Közélet, hírek

Az "Év háza 2010"

2010.10.04. 13:53

Bontott anyagokat is alkalmaztak és megújuló energiát hasznosító berendezéseket is felhasználtak azok az építészek, akik az idei „Év háza” díjat vehették át október 4-én, az Építészet Világnapján a Magyar Építőművészek Székházában.

A zsűri egy új szemlélet mellett tette le a voksát a budakeszi alacsony energiafelhasználású családi ház elismerésével. A nagyközönség az Építészet Világnapján megnyíló, a Visegrádi Négyek családi házait bemutató kiállítás alkalmával ismerhette meg az „Év háza” idei nyerteseit is.

A 2010-ben harmadik alkalommal várta a zsűri az „Év háza” pályázatra az elmúlt években megvalósult családi házak anyagait – összesen 15 pályázat érkezett. A részvétel azonban nem csak hazai elismerést, de a Visegrádi Négyek családi házait a négy országban bemutató kiállításon nemzetközi bemutatkozási lehetőséget is jelenti ismét.

Az elmúlt három évben hagyománnyá vált, hogy az „Év háza” pályázat neves zsűrije választja ki azt a 10 magyar épületet is, amelyek a Magyar Építőművészek Szövetsége által kezelt, a Visegrádi Négyek családi házait bemutató nemzetközi kiállításon Magyarországot képviselhetik. Ez a kiállítás minden évben elsőként az Építészet Világnapján nyílik meg a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) székházában, majd ellátogat a többi visegrádi országba is.

 

 

 

Az elismerés rangját elemi, hogy idén az „Év háza” mozgalomhoz csatlakozott az alapító Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) mellett a Magyar Építész Kamara (MÉK) és az Építéstudományi Egyesület (ÉTE), ezzel az Építész Szervezetek Testülete (ÉSZT) legjelentősebb, építészeket tömörítő szövetségei egységesen álltak a díj mögé.

A pályázat filozófiája szerint a zsűri állandó tagjai mellé minden évben az előző évben Ybl Miklós-díjjal jutalmazott építészeket várja, így a zsűri összetétele évről-évre részben módosul.

Az idei zsűri elnöke Nagy Tamás DLA, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építész Tanszékének vezetője, társelnökök Kálmán Ernő, a Magyar Építőművészek Szövetsége elnöke, Noll Tamás, a Magyar Építész Kamara elnöke, és Szoják Balázs, az „Év Háza” díj jogtulajdonosa.

A 2010. évi pályázat zsűrijébe való felkérést idén a 2009-ben Ybl Miklós-díjat kapott építészek közül Török Péter, Váncza László és Winkler Barnabás fogadta el.

A Kuratórium tagja továbbá Körtvélyesi Istvánné, az „Év háza” díj korábbi kurátora és főszervezője, valamint végül, de nem utolsó sorban Dr. Tóth Elek, a BME Magasépítési Tanszék tanszékvezető-helyettese.

„az igazán jó házakban ez az "akcentus" is jelen van”

A Pályázat célja az elmúlt években nem változott: megismerni és megismertetni a szakmával és a közvéleménnyel a Bíráló Bizottság által színvonalasnak ítélt épületeket, a példamutató és követendő építészeti magatartást.

 


 

A 2009. évben definiált bírálati szempont, a gazdaságos szemlélet által is indokolható egyszerűség, természetesség, tisztaság továbbra is fontos szempontja az értékelésnek, ám álljanak itt az „Év háza 2010” pályázat Bíráló Bizottsága új elnökének, Nagy Tamás DLA, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építész Tanszéke vezetőjének szavai arról, hogy milyen házakat várt a pályázók közé.

“Néhány évvel ezelőtt Jan Stempel, Prágában élő építész barátom ajánlására tagja lehettem a cseh "Év háza" pályázat zsűrijének. Négy napon keresztül egy kisbuszban ülve, 7-8 cseh kollegával jártuk az országot, látogattuk végig a versenybe benevezett épületeket. Az esetek többségében steril, neomodern családi- és társasházakat láttunk. A lakások folyóiratba illő minőségben, kiváló ízléssel berendezettek, a konyhák valóságos laboratóriumok.

Noha a meglátogatott épületek többsége a hazai terméshez viszonyítva lényegesen magasabb minőséget ütött meg, a zsűrizés végéhez közeledve kis hiányérzetem támadt. Hiányzott a könnyedség, az a fajta légiesség, amit például Jirí Menzel neve fémjelez a cseh filmben. A házak svájci tökéletességéből hiányzott a helyből fakadó poétika. Borvendég Béla amolyan tájszólásként, "akcentusnak" definiálta ezt a pluszt.

Természetesen örömmel tölt el, ha egy épület átlagon felüli minőségben készül el. Önmagában ez is tett ma Magyarországon. De azt gondolom, hogy az igazán jó házakban ez az "akcentus" is jelen van.

Ezeket keressük.”

Alacsony energiafelhasználású ház az „Év háza” 2010-ben

Az „Év háza 2010” pályázat kuratóriuma és a Magyar Építőművészek Szövetsége díját, azaz az „Év háza 2010” elismerést Bártfai-Szabó Gábor és Bártfai-Szabó Orsolya Budakeszin épült alacsony energiafelhasználású családi háza nyert el.

A zsűri azonban további 2 különdíjat is kiosztott.

A Magyar Építész Kamara különdíjasa az ifj. Benczúr László tervezte perbáli családi ház lett, míg a Magyar Építőművészek Szövetsége különdíját Zsuffa Zsolt  építész és Papp Glória belsőépítész budapesti családi háza nyerte el. E három épület automatikusan a nemzetközi kiállítás résztvevője lett.

A pályázatot idén támogatta a Xella Magyarország Kft., amelynek különdíját Kószó István és Hahn László építészek szegedi családi háza nyerte el.

A zsűri 2010-ben az új szemléletet értékelte kiemelkedőnek.

A kevés közművel ellátott területen épült, megújuló energiát felhasználó, a családi létszám változásával bővíthető, majd visszaalakítható családi ház tervezése során az építészek számos olyan kritériumot alapnak tekintettek, amelyet az idei Bíráló Bizottság különösen fontosnak ítélt. A zsűri értékelése szerint, a korábban már több elismerést is elnyert győztes családi ház gazdaságos szemlélet által is indokolható egyszerűség, természetesség, tisztaság mellett a szokatlanul komplex, az élet megannyi szegmensét átfogó tervezői szemléletről, de egyúttal gyökeres tervezői szemléletváltozásról is tanúbizonyságot adott.

 

 

 

35 pályázó közül került ki a nemzetközi kiállítás további hét résztvevője

Az „Év háza 2010” díjazott három épülete mellé a további hét épület kiválasztására kiírt pályázatra szép számmal érkeztek az anyagok – a zsűri 35 épület közül választhatta ki a nemzetközi kiállítás résztvevőit, akik a következők:

Kertész Balázs családi háza

Fortvingler Éva és Bulcsu Tamás balatonakarattyai családi háza

Sajtos Gábor ürömi családi háza

Tima Zoltán budapesti családi háza

Földes László és Balogh Csaba nagykovácsi családi háza

Balázs Mihály paksi családi háza

Peschka Alfréd, Egervári Tímea és Csernik Tamás budapesti családi háza

És az „Év háza 2010” díjazottjai:

Bártfai-Szabó Gábor és Bártfai-Szabó Orsolya budakeszi családi háza

ifj. Benczúr László perbáli családi háza

Zsuffa Zsolt budapesti családi háza melynek belsőépítész tervezője Papp Glória

A Visegrádi Négyek családi házait bemutató kiállítás idén ismét az „Év háza” díjátadóval egyidőben nyílt meg a Magyar Építőművészek Szövetsége székháza Kós Károly termében, október 4-én, az Építészet Világnapja alkalmából és péntekig tekinthető ott meg, mielőtt útjára elindul Csehország, Szlovákia és Lengyelország irányába.

A pályázat idei főtámogatója a Graphisoft volt, támogatója harmadik alkalommal a Hella ÁNR Árnyékolástechnika Kft., illetve idén új támogatóként jelent meg a XELLA Magyarország Kft.