Programok

Breuer Marcell: Design és építészet

2006.06.13. 09:13



Kiállítás a glasgow-i The Lighthouse-ban június 16. – augusztus 27.

Leírás:

””
Breuer Marcell: Design és építészet
Kiállítás a glasgow-i The Lighthouse-ban
2006. június 16. – augusztus 27.


Látogatható

hétfőn és szerdától szombatig 10.30 - 17.00
kedden 11.00 - 17.00
vasárnap 12.00 - 17.00

A brit Építészet Hetének alkalmából a glasgow-i The Lighthouse Breuer Marcellnek állít emléket egy jelentős kiállítás formájában. A két szintet megtöltő anyagban szerepelnek többek között Breuer rajzai, az általa a Bauhaus-ban tervezett eredeti bútorai, 12 speciális építészeti modell, bútorkatalógusok és kortárs fotók is.

Breuer Marcell 1902-ben született Pécsett, és a Bauhaus-ban készített úttörő csőbútoraival vált ismertté az 1920-as években, megteremtve az experimentális belsőépítészetet. A Bauhaus Dessau-ba költözésekor Breuer lett a bútorműhely vezető tanára. 1925-ben készítette el a híres ‚Vaszilij‘ csőszéket Kandinszkij dessau-i házába, melyet a konstruktivista esztétika, és állítólag Breuer új biciklijének kormánya inspirált. A Bauhaus tervezők ‚absztrakt széknek‘ nevezték el a bútort, melyben ülve használója szinte lebegni látszott a  fémkeretben. 1928-tól Breuer magánpraxisban dolgozott Berlinben, és itt formálta meg konzolos székét, a ‚Cesca‘-t, melyet valószínűleg Mies Van der Rohe inspirált.



”‚Vaszilij‘



Az 1930-as évek politikai hangulata miatt Breuer Budapesten és Zürichben dolgozott, majd 1935-ben csatlakozott Walter Gropiushoz Londonban, és ebben az időszakban teljesült be régi vágya, hogy építészettel foglalkozzon. Gropius és Breuer 1937-ben az USA-ba költözött. Breuer Lincoln-ban saját magának épített kis házával ismertette meg az amerikai közönséggel építészeti koncepcióját. 1940-ben megvált Gropius-tól és New York-ba költözött, ahol egy évtized alatt mintegy 70 házat tervezett és bútorozott be. Ezek az épületek remekül példázzák anyagválasztását és a külső és a belső tér viszonyáról alkotott képét. Az 1950-es évektől Breuer egyre nagyobb megbízásokat kapott, így ő tervezte a párizsi UNESCO székházat és a New York-i Whitney Museum of American Art-ot, melyeknél szobrászként formálta meg a vasbetont.

Bővebben: www.thelighthouse.co.uk



”Atlanta