Épülettervek/Hallgatói terv

Berkecz Balázs: Szigetvár belvárosi tömbrehabilitáció

2005.10.25. 22:00

A Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kara építész és településmérnök hallgatóinak munkái

A történelmi múltú dél-dunántúli kisváros, Szigetvár központja nem kiterjedése vagy műemlékeinek száma miatt volt kedves vagy szeretnivaló közeg. Elsősorban léptéke és hangulata adta mindig is azt a pluszt, ami miatt kedves lehet az ott élőknek vagy az arra látogatóknak. Sajnos a belváros szövetén az elmúlt 20 évbe több folt és sérülés is keletkezett, ami alatt a Makovecz-féle Vigadó kissé erőltetett, nem feltétlenül városképbe, utcaképbe illő tömegét és homlokzatát értem, a régi postatömb helyén emelt Vári Jenő tervezte Sziget-Üzletházat, az elbontott tejivó helyén éktelenkedő salakos foghíjtelket értem többek között.

 

 

 

Szigetvár 2003-ban elfogadott településfejlesztési koncepciója a város stratégiai fejlesztési lehetőségeként és céljaként a turizmust jelölte meg. Ahhoz, hogy komoly idegenforgalomra lehessen számítani, ahhoz az egyéb összetevőkön kívül a város képét, varázsát is helyre kell állítani, az épületeken kívül beleértve ebbe a zöldfelületek és a burkolatok minőségének javítását is. Egy másik gazdasági tényező az ingatlanpiac fellendülése, ami miatt szintén új és igényes épületekre van szükség.

 

 

 

Az általam készített tömbrehabilitációnál igyekeztem minden fontos szempontot számba venni. Az értékes épületek megtartásával és azok szerepének lehetséges megerősítésével olyan épületeket, épülettömböket próbálta kialakítani, amelyek illeszkednek a város léptékéhez, miliőjéhez.

 

 

 

A belváros tömbrehabilitációval érintett területén településközpont vegyes területek szerepelnek, mint beépítésre szánt területek. Ezen területfelhasználási egységet háromféle övezetre osztottam a telkek beépítési százaléka, az építhető építmények megengedett legnagyobb építménymagassága és a hátsó- illetve oldalkert mérete szerint. (a részletes szabályozást a HÉSZ kivonata tartalmazza).