Épülettervek/Középület

Belgrádi Tudományos Ismeretterjesztési Központ – bemutatjuk Wolfgang Tschapeller győztes pályaművét

2011.02.16. 13:33

A belgrádi Tudományos Ismeretterjesztési Központ és a 39-es blokk építészeti-városfejlesztési pályázatán a zsűri egyhangúlag az osztrák Wolfgang Tschapeller földtől elemelt, lebegő házat felvázoló koncepcióját választotta nyertesnek.

Építészeti koncepció
A belgrádi Tudományos Ismeretterjesztési Központ magasan a föld felett úszik. Az épület háromféle kontextusban értelmezhető. Elsőként, Belgrád városa szempontjából egy vonzó ikon a város egyik fő útvonala mellett. Másodsorban, a 39-es tömb számára jelet, egyfajta mennyezetet és kapuzatot képez. Harmadsorban, mint a tudományokat népszerűsítő ház, az építészeti nyelvezet hangsúlyosan a korszerű technológia lehetőségeit és a szerkezet alapképletét jeleníti meg. A központ alsó felülete különleges szerepet kap: tükröző felületei visszavernek minden felszíni mozgást, a belépő látogatóra pedig a Föld felszínének reflektív képei hullanak.

 

 

 

Városfejlesztési koncepció
Új-Belgrád modern város, a 20. század folyamán tervezték és építették fel, döntően modernista szellemben. A napfény, a zöldfelületek, a tágas térségek és a funkciók elkülönítése - a CIAM elveivel összhangban - lettek Új-Belgrád fő ismertetőjegyei. Most, hatvan évvel később, hogyan értelmezzük Új-Belgrádot és hogyan folytatjuk tovább az építését? Néhány egyszerű téri eszköz mellett döntöttünk, amelyek igen közel állnak a modernista alapelvekhez:

 

 

 

Elsőként egy lebegő, a földtől elemelt város koncepcióját választottuk. Csak a tartópillérek és a közlekedőelemek érintik a felszínt, így az épületek szabadon hagyják az egész területet. Másodsorban, a helyszín bárki számára elérhető és szabadon használható. Az épületek nem akadályozzák a mozgást és a látványt. A felszín benépesíthető különféle növényekkel, exotikus és helyi fajokkal, kialakíthatók vízfelületek, kerékpárutak, futópályák és gyalogos ösvények. A modern mozgalom funkcionális elkülönítést hirdető koncepcióját mi az egyidejű történések összetettségével és sokféleségével helyettesítettük. A föld alatt kialakított terek fogadják be a parkolókat és a kiszolgáló funkciókat. A teljes egészében gyalogosoknak átadott felszín 65%-a zöldterület lehet, változatos vegetációval és minden irányban szabadon feltáruló látványokkal.

 

 

 

Szerkezeti alapelvek
A Tudományos Ismeretterjesztési Központ egy megemelt vázszerkezet, előfeszített tetőszerkezettel. Az előfeszített vasbeton anyagú, újrahasznosított műanyag gömbökkel kikönnyített, Bubble Deck elnevezésű, két irányban teherhordó födémek nagy fesztávok áthidalását teszik lehetővé, miközben a vasbeton födémek minden kedvező tulajdonságát is magukban hordozzák (jó tűzállóság és akusztikai jellemzők). A tömör, monolit szerkezetekkel összehasonlítva itt a mintegy 30%-kal kisebb önsúly kisebb földrengés-érzékenységet, a gyártásnál pedig  kisebb energia-, és CO2-kibocsátást eredményez. A lebegő épületet négy, 80-100 cm átmérőjű acélcsövekből szerkesztett tripod tartja, a födémek között a fő tartóoszlopokat és merevítéseket 60 cm átmérőjű acélcsövek képezik. A zárófödémek is Bubble Deck rendszerűek, a konferenciaterem és a gömb alakú színház tömegét kiegészítő merevítések rögzítik. 

Wolfgang Tschapeller


Center for Promotion of Science, Belgrade, Serbia

vezető tervező: Wolfgang Tschapeller
építész munkatársak: Jesper Bork, Simon Oberhammer, Gregor Holzinger, Gonzalo Vaíllo Martínez
szerkezettervezők: Peter Bauer,Thomas Eschbacher - Werkraum Wien
generáltervező cég: Wolfgang Tschapeller ZT GmbH
látványtervek: Armin Hess - Isochrom
projektmenedzsment támogatás: Architektur Consult ZT GmbH

tervezés éve: 2010,  1. díjas pályázat