Játszva tanulnak, alkotásaikkal pedig jobbá, szebbé, élhetőbbé és még izgalmasabbá teszik Budapestet az idei, immár 5. BETON kurzus és workshop résztvevői. Az S’39 Hibrid Design Manufaktúra (korábbi nevén a Szövetség’39 Művészeti Bázis) tervezőinek irányításával mintegy 60 egyetemista ismerkedett ebben a szemeszterben a beton kreatív felhasználási módjaival. A különböző intézmények építész, mérnök, forma- és bútortervező, valamint képzőművész hallgatói csapatokat alkottak, és a „megosztás/sharing” mottó jegyében készítenek köztéri beavatkozásokat. Okos, vicces és bájos betonillesztékekkel járda-¬ és vakolathibákat javítanak ki, vakok és gyengénlátók számára Braille-írással megtapasztalhatóvá teszik a street art műfaját, sorozatban megrongált oszlopokat és köztéri padokat „gyógyítanak meg” vagy épp ülőhelyeket alakítanak ki a Duna-parton.
A BETON kurzus résztvevőinek célja, hogy a járókelők figyelmét ráirányítsák a rutinszerűen használt közterek részleteire, és ráébresszék őket arra, hogy igenis tehetnek valamit a városért.
A BETON kurzus és workshop résztvevői az OFF-¬Biennálé Budapest nevű kortárs művészeti eseményen mutatják be az elkészült alkotásokat a hosszú hétvégén. A fiatalok május 2-án, szombaton délelőtt 11 órától városi sétára várják az érdeklődőket, akik nemcsak az idei, hanem a korábbi évek köztéri hack-jeit is útba ejthetik. A BETON-túra találkozási pontja az Erzsébet téri Design Terminál bejárata. Az egyetemisták ugyancsak május 2-án, szombaton 17 és 20 óra között ismertetik projektjeiket a tervezéstől a kivitelezésig a Paulay Ede utca 55. szám alatti LOFFICE-ban. A programok ingyenesek.
A BETON kurzus első alkalommal 2011-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) indult el, de később más felsőoktatási intézmények hallgatói is csatlakozhattak. Idén már a BME, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME), a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola (BKF), a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE), a Budapesti Corvinus Egyetem és a Nyugat-Magyarországi Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetének (NYME-AMI) mintegy 60 hallgatója tervezett és készít különböző köztéri beavatkozásokat betonból. A BETON kurzus és a workshop teljes mértékben non-profit kezdeményezés, amely a Visegrádi Alap, a Duna-Dráva Cement Kft. és más hazai cégek, szakemberek támogatásával, a szervezők és a diákok lelkesedéséből jött létre.
A BETON szervezője idén is az S’39 Hibrid Design Manufaktúra (korábbi nevén a Szövetség’39 Művészeti Bázis), amely elsősorban komplex művészeti tervezéssel foglalkozik. Nevéhez fűződik egyebek mellett a Budapesti Gettó Emlékfala a Dohány utcában, valamint a CALTROPe nevű élő gátrendszer ötlete, amellyel a magyar tervezők elnyerték a francia Jacques Rougerie Alapítvány innovációs építészeti versenyének fődíját.
BETON 2014 kisfilm
BETON 2015 városi séta
2015. május 2. (szombat) 11.00-14.00
Találkozási pont: a Design Terminál épülete előtt (1051 Budapest, Erzsébet tér 13.)
BETON 2015 projektprezentáció
2015. május 2. (szombat) 17.00-20.00
LOFFICE Budapest (1061 Budapest, Paulay Ede u. 55.)
Mindkét program ingyenes.
Támogatók: Visegrádi Alap, Bosch, Design Terminál, BME, Doka, Fischer, Mapei, Duna-¬Dráva Cement Kft., MC¬Bauchemie
Bővebben a Facebookon >>>