Közélet, hírek

Az Év Háza 2000 országos építészeti pályázat díjazottjai

2000.12.04. 11:03

A Családi Ház fődíját és a Magyar Építész Kamara különdíját kapta: piliscsabai családi ház, tervezője: Mikó László

Az Év Háza 2000 országos építészeti pályázat díjazottjai

A Családi Ház fődíját és a Magyar Építész Kamara különdíját kapta:
Piliscsabai családi ház
Tervezője: Mikó László

Az Otthon felújítási fődíját kapta:
Pécsi családi ház
Tervezője: Weiler Árpád

A Magyar Televízió Rt. fődíját kapta:
Tordasi családi ház
Tervezője: Bérces László - Kovács Csaba

A Wienerberger Téglaipari Rt. és a SOFA Rt. díját kapta:
Telki családi ház
Tervezője: Szoják Balázs

A Fővárosi Önkormányzat különdíját kapta:
Óbudai családi ház
Tervezője: Zoboki Gábor - Silvester Csaba

A Fővárosi Önkormányzat különdíját kapta:
Budai családi ház és műterem
Tervezője: Puhl Antal

A Belügyminisztérium különdíját kapta:
Kecskeméti családi ház
Tervezője: Farkas Gábor

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium különdíját kapta:
Szentendrei családi ház
Tervezője: Turi Attila

A Gazdasági Minisztérium különdíját kapta:
Telki családi ház
Tervezője: Kékediné Tóth Éva - Kékedi Gábor

"Az építés fejlődéséért" alapítvány különdíját kapta:
Vecsési családi ház
Tervezője: Földi Zoltán

"Az építés fejlődéséért" alapítvány különdíját kapta:
Székesfehérvári családi ház
Tervezője: Göde Ferenc

Az Austrotherm Kft. különdíját kapta:
Telki családi ház
Tervezője: Vadász György - Ádám Ildikó


A Pályázat

Az országos nyilvános pályázatot évek óta a Családi Ház folyóirat írja ki és szervezi. A pályázatok beadási határideje szeptember 18-a volt.

Ez évben a fő támogatók a Wienerberger Téglaipari Rt. -- immár hetedszer --és a SOFA Rt. voltak.

A kiírás szerint a pályázaton részt vehettek új és felújított, négy lakásosnál nem nagyobb családi házaikkal a tervezők és a háztulajdonosok.

Az ez évi pályázatra 66 pályamunka érkezett be, ami a befejezett építkezések mennyiségét és az építés gondjait tekintve nem csekély szám.

A kilenctagú szakmai zsűri a tervek átvizsgálása és az előzsűrizés után kiválasztott legjobb 23 házat tekintette meg. A helyszínen tapasztaltak és szigorú építészeti, szakmai megfontolások alapján szűkített listából választották ki a díjazók a nyertes házakat. A pályázat nagy érdeme, hogy az építkezések számának statisztikai csökkenése ellenére komoly szellemi értékeket képviselő, igényesen megvalósított épületeket mutat fel.

A tizennégy díjat tizenkét háznak ítélték oda. A díjazottak között fellelhetők a kisvárosi, kertvárosi környezetbe illő, szerényebb polgári ízlést képviselő házak, de vannak a nagypolgári értékeket példamutató módon megvalósító épületek is. Fontos bírálati szempont volt idén is a házak beilleszkedése a természetes és az épített környezetükbe. A legszínvonalasabban felújított háznak ítélték a felújítási fődíjat.

Az eredményhirdetés során a Családi Ház, az Otthon, és a Magyar Televízió Rt. részéről három fődíj, a fő támogatók, a Fővárosi Önkormányzat, valamint a minisztériumok, a szakmai és társadalmi szervezetek, alapítványok és cégek részéről további különdíj átadására kerül sor, összesen több mint 3,5 millió forint értékben.

Az építészek oklevelet és pénzjutalmat, az építtetők Melocco Miklós szobrászművész által alkotott térplasztikát kapnak.

A bíráló bizottság

Körtvélyesi Istvánné
A Családi Ház főszerkesztője,
a zsűri elnöke,

Szabó Dorottya és Medgyessy Éva
Az Otthon főszerkesztője és szerkesztője

Pongrácz Katalin,
A Fővárosi Önkormányzat képviseletében,

Gyarmathy Katalin,
A Fővárosi Önkormányzat képviseletében,

Osskó Judit,
A Magyar Televízió Rt. képviseletében,

Radványi György,
A Magyar Építész Kamara képviseletében,

Nagy Iván,
A Budapesti Építész Kamara képviseletében,

Tróznai Attila,
A BME Középülettervezési Tanszék képviseletében,

László László,
A Belügyminisztérium képviseletében

 

A zsűrizés

Gyönyörű volt ez az ősz. Gyönyörű és emlékezetes. Egy építészeti zsűri tagjaiként közelmúltban épült lakóházakban jártunk. Percekre vagy épp egy vizit idejére vendégek voltunk azokban az otthonokban, amelyeket építőik, tervezőik, kivitelezőik, munkájuk eredményét mérlegelve, bejelentettek az Év Háza 2000 országos építészeti pályázatra.

Nagyszámú pályázó jelentkezett Pécs és Gyula, Nyíregyháza és Velem között épült házakkal. Érdekes, tanulságos volt látni a rengeteg építkezést, tapasztalni milyen tehetős is az ország. Az út során nem csupán a pályázatra beadott házakat láttuk, néha egy épületért bebarangoltunk egy települést, egy kisebb városrészt. Számtalan esetet lehetne említeni, ahol a jó példa mellett ott sorakoztak a rosszak. Túlépített telkeken, erőszakos formák, meghökkentő anyaghasználat, megannyi idegen világ.

Láttunk települések határait feszegető területeket, üdülőterületből frissen lakóterületté változott telkeket, és találkoztunk rendkívül nehéz építési helyszínekkel. Ezekben az esetekben különösen nehéz feladata volt a tervezőknek és bölcs programadókra, "lakásteremtési" ismeretekből jeles építtetőkre volt szükség.

A kiválasztott házakban nem csak mi nézünk körül - vendéglátóink örömmel, büszkén nyitott ajtaja ezúttal mindenki előtt kitárult, hogy közvetlen környezetük érdeklődésén és elismerésén túl sokakkal megosszák tapasztalataikat. Nagy dolog. Ezek a teljesítmények értékek. Ezek az értékek pedig ott szerepelnek az egyének, a családok, az ország mérlegén. Példát, mintát jelentenek. Mintát magatartásból, életformából, építési kultúrából. Szükség van ezekre a mintákra, modellekre, értéket, normákat vesztett, értéket, normákat kereső világunkban. Ezért fontosak ezek az alkalmak, ezek a pályázatok. Szerencsések voltunk, hogy 2000 őszén ha csak percekre vagy egy rövid vizit idejére, de vendégek lehettünk, otthon érezhettük magunkat egy-egy Magyarországon épült, példának ajánlható családi házban.

Köszönet ezért mindazoknak, akik ezt a látogatást vállalták és az új évezredre nyíló ajtajukat kitárták nekünk. Érezze hát jól magát mindenki náluk!

Radványi György