Technológia

Beszélgetések a jövőről – Canon az Expo 2020 Dubai kiállításon

2021.12.15. 13:50

Javában zajlik a 2020-as dubaji világkiállítás, amelyet a becslések szerint nem kevesebb, mint 25 millió ember fog felkeresni egészen március végéig, hogy részese legyen a jövőnkről szóló globális eszmecserének. Az Expo 2020 Dubai keretében a Canon minden hónapban a fenntarthatóbb jövőteremtés témája köré szerveződő webináriumokkal, workshopokkal és versenyekkel várja a látogatókat.

Sokan aggódva figyelték az elmúlt hónapok eseményeit, ahogyan a vállalatok és a fogyasztók figyelme nagyrészt a koronavírus elleni küzdelemre és a különböző túlélési stratégiákra összpontosultak. Ezek az aggódó hangok, miszerint a vírus elleni küzdelem háttérbe szorítja majd a környezetvédelmi, illetve a globális egyenlőtlenségekkel kapcsolatos kérdéseket végül alaptalannak bizonyultak. A KPMG 2020-as fenntarthatósági jelentése ennél sokkal pozitívabb képet festett. Eszerint a világ vállalatainak többsége összekapcsolta tevékenységét az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaival (SDG). De mit is jelent ez valójában a mindennapi működésükre nézve?

Közösen a közös jóért

Peter Bragg
, a Canon EMEA fenntarthatóságért és kormányzati ügyekért felelős igazgatója a fenti kérdéseket az iparági szakértőket egyesítő virtuális fórum, a Canon Frontiers of Innovation különleges, 2020-as dubaji világkiállításra készült kiadásával helyezte a mikroszkóp alá. Bragg szerint a Canon számára a fogyasztók és a bolygó támogatása nem újkeletű célok. A Canon vállalati filozófiájának része a „Kyosei" (japán kifejezés, amely azt jelenti együtt élni és dolgozni a közös jóért) és több mint harminc éve központi szerepet játszik a vállalat működésében. 



A Canon számára a körforgásos gazdaságra való áttérés már az új termékkoncepcióknál kezdődik: a „gyártás – használat – újrahasznosítás" megközelítéssel a gyártásfejlesztés és a szolgáltatások terén. A Canon több mint 30 éve foglalkozik nyomtatópatronok újrahasznosításával, a termékeiket pedig úgy tervezték, hogy ne csak hatékonyak legyenek, de az újragyártás, a frissítések és újrahasznosítás révén a lehető legtovább legyenek részei e gazdasági folyamatoknak.  

Ennek ellenére még mindig számos tévhit él a fenntarthatóság előtérbe helyezésének pénzügyi hatásairól. A Deloitte friss jelentésében a megkérdezett vállalkozások 46%-a tapasztalt bevételnövekedést a fenntarthatósági erőfeszítéseik eredményeként. Emellett rugalmasabb ellátási láncokról, megnövekedett hatékonyságról, az érdekelt felek közötti jobb interakciókról és pénzügyi teljesítményről számoltak be. Mindezt fogyasztói oldalról megvizsgálva jól dokumentált tény, hogy az emberek hajlandóak többet költeni környezetbarát termékekre és felhagyni olyan termékek vásárlásával, amelyek nem azok. 



Expo 2020 Dubai – egy fenntarthatóbb jövőt mutat be

Nem véletlen, hogy a fentebb tárgyalt témákról szóló beszélgetések az Expo 2020 Dubai keretében zajlanak. A világkiállítás hosszú múltra tekint vissza és fontos szerepet töltött be abban, hogy megismertesse a világot olyan találmányokkal, ötletekkel, innovációkkal és építészeti megoldásokkal, amelyek mindannyiunk életében fontos szerepet játszottak, illetve formálták azt a világot, amelyben ma is élünk. Történelmi jelentőséggel bír tehát, hogy történelme során most először került megrendezésre az esemény a Közel-Keleten.

A három különleges pavilon (Alif, Terra és Mission Possible, amelyek mindegyike pozitív jövőképeket mutat be eljövendő világunkról) mellett 192 országos pavilon található. Ennek közepén áll a lenyűgöző, 150 méter széles, 69 méter magas kupolájú Al Wasl Plaza, ahol a világ legnagyobb 360°-os vetítővászna található.



A Terra a fenntarthatóság pavilonja, amely 100%-ban önfenntartó, annak ellenére, hogy egy sivatag közepén található. A pavilont az angol építésziroda, a Grimshaw Architects tervezte, amelyben élvonalbeli fenntarthatósági megoldásokat ötvöztek, amelynek része például a szürkevíz-újrahasznosító rendszer, illetve az 5000 darab beépített napelem. A pavilon olyan természetes folyamatokból merít ihletet, mint a fotoszintézis, a napfény energiájának rögzítése több ezer napelemen és tizenkilenc energia „e-fán" keresztül, valamint a csapadékvizek és a harmat lombkoronájában történő összegyűjtése.

„Egy lehetséges jövőt mutatunk meg az embereknek" – magyarázza John Bull, a Terra Pavilon igazgatója. „Segítünk nekik újra kapcsolatba lépni a természettel, abban a reményben, hogy meglátják, hogyan győzhetjük le az előttünk álló hatalmas kihívásokat." 



A témában további olvasmányokat a Canon honlapján és a vállalat LinkedIn oldalán talál.