A külső rekonstrukció és a nagyvonalú belső átalakítás révén a védett épület értékei még hangsúlyosabbá váltak, a ház városképi, és a városszerkezetben betöltött szerepe megerősödött. A "Helyi Építészeti Örökség" építészeti nívódíj nyertese 2009-ben a balatonfüredi Kisfaludy Galéria, melynek tervezője Koris János DLA, Vizer Balázs és Székely György (Budai Építész Műhely) volt.
A "Helyi Építészeti Örökség" építészeti nívódíj nyertese 2009-ben a balatonfüredi Kisfaludy Galéria volt.
Indoklás
Balatonfüred egyik legszebb, városszerkezetileg kulcsfontosságú helyén áll a Kisfaludy Galéria. Földszintes karaktere, az utcát a Balaton felől lezáró elhelyezkedése „reformkori városrész" meghatározó elemévé teszi. Az épületet 1894-ben építették vendéglő céljára eklektikus, romantizáló stílusban, kváderes vakolatképzéssel, zsalus ablakokkal, fa szerkezetű oromdíszítéssel, cserépfedéssel. 1913-ban átalakították mozivá, így üzemelt 2004-ig. A többszöri átalakítások során elvesztette eredeti karakterét, melyet a feltárások nyomán lehetett helyreállítani.
Balatonfüred történeti fürdő városrészének megújítását szolgáló rekonstrukciós munkák első ütemében került sor az épület megújítására, a jelenleg benne működő Kisfaludy Galéria kialakítására. A tervpályázat útján kiválasztott tervezők a helyi védettség alatti épület építészeti értékeinek megtartásával biztosították az új funkcionális igényeknek megfelelő kialakítást. A belső terek egybenyitásával nagyvonalú, elegáns, tágas belső tér jött létre, mely többfunkciós használatot biztosít. Kiállítótérként, jó akusztikai tulajdonságai révén hangversenyek helyszíneként, egyéb rendezvények megtartására egyaránt megfelel.
A szakszerű felújítás során a tervezők a hellyel és a történeti környezettel harmonizáló, egyszerű forma- és színvilágot, természetes, az építés korának megfelelő anyagokat alkalmaztak. A részletek, a homlokzati tagozatok, építészeti profilok hitelesen, az eredeti minták szerint kerültek helyreállításra.
A külső rekonstrukció és a nagyvonalú belső átalakítás révén a védett épület értékei még hangsúlyosabbá váltak, a ház városképi, és a városszerkezetben betöltött szerepe megerősödött. Az egykori mozi épületének tervezése nem szűkült le az épület hasznosítására és helyreállítására. A környező épületek megújítását is a tervező elképzelései szerint, az épületek értékvédelmi elemzése, a városszerkezetben betöltött helyük és szerepük vizsgálata alapján végezték. A szomszédos tömböt meghatározó Balatoni Borok Háza és a Kisfaludy Galéria épülete egységes stílusával, igényesen felújított homlokzataival a reformkori városrész különleges hangulatú elemei.