Épülettervek/Hallgatói terv

Bányászati múzeum, Pécs – Rostás Nikolett diplomaterve

2024.02.29. 09:21

Rostás Nikolett diplomamunkájában az 1992-ben bezárt Gróf Széchenyi István aknát választotta helyszínül, melynek különlegessége a vasbeton aknatorony. A Pécs belvárosához közeli terület műemléki védelem alatt álló épületegyüttesét egy bányászati múzeummal revitalizálná a terv.

Tervezési helyszínemnek egy volt bányaterületet, a pécsi Gróf Széchenyi István aknát választottam. Ez egy 1992-ben bezárt szénbánya, különlegessége a vasbeton aknatorony. A területen több egykor a bányászatot kiszolgáló épület áll, melyből mára a bányaház, az aknatorony, a transzformátorház, a kompresszorház és a Kraz-műhely is műemlékvédelmi védettség alatt áll. A telep mellett végigfut a Mecsek Szénbányászati Emlékút, ami összekapcsolja Pécs bányászati emlékeit.

A jelenleg magánkézben lévő területre már több vállalkozás is próbált beköltözni. Az akna csupán 10 percre található a belvárostól. Az elmúlt évtizedben is voltak próbálkozások, felújítási javaslatok, tervek, de ezek is mind csak papíron valósultak meg. Jelenleg a területen elszórtan található néhány telephely, de a műemléki épületegyüttes nagy része üresen áll és egyre rosszabb állapotba kerül.

EMLÉKEZÉS: Az új együttes funkciója bányászati múzeum lenne. A bányászati múzeum ezen esetben nem egy szokványos múzeumot jelentene, hiszen a kiállítás tárgya maga az épület. A közlekedőn keresztül megtekinthetők lennének a volt bányászati technológiához szükséges terek. Ez a funkció is segítené a terület felvirágozását és az emberek idevonzását.

MEGŐRZÉS: Az épületek és az értékek megőrzése fontos elemét képezi a koncepciónak. Az épületbe kvázi egy katalizátor kerülne elhelyezésre. Ennek jelentése átvitt értelemben változást elősegítő tényező, hatás vagy közölt gondolat, elért eredmény.

FELLENDÍTÉS: Az új szerkezet a meglévő épületeket segíthetné, fellendíhetné és óvhatná. A meglévő épületegyüttesbe bekerülhetne ez a pozitív értelemben vett „parazita". Hosszútávon elősegítené a terek pozitív átalakulását. A katalizátor része lehetne még egy előcsarnok, melyet az aknaház aljában lehetne kialakítani, és egy kávézó + kilátó, ami a legfelső szinten, a toronyban kapna helyet.

ÖSSZEKAPCSOLÁS: A meglévő épületeket egy új közlekedő rendszeren keresztül ehetne megtekinteni. Ezek funkciója a terek bemutatása lenne. Mindig egy kiemelt térből érkezne egy másikba. Háromféle elem lenne alkalmazva: vízszintes, emelkedő/süllyedő vagy függőleges. A katalizátor elemei hosszú folyosók lennének, melyek önmagukban is egy élményt adnak és kiegészítik a tereket. A közlekedők áttörtek lehetnének, így átáramlana a fény és még izgalmasabbá válnának a terek. Ezen elemek acél rácsos tartószerkezettel készülhetnének, a külső felület perforált lemezből lehetne.

Rostás Nikolett