Épülettervek/Középület
Az "Erzsébet téri Kulturális Központ és Millenniumi Park kialakítása" című tervpályázat eredménye
2000.09.15. 09:59
Budapest, Erzsébet téri Kulturális Központ és park kialakítására kiírt tervpályázat eredménye.
Az ”Erzsébet téri Kulturális Központ és Millenniumi Park kialakítása” című országos, nyilvános és titkos építészeti tervpályázatot a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 2000. április 17-én hirdette meg.
A tervpályázat az V. kerület Belváros Szabályozási Tervével összhangban a teljes Erzsébet térrel foglalkozott, hangsúlyozva azonban, hogy az I. ütemben - az idevonatkozó Kormányhatározat értelmében - az Erzsébet tér jelenlegi építési területén kialakítandó felszín alatti Kulturális Központ és Park valósul meg.
A pályázatra öt cég adta be pályaművét a 2000. július 17-i határidőig. Ezek elbírálását - szakmai szervezetek és hivatalok által delegált - 9 tagú Bírálóbizottság végezte, amelynek munkáját egy Szakértő Bizottság segítette.
A Bírálóbizottság a pályázatot eredményesnek találta, különös tekintettel a feladat rendkívüli összetettségére. Megállapította, hogy a pályaművekben figyelembe vették azokat a koncepcionális elemeket és alternatív megoldási lehetőségeket, amelyek közül kiválasztható a részletesebb tervezés iránya.
A pályázati anyagokból kitűnik, hogy az Erzsébet tér - Deák tér - Millenniumi Park téregyüttese olyan városszerkezeti egységet kell hogy eredményezzen, amely nem elsősorban homogén egységes teret, hanem szerkezetileg erőteljesen összekapcsolódó, egymást funkcionálisan kiegészítő tér-részek együttesét alkotja. Ezzel biztosíthatja a közparktól, a fásított díszkertektől és városi tértől elvárható funkciókat.
A Bírálóbizottság előtérbe helyezte azokat a pályaműveket, amelyek az új tér jelentős süllyesztése révén ”agóra” jellegű megoldást javasoltak.
A Bírálóbizottság megállapította, hogy a benyújtott pályaművek között nincs olyan, amelyik az elvárható igényeket maradéktalanul teljesítette volna, illetve olyan koncepcionálisan is megfelelő megoldást javasolt, amely minden részletében kellően kidolgozott lett volna. Ezért úgy döntött, hogy a pályázaton díjat nem ad ki, hanem a kidolgozott javaslatok jelentős részét megvásárolja a további hasznosítás reményében. Megállapította, hogy a tervek közül kiválasztható volt az a koncepcionális megoldás, amelyet a kiírónak továbbtervezésre javasolhat, ezért ezt a pályaművet ún. kiemelt megvételben részesíti.
(A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma Sajtóirodájának közleménye)
- 2,2 millió forintos kiemelt megvételben részesült az 5. bírálati sorszámú pályamű, melynek szerzői:
Bánfalvi Koppány, Bikki István, Hadadi Péter, Horváth Attila, és építész konzulensként Ivány Inke
(FIRKA Építész Stúdió Kft.)
- 1,8 millió forintos kiemelt megvételben részesült a 2. bírálati sorszámú pályamű, melynek szerzői:
Mérték Építészeti Stúdió Kft és munkatársai, valamint
Virág Csaba & Z. Halmágyi Judit Építész Iroda és munkatársai
- 1 millió forintos megvételben részesült a 4. bírálati sorszámú pályamű, melynek szerzői:
Kévés György vezető építész és munkatársai
(Kévés és Építésztársai Rt.)
- 1 millió forintos megvételben részesült a 3. bírálati sorszámú pályamű, melynek szerzői:
Dr. Gerő Balázs, Szabó Márton építészek és munkatársaik
(Gerő-Szabó Építész Iroda Kft)