Épülettervek

Bence-hegyi kilátó ötletpályázat - Beke András munkája

2015.05.06. 12:00

Bemutatjuk Beke András díjazásban nem részesült munkáját amit a Bence-hegyi kilátó ötletpályázatára készített.

"Én elkísértem a tévelygést egy kacskaringóra
Egy kicsit lejjebb jöttünk fel újra
És olvastam, hogy az út a fontos, hogy soha ne legyen vége
De szerintem a cél is az útnak a része."
Lovasi András - Jávor Pál

Élmény

Kirándulások alkalmával sokszor csapott meg a hegytetőn álló kilátóból való távozás szomorúsága; a fenn töltött pillanatok szépségét felülírta a távozás keserű érzete. Lefelé megyek, cél nélkül. A felfelé még oly tiszta pillanatok emléke elenyészőnek hat a fent hagyott szépség mulandóságának tudatában. Idővel a felfelé vezető út is elveszti romantikáját, várakozással teli voltát, áthatja a mulandóság tudata: a hegytetőről merre tovább?

A terv alapötlete ezt az érzetet igyekszik felülírni. A hegytetőre vezető út egyben a kilátó maga; rálépve a kilátó padlóját taposom, soha nem érek fel: mindvégig fent vagyok. A hegytető nem egy pont, ahova felkapaszkodva nincs tovább, sokkal inkább út: mindig van folytatás. A körgyűrű végtelen.

A hegytető üres. Annak természetességével, finom geomorfológiai átmenetével. Az épített elem ellebeg a hegy felett, nem telepszik rá.

Jel

A hegytetőt a körgyűrű külső peremén végigfutó korlát keretezi, megjelöli. Nem a legmagasabb pontot emeli ki, inkább mutatja az irányt: valahol itt van az, amit kerestek.

Szerkesztés

A kilátó járófelülete egy tojás alaprajzú gyűrű, mely döntött síkban halad végig a terepen, majd a hegytető fölé emelkedik kb. négy méterrel.
A gyűrű alsó kétharmad része a terepre ültetve fut, a szabadon hagyott hegytetőn lévő fennsík a gyűrű két alsó szárán közelíthető meg. A meglévő felvezető lépcső nem bontandó elem, de várhatóan elenyészik majd használata, helyét átveszik a füvek, bokrok.

A gyűrű felső egyharmada elemelkedik a terepről, a csatlakozáshoz közeli részen WC blokkot és büfét képez, majd a járófelület alatt fedett-nyitott térré alakul. Ez a tér adja a hegytető fennsík jellegű, használható részének keretét; a szerkezetre függesztett vidám hinták, függőágyak az időtöltés új dimenzióját szolgálják.

Használat

„Menjünk egy kört, aztán vegyünk egy kólát, és üljünk le a hintaszékbe. Aztán meglátjuk.” A hegytetőn töltött idő feldúsul, megszűnik a „kilátó felső szintjén lévő tolongás”, a fel-lejárkálás kényelmetlensége. Az egymásra figyelés nem a lépcsőn való találkozás elkerüléséről kell, hogy szóljon. Ha egy busznyi ember érkezik, sem válik zsúfolttá a kilátó. Mindenki elfér: a 360 fokos panoráma széthúzása lehetővé teszi a csendes meditáció, az önfeledt beszélgetés és a vidám társaságok kacagásának egymástól zavartalan, párhuzamos jelenlétét.

Akadálymentesség

Egy kilátótól általában nem várható el az akadálymentes használat; ez a kilátó lépcső használata nélkül biztosítja a fák fölötti kilátást. Senki nem kényszerül a kilátó tövében várni, míg a többiek a kilátásban gyönyörködnek.

Szerkezet

Beton pontalapokra épített faszerkezet tartja a járófelületet és a korlátot. A terephez közeli szakaszon a pontalapokra közvetlenül fektetett gerendára (15x15 cm) a 4,00 méter fesztávot áthordó tartóváz (10x20 cm) kerül. A járófelület váltott palló (10x 5 cm) - léc (5x5 cm) felület. A korlát a lécek síkjában kiemelkedő rúdsor (10x5 cm). Merevségét és a korlát fogódzóját adó pallóelem kerül a korlát felső síkjára.

A büfé és a WC blokk falszerkezete deszkaburkolatos faszerkezet. A burkolat osztása megegyezik a korlát és a járófelület osztásával.

Beke András