Design/Formatervezés

Az örök életű Art Deco rejtélye

2014.10.09. 14:03

Avagy "saját Art Deco" Gulyás Judit textildizájner művészetében, aki az említett stílus szellemiségéből merít ihletet egyedi szőnyegei megtervezésekor, megalkotásakor. Alkotói vallomás egy műfajról.

Jól tudjuk, hogy az elnevezés a francia art décoratifs szóból keletkezett, és a '20-as, '30-as évek Franciaországából indult útjára.

Az art deco azóta is minden olyasmit megidéz, amiben bármikor szívesen látjuk magunkat: ...képzeljük csak el, amint koktélruhában koccintunk egy kellemes swing dallamára, akár egy óceánjáró hajó hatalmas báltermében, Manhattan kivilágított felhőkarcolóival a háttérben, lakkozott bútorok és elegáns kelmék között...

Ez persze önmagában kevés lenne, hogy ez a stílus azóta is időszerű legyen, fel-fel bukkanjon újra meg újra, vagy megkockáztatom, hogy sose múljon el!
Milyen szellemiséget is hordoz, ez az egyszersmint fura, egzotikus, néhol szinte vad, ugyanakkor fényűzően elegáns, méltóságteljes geometriájú különös irányzat?

Keletkezésének egyik gyökere az avantgardizmusig nyúlik vissza, ahol is hatott rá a kubizmus geometrikus absztrakciója, a konstruktivizmus fegyelmezett szerkesztettsége és a futurizmus dinamikája, egészen a mozgásfázisok egyidejű ábrázolásáig. Ez már önmagában elég komoly szellemi muníció volna, ám más gyökerek is belefonódtak e különös stílusirányzat egészébe. Az afrikai, egyiptomi és a prekolumbiánus törzsi kultúra különös artisztikumot kölcsönöz neki, főként a korábbi szellemi áramlatokkal együttesen. Ne felejtkezzünk el a korábban említett swing háttérdallamáról sem, mert a jazz zenei ritmusa szinte lekottázhatóan jelen van az art deco vizuális palettáján. Feltűnnek a törzsi kultúrák sokkolóan ismétlődő, letisztult geometrikus mintái, az egyiptomi statikusság, a lépcsőzetes motívumok és az elefántcsont, nemes kövek csillogása a fekete ében mellett.

Ám mindehhez még társul a Machine Age áramvonalas, ipari világa, a fogaskerekek játéka, az utazás és a sebesség dícsérete és ha még hozzáteszem, hogy ahány európai ország - a sajátos amerikai változatról nem is beszélve -, mindegyikben más arcot öltött ez a különös, szeretnivalóan vagány, fényűző, és mégis valahol öntörvényű stílus!

Megleled benne a nyugalmat és a rendezettséget, a ritmust és a dinamikát, a különc, időnként egzotikus formavilágot és a mívességet.

Saját korában is népszerű volt, napjainkban pedig gyakran a letisztult minimál hű társául szegődve annyit ad, amennyit az kér belőle, nem tolakodó – elegáns!
Az art deco történetében tehát nemcsak a festmények, de a bútorok, függönyök és szőnyegek is azonos rangú és igényességű műtárgyként voltak jelen.

Szeretem ezt a művészi komplexitást, ahol nem a kész dolgokat gyömöszöljük össze, hanem egyenként egymáshoz tervezett designtárgyak szólnak a swing dallamára, és nagyon jól szólnak, mert jó volt a karmester!

Egyedi szőnyegeim mindig olyan enteriőrökbe készülnek, ahol szintén igény van arra, hogy ha nem is minden tárgy, de néhány egyedileg tervezett darab lelket vigyen az adott térbe, egyszeriségével és megismételhetetlenségével felemelve azt, és az ott élőket.

Így időről időre art deco stílusvilágú szőnyegeket is tervezek, persze ez már a magam art decója, és azé, akinek készítem. Szeretem a pávát, a színátmenetes tollával, az egzotikus madarakat, a tollakat. Micsoda gyönyörű téma: a toll, egyszerű szerkezetű, párhuzamosan ismétlődő vonalrendszer, még sincs két egyforma köztük! Különleges színkeverésekkel megáldott madárvilág dekoratív pompája, amiből a ruhatervezők éppúgy évszázadok óta inspirálódnak!

Az art deco geometriájában pedig a játékosságot szeretem, a lépcsőzetességet, a cikk-cakkokat, amik szinte incselkednek a szemlélődővel. A szalonok elegáns dámáinak legyezőiből külön szőnyegformát terveztem, mely az adott tér igényeinek megfelelően nyílik. Vannak ezek között japános darabok, apró kimonómintákkal ékesítve, és vannak olyanok, amik egy nagyvonalú ívvel egyszerűen összefogják a tér e kijelölt részét.

Az osztrák art deco, a Bachanusen szövetek világa, számomra egy külön fejezet. Az osztott geometriájú levélforma, a félkörívek ritmikus felsorakozása gyönyörű és sajátos rend, ebben tervezni fegyelmezetten kell! Óarany és fekete, micsoda elegancia, főként ha egy kis mélyvörös is kerül mellé!

Art Deco referenciáim között talán a legszebbek: az Andrássy úton található Magnet Bank vezérigazgatói szobája, ahol Fáy Aladár szecesszió ill. art decoban is alkotó magyar festőművész képeihez terveztem szőnyeget, majd egy másik felsővezetői irodába: Budára Somogyi Richárd belsőépítész felkérésére. Nemrégiben pedig Bécsben, közvetlenül a Stephanskirche szomszédságában két felső vezetői, tulajdonosi iroda szőnyegét terveztem és kiviteleztem egyedileg, 100% színre festett gyapjúból.

Egyedi szőnyegeim a mívességet, meghittséget és személyességet kívánják ötvözni azokkal az intellektuális kirándulásokkal, melyeket az adott terek által hordozott stílusokban teszek, így az art deco világába is. A minimál – a megrendelők saját megfogalmazása szerint – sokszor üres, és hideg. Így az art deco-minimál társítás nagyon jól működik, hiszen az art deco maga is letisztult, ám mégis hozzáadja a maga mívességét a minimálhoz, valami rá jellemző kis szellemes vizuális játékkal.

Gulyás Judit