Első indiai származású győztesként Balkrishna Vithaldas Doshi nyerte idén a legkiválóbb építészeknek járó Pritzker-díjat. Az alkotó és csoportja, a Vastu-Shilpa hetven éven át nyúló munkássága során Louis Kahn-nal és Le Corbusier-vel is együttműködött. Utóbbiról mint mesteréről emlékezett nyilatkozatában, mondván, neki köszönheti ezt a kivételes díjat.
"[Corbusier] tanításai miatt kérdőre vontam identitásom - arra késztetett, hogy új, helyi szinten alkalmazott, kortárs kifejezéseit keressem egy holisztikusan felfogott, fenntartható lakhatásnak." - állítja. Építészként nem szakadt el a modernista hagyománytól, de azt az emberi szükségletekhez hangolta.
A függetlenséget elnyerő Indiában elsősorban az olcsón előállítható, szociális bérlakások területén alkotott - ennek egyik példája az Aranya lakótelep, amely több mint 80.000 ember befogadására képes. Ebben a szorosra szőtt, rőt labirintusban helyet kaptak az indiai építészeti kultúra leginkább meghatározó elemei is - az udvarok és a bazárszerű közterek, amelyek a családok közti interakciót bátorítják.
Inspirációként sokszor nyúlt a hindu hagyomány motívumaihoz is, álláspontja szerint az építészetnek egyaránt kell tükröznie a társadalmi életmódokat és a spirituális elkötelezettséget. Emiatt például Vidhyadhar Nagar nevű várostervének alaprajzát egy kilencágú mandala adja, mely a régi "kozmológiai" város, Dzsaipur alapjául is szolgált.
A zsűri nyilatkozatában Doshi felelősségérzetét is dicsérte, és törekvését, hogy jó minőségű, hiteles építészettel járuljon hozzá országa fejlődéséhez. Ez az elkötelezettség nyilvánult meg a fenntartható építkezés iránti meggyőződésében is.
fordította: Kiss-Pál Anna
forrás: pritzkerprize.com