Épületek/Örökség

Az ismeretlen Mátyás-templom

2009.10.30. 13:42

Schulek a tornyokban és a tetőzeten kisebb útvesztőt alakított ki, amelyből a jövőben ízelítőt kaphatnak a látogatók is. • Épületbejáráson a felújítás alatt álló Mátyás-templomban, Kovács Olivér írása.

A budavári Nagyboldogasszony- (ismertebb nevén Mátyás-) templom mindenkiből érzelmeket vált ki. Az emberek vagy lelkesednek érte, vagy legyintenek: ugyan, csak egy 19. század végi neogót épület! A templomot az átépítés miatt aligha lehet középkorinak nevezni, de több mint Schulek Frigyes gótikus álma: az építész darabjaira szedte a régi épületet, s kirakós játék módjára valami újat épített belőle. Azonban a puzzle néhány darabja még mindig a 700 éves történetről mesél.

 

 

 

A templom fordulatos és helyenként tragikus történetét (pedig hol vagyunk még a hányattatások végétől!) aligha fedezi fel a szemlélő napjainkban, az épület felújítása közepette. Az altemplom és a vele egy szinten lévő helyiségek szinte teljesen készen vannak, ahogyan egy új termet is építettek a föld alatt a Hilton irányába – ide a megújult gépészetet, köztük fűtés-légkondicionálást telepítették. A homlokzatok is megújulnak.

 


 

A későbbiekben nem a mostani, hanem az attól keletre, a Halászbástya irányában lévő kapu lesz a látogatók számára templom bejárata” – mondja Janotti Judit műemlék-felügyelő. „Ezt a déli-keleti kaput ugyan Schulek teljesen újrafaragtatta, azonban az eredeti kövek megvannak, ha nem is itt, hanem az Epreskertben, rekonstrukcióként összeállítva.” A helyszínen látható viszont a templom egyik legértékesebb faragványa, a Mária-kapu, amelyre azonban – mivel jelenleg ezen át lehet bejutni az épületbe – nem tudnak rendesen megnézni a látogatók. Faragványait 1370 után készíthették, s ugyan 1384-ben a fölötte magasodó torony beomlása megrongálta, akkor még helyreállították. Jelenleg várja az újabb felújítást.

A bal oldali mellékhajóból nyíló északkeleti kápolnában díszes síremlék rejti III. Béla és első felesége, Chatilloni Anna földi maradványait.

Minél több helyiséget, lépcsőt, folyosót jár végig az ember a Mátyás-templomban, annál inkább meggyőződhet róla: Schulek Frigyes zseniális épületet alkotott. A tornyokban és a tetőzeten kisebb útvesztőt alakított ki, amelyből a jövőben ízelítőt kaphatnak a látogatók is.

Csak elsőre tűnik bonyolultnak a feljutás a Mátyás-toronyba, valójában nagyon is célszerűen megtervezett az épület” - mondja Janotti Judit, akivel a templom hajójából egy csigalépcsőn felfelé haladva a Béla-torony teteje felé vesszük az irányt. A lépcsőről nyílnak a Nagyboldogasszony-templom jelenleg a felújítás miatt elzárt terei: a királyi oratórium (amelynek az eredeti változatát Mátyás építtette) és a Máltai lovagterem.

Az oratóriumban már elkészültek a munkálatokkal. A Máltai lovagterem padlóját borító Zsolnay-csempéket hamarosan visszarakják, s fel van állványozva, hiszen a belső kifestését restaurálják. Festő-restaurátorok dolgoznak az északnyugati csigalépcsőtől idáig vezető Béla-termekben is.

 

 

 

A Béla-torony teteje felé tartva szűkülnek a folyosók, annyira, hogy a Mátyás-toronyhoz vezető nyitott oromzati átjárón (ahol egy rács óvja a látogatót attól, hogy a Szentháromság térre szédüljön) már csak oldalazva lehet haladni. Ráadásul az út során több helyütt elágazik a folyosó.

Schulek úgy tervezte az épületet, hogy a tetőzetet könnyű legyen minden irányból megközelíteni, így az elágazások egy része a tetőre vezet” - magyarázza Janotti Judit. A Mátyás-toronyban a csigalépcső is szűkül, hiába, ide már csak a harangozók jártak fel. A lépcsőről szintenként juthatunk be nagyobb terekbe: az egyik a harangoknak ad helyet, míg egy másikból a templom padlására vezető átjáró nyílik. Umberto Eco valószínűleg nem járt a Mátyás-templomban, ám a harmadik-negyedik terem és elágazás után furcsa zavarodottság ural el: ilyet érezhetett Vilmos testvér és Adso is az apátság könyvtárában bolyongva.

A torony erkélyére kijutva szinte letaglózó az erős szél. A munkások sem dolgoznak kint miatta, s így az állvány megmászása, no meg a torony csúcsdíszének megérintése elmarad. A kilátás az erkélyről is pazar: a vár a lábunk elé terített térkép, még a Mária Magdolna toronyra is fentről pillanthatunk rá. A tervek szerint a felújítás befejeztével a látogatók is feljuthatnak ide.


Fotó, szöveg: Kovács Olivér


Folytatás és képgaléria a műemlékem.hu magazinjában