elégítettük ki.
A felújítás során tisztáztuk az épületek közlekedési rendszereit, elhelyeztünk két liftet, egy személy-emelőt, kisebb rámpákat, és a Hültl-féle szárny korábban átépített részében egy lépcsőházat is át kellett alakítani. A 80-as években készült tetőtér-beépítést korszerűsítettük, „kutyaól” ablakait a megfelelő bevilágítás és hőszigetelés miatt átalakítottuk, és korábbi irodák összevonásával egy új rajztermet helyeztünk el. A tetőtér második szintjére egy acél csigalépcső vezet fel. A vizesblokkokat az eredeti ajtók megtartásával átépítettük, mozgássérült mosdók és fürdők készültek. Az udvar egy részének burkolása fért még bele a keretbe, a homlokzatok már sajnos nem.
Padlóburkolatokból az épületegyüttesben kétféle karakter található. A barokk épületrészben eredeti kelheim-i mészkövet találtunk PVC-vel leburkolva, hiányzó részein műkővel pótolva, ezt kiszabadítottuk, felcsiszoltuk. A Hültl-féle és a Konstantin szárnyakban pedig diagonálisan rakott pepita műkő burkolatok voltak, néhol szintén letakarva. A folyosók fekete-fehér karakterét emeltük be a tervezési koncepcióba, az új részeken a lépcsőháztól a vizesblokkokon át egészen az udvar burkolatáig. A térkő kiosztási méretei a környezetében lévő épületrészek koronkénti szakaszait jelölik.
A munka legizgalmasabb feladatrésze a díszterem helyreállítása volt. Anno 1942 szeptemberében történt az ünnepélyes avatás, amikor Vác legnagyobb dísztermeként jellemezték az akkor új, különleges nívójú létesítményt. Mi már lehangoló állapotban találtuk: több teremre felszabdalták, kőburkolatos oszlopait befalazták, összességében minden részlete leromlott állapotban volt. Bár a restaurátori feltárások során már nyoma sem maradt az eredeti falmintának, de a fennmaradt fotók segítségével rekonstruálni tudtuk a díszítőfestést és a színpadot. Emellett fejlesztettük a gépészetet, az elektromos ellátást és az iskolával közösen a színpadtechnikát úgy, hogy európai színvonalú hátteret kapjanak az előadások: ünnepségek, hangversenyek, konferenciák.
A legnagyobb kihívás a korunk igényeinek megfelelő gépészet elhelyezése volt. A légcserét és klimatizálást elrejteni, beilleszteni a régi szerkezetbe, hogy ne keltsen zavaró hatást a terem megjelenésében. A tetőtérből levezetve, és a padló alatt áthúzva az oldalfalon jön be a friss levegő, és a mennyezeti díszrácsokon távozik, ezekhez igazodik a világítás. Ügyeltünk rá, hogy az újonnan beépített részek fa profiljai úgy legyenek modern megjelenésűek, hogy illeszkedjenek a klasszikus geometriájú szerkezetbe. A legmodernebb elem a teremben a hátsó traktust leválasztó akusztikus mobilfal, ami lehetővé teszi, hogy két esemény egyidejűleg, egymástól függetlenül is megrendezhető legyen. Bontásokkal kiszabadítottuk a terem előtti előcsarnokot, az új térhatárolások üvegből készültek, és itt helyeztük el egy acél dobozban az iskolai büfét.
A rendes építkezés 2010-ben lezárult, de a gondos üzemeltetőknek köszönhetően nem maradt annyiban. Az iskola folyosói időközben sorra megújultak, a padlóburkolatokat is egyre több helyen felcsiszolták, és az új világítási rendszer is kezd terjeszkedni. Az építész nagy örömmel látja ezt.
Kovács Zoltán
Váci Piarista Gimnázium és Rendház - rekonstrukció és akadálymentesítés
vezető tervezők: Golda János, Kovács Zoltán, Mészáros Erzsébet, Szojka Mariann Tünde
projektvezető építész: Szojka Mariann Tünde
generáltervező: M-Teampannon Kft. és kollektív műterem Kft.
építész konzulens: Roth János
építész munkatársak (kollektív műterem): Alkér Katalin, Debreczeni András, Vermes Dániel
szakági tervezők:
akadálymentesítés: Kormányos Anna
statika: Kenese Kft.
tűzvédelem: Báder György
gépészet: GDA Bt., Tramontana Kft.
elektromos: Kelevill Kft.
tűzjelző: MGI Kft.
akusztika: Kotschy András
megrendelő: Szilvásy László, Turóczi Gábor, Piarista Nonprofit Kft.
generál kivitelező: Confector Kft.
fotó: Kovács Zoltán, Mihályi Zoltán
helyszín: Vác, Konstantin tér
tervezés: 2007-2008
kivitelezés: 2009-2010
bruttó szintterület: 13.882 m2