Az egyik legnagyobb nemzetközi építészeti fesztivál a Mission Neighbourhood - (Re)forming communities témája köré szerveződik. Célja többek között, hogy a témafelvetéshez kapcsolódva bemutasson gyakorlatokat, embereket és projekteket, legyen szó egy helyi utca átalakításáról vagy akár egy nagyszabású várostervezés víziójáról.
2022 szeptemberében rendezik meg az Oslói Építészeti Triennálét, ami a friss bejelentés szerint a Mission Neighbourhood – (Re)forming communities gondolata köré szerveződik. Christian Pagh, aki tavaly év vége óta tölti be a rendezvény igazgatójának posztját (erről itt írtunk), korábban azt nyilatkozta: olyan fórumként tekint a Triennáléra, ami azt hivatott feltárni, milyen helyek teszik lehetővé a minőségi életet. Egy interjúban arról is beszélt, hogy a 2022-es fesztivált szeretné olyan irányba mozdítani, ami elősegíti a zöldebb és igazságosabb jövő felé történő átmenetet, feltárva annak a lehetőségeit, hogy hogyan tudunk változtatni a cselekedeteinken egyéni és közösségi szinten egyaránt.
A Triennálé honlapján olvasható legújabb információk alapján a szervezők a címben is szereplő „környék" alatt a mindennap használt helyek halmazát értik, amiket megosztunk egymással: ilyenek az utcák, terek, buszmegállók, óvodák és iskolák, azok a helyek, ahol vásárolunk és találkozunk – amikor a lehetőségek engedik. Ide tartoznak azok a helyek, ahol közösségi aktivitás zajlik, és ez az a kontextus, amin belül a társadalmi struktúrák is kifejeződnek.
A következő 18 hónap folyamán a Triennálé egyfajta nyitott laboratóriumként működik, többek között olyan kérdéseket vizsgálva, mint:
- melyek a jó környékek ismérvei,
- miként lehet az infrastruktúrát (például utakat) a környék fogalmának megfelelő terekké alakítani,
- mi a jó környék értéke, mind az egyén, mind a közegészség, mind a fenntartható társadalmi fejlődés szempontjából,
- és hogyan teremthetnek jobb feltételeket a döntéshozók e területek minőségjavításához.
A „laboratórium" helyi, nemzeti és nemzetközi platform lesz, ahol a szakemberek és a polgárok találkozhatnak, hogy virágzóbb, inspirálóbb tereket hozhassanak létre. A Triennálénak az is célja, hogy a témafelvetéshez kapcsolódva bemutasson gyakorlatokat, embereket és projekteket, legyen szó egy helyi utca átalakításáról vagy akár egy nagyszabású várostervezés víziójáról. Emellett arra is törekszik, hogy ösztönözze a kollektív képzeletet a mindennapi élet tereivel kapcsolatban.
A Triennálé aktivitásainak középpontjában az Oslo környékeivel, városrészeivel kapcsolatos kutatás, fejlesztés áll, ezzel egyidejűleg ugyanakkor nemzetközi projekteket, perspektívákat és jó gyakorlatokat is keresnek. 2021 őszén nyílt felhívásokat hirdetnek meg, amikben nemzetközi példákat és az oslói fejlesztési területekre vonatkozó víziókat is várnak.
A tavaly 20 éves jubileumát ünneplő Oslói Építészeti Triennálé az egyik legnagyobb nemzetközi építészeti fesztivál, ami minden alkalommal az építészet és urbanisztika aktuális problémáit helyezi fókuszba. Az aktuális rendezvénnyel kapcsolatban itt lehet további részleteket olvasni.