Helyszín, tervezési feladat
A 39-es Blokk Új-Belgrád szívében található. A városrész mai arcát nagy mértékben az 1950-es években nyerte el, az akkori szabályozási tervnek köszönhetően. Az ekkor kezdődő kiépítés - a CIAM és az Athéni Charta alapelveit követve - nagyobb léptékű városrendezési terveket valósított meg tiszta, ortogonális rendszerben, amelyet széles, gyorsforgalmú utak szeltek keresztül és magas, jelképnek szánt építmények tagoltak.
A tervezési területen egy belgrádi Tudományos Ismeretterjesztési Központ megalkotása a cél, amely beleilleszkedik az európai tudományos és technikai fejlődés stratégiájába; figyelemfelkeltő, varázslatos, vonzó helyként jelenik meg az emberek számára. Szerbia számos világhírű, inspiráló tudóst, kutatót adott a tudományos életnek, akiknek a bemutatása a látogatókat közelebb hozhatja a tudomány világához: Nikola Tesla (fizikus), Mihajlo Pupin (fizikus, kémikus), Milutin Milanković (geofizikus), Josif Pančić (botanikus), Sima Lozanić (kémikus), Jovan Cvijić (földrajzkutató), Miodrag Stojković (genetikus), Maleva Maric (matematikus) …
Várostervezési koncepció
A kijelölt 39-es Blokkot egy pán-európai autópálya és a többi oldalról is széles utak szegélyezik. Egy már meglévő intézményt található itt, a belgrádi Színművészeti Főiskola. A tervezendő Tudományos Ismeretterjesztés Központja a terület keleti oldalán, az autópálya mellett helyezkedik el, ehhez kapcsolódik a később kialakítandó Campus, amely öt új oktatási intézmény tartalmaz. Várostervezési alapkoncepciónk az volt, hogy az új-belgrádi szövetet követve alakítjuk ki a beépítés térbeli rendszerét, de az objektumok (épületek) lazább építészeti formálásával oldjuk a merev ortogonális rendszert.
Inspirációnkat Nikola Tesla fizikus életműve indította el, akinek kiemelkedő eredményeit már ismerhetjük az elektromosság területén. Ez a szikrázó, cikázó világ ihletett bennünket arra, hogy az ortogonális utcahálózatban egy sajátos, belső világot alkossunk meg a 39-es Blokkon belül és a Tudományos Ismeretterjesztő Központ területén egyaránt. Így egyrészről izgalmas keretrendszert, ugyanakkor emblematikus jelképet hozhatunk létre. Célként tűztük ki egy humánus, minél nagyobb felületű zöldterület biztosítását is a Campus-on belül mind a professzorok, hallgatók, mind pedig az ide látogatók számára.
A terület közepén találhatjuk a kelet-nyugati irányultságú gyalogos zónát, amely a tervezett intézményeket köti össze a Tudományos Ismeretterjesztési Központ főbejáratával. Ez a gyalogos övezet a 39-es Blokk szívében található és kapcsolatot teremt a nyüzsgő Campus és az ikonikus Központ között. A sétányra felfűzve szobrok, padok, játszóterek és a Tudományos Park kapnak helyet, biztosítva az emberek kikapcsolódását.
Közlekedés
A területen belüli javasolt új utak a Tudományos Központot két oldalról közelítik meg: egyrészről a gazdasági bejárathoz, másrészről a fő közlekedési útvonalon a látogatok számára kialakított teremgarázshoz, amely 120 gépkocsi és 10 busz befogadására nyújt lehetőséget. Az említett belső utak nem szabdalják föl a terület belsejét, hanem gépkocsimentes, egybefüggő zöld, gyalogos övezetet képeznek és flexibilis lehetőséget teremtenek a későbbi bővítés számára. A tervezett egyetemi épületeknek önálló felszíni parkolók állnak rendelkezésre, az ide érkezőket pedig egy közös felszín alatti teremgarázs fogadja.
Építészet
Belgrád lokális léptékének és karakterisztikájának vizsgálatára a lehetőség szerinti legnagyobb figyelmet fordítottuk. A kijelölt helyszínnek szimbolikus, ikonikus építészeti jelképre van szüksége, amely felkelti az emberek érdeklődését. Az épület vonzereje már távolabbról kialakul, amikor az autópályáról megpillantjuk. Ahogy közeledünk, elsőként a park látványa fogad bennünket izgalmas szobrokkal, fasorokkal, vízfelülettel a bejárat mentén. A gépkocsival a teremgarázsba megérkező vendégek számára, az előcsarnok feltárulkozik már az alsó szinten is. Ebben az elegáns, kétszintes térben a planetárium gömbje lebeg középen. Ennek felületére a tudomány villódzó világát varázsoljuk projektorok segítségével. Az előcsarnok fénylő alsó szintje a parkoló gépjárművek és a buszmegálló felől érkezőket is magához vonzza. Amint a felső szintjére érkezünk, megpillanthatjuk a felülvilágítók galaxisokra, csillagrendszerekre emlékeztető fénypompáját. Ez az elszórt csillagpor megtalálható a kiállítóterek körül is. Az épület kiemelt pontján pedig egy hatalmas méretű felülvilágító kap helyet, szimbolikusan is kiemelve az időszakos kiállítások jelentőségét. Az előcsarnok mellett - amely összekötést biztosít az alsó buszmegálló és a fenti park között - egy belső, közösségi tereket (étterem, kávézó, konferenciaterem) összekapcsoló sétány található az épületben.
Szerkezet és anyagválasztás
Az épület falai és födémei vasbeton szerkezetűek. A födémek a nagy fesztávok miatt szekrénytartó-kialakításúak, hogy minél szellősebb közösségi-, és kiállító terek jöhessenek létre. A Központ kívülről kőburkolatot kap, amely tovább erősíti az épület szimbolikus szoborszerűségét. Tekintettel az ide érkező gyermekekre és fiatalokra, minden anyagnak biztonságot, komfortot és minőséget kell képviselnie.
Vízió
A 39-es Blokk magához vonzza mind az egyetemi nyüzsgő, életteli Campus területére érkező hallgatókat, mind pedig a Tudományos Ismeretterjesztés Központjának kikapcsolódásra vágyó látogatóit. A belső park aktív pihenést biztosít minden ideérkező számára és az emblematikus épületek környezetében inspirációt nyújt.