Közélet, hírek

Betiltott molinó?

2006.08.08. 10:49



A Budapest Rekonstrukció nem csinálhat molinót a sziget bejáratát képező K-hídra, amelyen csak az állt volna, hogy mennyibe is kerülne a híd tényleges esztétikai felújítása, vagyis mennyiért festené le a hidat valamelyik erre képes és alkalmas vállalkozás.

Miközben a Szeretem... mozgalmak egyfajta elit-civilsége a függetlenség illúzióját fényezi - hej hogyan is lehetne itt bárki független ebben a sűrű kelet-európai netwörkölésben(?) - néhány fehér színű műanyag gombaölő-permetező ruhába és maszkba öltözött fiatal ember provokatívnak szánt, tényszerűen független hétköznapi akciótervével elbukott a Sziget nagyfőnök - egyébként a Szeretem Magyarország Klub tagja - által felfedezett (politikai) érzékenységküszöbben. A Budapest Rekonstrukció nem csinálhat molinót a sziget bejáratát képező K-hídra, amelyen csak az állt volna, hogy mennyibe is kerülne a híd tényleges esztétikai felújítása, vagyis mennyiért festené le a hidat valamelyik erre képes és alkalmas vállalkozás. Állítólag túl közel vannak a választások, hát ezért nem lehet ilyen politikailag kényes akciót csinálni.

Ejnye. Nem is lehet ezt pontosan érteni, hiszen csak egy ártatlan kis ajánlat díszelegne napi párezer szigetelő ember szeme láttára. Gerendai Károly kifinomult politikai érzékenysége tiltja, hogy megtudjuk, mennyibe kerülne a K híd rozsdátlanítása, alapozása és két-háromszori fedőmázolása. Amúgy az ötlet felbecsülhetetlen értékű, mondjuk minden köz által használt és elhasznált tárgyra (középületekre, hidakra, utakra, lámpaoszlopokra, korlátokra, meg nem épített akadálymentesítésekre, biciklitárolókra) ki lehetne tenni egy ilyen nyilvános ajánlatot. Névvel, címmel, telefonszámmal. Ennél jobb reklám nem is kell. S ha valaki a végén összeadná az ajánlatokat, akkor kiszámíthatná, hogy mennyibe kerülne Budapest esztétikai felújítása. Tök egyszerű, tehát kivitelezhetetlen.

A Budapest Rekonstrukció képzőművész aktivistái nem médiasztárokat és független értelmiségieket toboroznak, hanem beöltöznek és kimennek az utcára, viszik a pemzlit és hajrá. Lehet hozzájuk csatlakozni, önkéntes, névtelen emberek nyitott önszerveződése. A másik nagyszerű civil kezdeményezés zárt klub, maximált létszámmal, nagy véleményformáló hatalommal, értelmiségi lobbiszervezet. Civilek, nyilvánvalóan nem ugyanazzal a hatékonysággal, nem ugyanazon a szinten. A Szeretem Magyarországot Klub egyik kiválasztott, prominens tagjának ez az ártatlan molinó valószínűleg nem ”valós probléma mielőbbi hatékony megoldására tett javaslat” (idézet a Klub alapító nyilatkozatából). Egy elrozsdásodott híd újrafestésére tett nyilvános árajánlat a Sziget bejáratánál akkora erővel provokál, hogy még az egyébként civil értelmiségi aktivistát, aki ”szívesen tenne egy szebb, élhetőbb jövőért” is öncenzúrázásra készteti. Csak gratulálni tudok a Budapest Rekonstrukció kivételes tehetségű képzőművészeinek. Ekkora sikerre szerintem ti sem számítottatok!

(perika)