Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium Építésügyi és Településrendezési Főosztálya
az 1997. évi LXXVIII. törvény 31. §-ában foglaltak alapján meghirdeti
„Az év akadálymentes épülete 2006” című
építészeti nívódíj pályázatot.
A pályázat célja, hogy feltárja, értékelje és közzétegye az épített környezet akadálymentesítésében elért kiemelkedő építészeti és mérnöki teljesítményeket; s ezáltal elősegítse a mozgásukban, illetve a tájékozódásban korlátozott emberek helyzetének lényeges javítását, valamint a jogszabályokban foglalt, ilyen célú követelmények további magas színvonalú teljesítését.
A pályázaton való részvétel feltételei
A pályázatra olyan újonnan megvalósult vagy felújított közhasználatú épületekkel, illetve azok példaértékű építészeti-műszaki részletmegoldásaival (pl. rámpák kialakítása, bejáratok megoldása, különböző szintek közötti közlekedési biztosítása, egészségügyi helyiségek példamutató kialakítása stb.) lehet jelentkezni, amelyeknél az akadálymentes használat követelményét a jogszabályi követelményeknek megfelelően, kiemelkedő építészeti-kivitelezői színvonalon építették meg.
Díjazásban az épületek építtetői, tervezői és kivitelezői részesülnek.
A pályázathoz mellékelni kell a pályázók nyilatkozatát arról, hogy valamennyien hozzájárulnak a pályázaton való részvételhez, és – a Bíráló Bizottság ilyen igénye esetén - lehetővé teszik az épület megtekintését. Nyilatkozniuk kell továbbá a pályázóknak arról is, hogy díjazás vagy elismerés esetén hozzájárulnak az épület terveinek és fényképeinek közzétételéhez.
A pályázatra nem lehet olyan épülettel jelentkezni, melynél a megvalósítás során építésrendészeti intézkedésre került sor.
A pályázók pályázatuk benyújtásával elfogadják a Pályázati Felhívásban foglalt feltételeket, és alávetik magukat a Bíráló Bizottság döntésének.
A „Pályázati Felhívás”-t az érdekelt minisztériumok hivatalos közlönyei teszik közzé, de hozzáférhető a www.vati.hu honlapon is letölthető formában.
A pályázatok benyújtása
1. A pályázatot a mellékelt, pontosan kitöltött „Adatlap” felhasználásával – a felhívásban felsorolt mellékletek csatolásával, A/4 formátumú csomagolásban, - az alábbi címre kell benyújtani:
VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Közhasznú Társaság
„Az év akadálymentes épülete 2006” pályázat
1016 Budapest, Gellérthegy u. 30-32.
2. A pályázatok benyújtásának határideje: 2007. március 8.
A pályázatot postán kell benyújtani, benyújtásának időpontja a postabélyegző kelte. Egy postai csomagban csak egy pályázat nyújtható be.
3. A csomagolásnak biztosítania kell a pályázati anyag megfelelő védelmét a postai szállítás során esetleg bekövetkező sérülésektől. Ennek biztosítása a pályázók feladata és felelőssége.
4. A hiányosan beküldött pályázatok bírálatra nem bocsáthatók, utólagos hiánypótlásnak nincs helye.
A pályázathoz kötelezően benyújtandó dokumentumok
- helyszínrajz m=1:1000
- alaprajz(ok) m=1:100
- metszet(ek) m=1:100
- homlokzatok m=1:100
A pályázatok elbírálása
A pályázatok elbírálásánál, a díjak, elismerések odaítélésénél döntő szempont, hogy az adott pályamű egyaránt magas színvonalon feleljen meg mind az építészeti, mind pedig az akadálymentességgel összefüggő követelményeknek.
A pályázatokat az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium Építésügyi és Településrendezési Főosztálya vezetője által felkért Bizottság bírálja el. A Bíráló Bizottság tagjai: az ÖTM Építésügyi és Településrendezési Főosztálya, az Egészségügyi Minisztérium, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, a Magyar Építész Kamara, a Magyar Mérnöki Kamara valamint a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége delegált képviselői.
A Bíráló Bizottság a benyújtási határidőt követő 90 napon belül hozza meg döntését. A döntésről a pályázók a döntést követő 15 munkanapon belül írásban értesítést kapnak.
A pályázat menete, a pályaművek díjazása
A pályázatok beérkezését követő első plenáris ülésen a Bíráló Bizottság egyenként, részletesen áttekinti a pályaműveket, és a további bírálatból kizárja azokat, amelyek nem felelnek meg a Pályázati Felhívásban rögzített feltételeknek. Ezután kiválasztja azokat az épületeket, amelyeket a benyújtott pályázati anyag alapján díjazásra vagy elismerésre esélyesnek tart, s amelyek helyszíni megtekintését ezért indokoltnak tartja. A Bíráló Bizottság végleges döntését az épületek helyszíni megtekintése alapján hozza meg.
Díjazásban a pályázat benyújtói együttesen részesülnek. Kivételes esetben a Bíráló Bizottság az egyes épületek színvonalas részletmegoldásait is díjazhatja. Az egyes díjazásban részesülő pályamunkáknál a legmagasabb pályadíj nem lehet több 1,5 millió forintnál, míg az elismerés legalacsonyabb díja nem lehet kevesebb 300.000.- forintnál.
A díjak átadására és a díjazásban vagy elismerésben részesített épületek bemutatására ünnepélyes keretek között, egyidejűleg kerül sor.
Budapest, 2007. január