Befejeződött a budapesti Pasarét arculatát leginkább meghatározó, nagyszabású Páduai Szent Antal-templom felújítása, melynek során a plébánia épületét is korszerűsítették. A folyamattal párhuzamosan a kerület új közösségi házat is kapott, mely harmonizál a híres ferences épülettel.
Rimanóczy Gyula ikonikus alkotása, Budapest egyik legkorábbi modern temploma 1934-ben nyitotta meg kapuit a hívek előtt. A ferences rendhez hűen visszafogott templom a klasszicizáló olasz modernizmus, a Novecento hatását mutatja, kivitelezésében olyan kiváló iparművészek vettek részt, mint Árkayné Sztehlo Lili vagy Vilt Tibor, így igazi összművészeti alkotásnak tekinthető. A magyar építészettörténet fontos állomását képező épületet utoljára az 1980-as években újították fel, így a nemrég befejeződött, a SAGRA Architects által tervezett munkálatok már igen időszerűek voltak.
A templombelsőben nem csak a mellékhajókat és azok oltárait, ablakait restaurálták, de új villamosrendszert és hangosítást is kialakítottak, valamint megújították a padló kőburkolatát is. A templommal együtt a szomszédos plébániát is felújították, illetve kibővítették, korszerűsítették. Igaz, már néhány hónapja működik a szomszédban álló, szintén a SAGRA Architects által tervezett új Pasaréti Közösségi Ház, ennek ünnepélyes avatására is a temploméval együtt került sor. A 700 négyzetméteres, dísztermet, kisebb tantermeket, tánctermet, gyerek játszósarkot és egy művészi kialakítású kápolnát is magába foglaló, igényes épület stílusa szándékosan a templom hangulatát idézi, hogy a templom és a szintén Rimanóczy Gyula által tervezett, 1937-ben épült buszforduló együttesével harmonikus összképet alkothasson.
Az épületegyüttes felavatására 2021. október 24-én, egy ünnepi szentmise keretében került sor, melyen az Esztergom-budapesti érsek, Erdő Péter bíboros áldotta meg a komplexumot.
„Ahogy épülnek és megnyílnak az új terek, úgy kell megnyílnia a lelkünknek is. A közösségi ház építése egy nagy folyamat része, az egyházmegyében és országszerte húsz éve törekszünk a közösségi élet fizikai lehetőségeinek megteremtésére, hogy a hívő emberek ne csak a templomban találkozhassanak egymással." – mondta a bíboros.
Az építkezés a kormány 2,9 milliárd forintos támogatásából valósult meg.
Forrás: MTI