Épületek/Középület

Budakeszi új szakrendelője

2023.09.28. 17:13

Manapság bármilyen gyógyítást szolgáló épület megvalósulása örömhír, Budakeszi új szakrendelője pedig üdítő színfolt nem csak felhasználói, hanem építészeti szempontból is, mely hosszú távon is irányt mutathat. A Bártfai-Horváth Építészműhely által tervezett rendelőépületet Rutkai Pál András építész mutatja be.

 

Hol járunk?

Egy hosszútávú fejlesztési stratégiával rendelkező kisváros központjában,

a helyi építési hagyományokat tükröző, ugyanakkor kortárs épületben,

ahol egy függönyfalon keresztül tárul elénk a környezet,

és ahol az izgalmas belső terekben barátságos, nyers fa felületeket látunk.

Külön-külön talán egyik fenti jellemző sem különleges, azonban mindezt egybevetve, már ritka együttállás. Az pedig, hogy a fenti paraméterek egy magyar kisváros állami egészségügyi ellátó épületében valósuljanak meg, mindenképp rendkívüli.

Az utóbbi évek nagyívű egészségügyi fejlesztéseinek döntő többsége lassan már a feledés homályába vész. A kórházak, rendelőintézetek, klinikák fejlesztési tervei bekerültek az íróasztalfiókokba. Ők biztos nem bánják – jó társaságban vannak a korábbi tervek mellett.

A fentiek tükrében manapság bármilyen gyógyítást szolgáló épület megvalósulása örömhír. Budakeszi új szakrendelője sokkal több, mint egy visszajelzés a szakmának, hogy egyelőre nem érdemes 300 milliárd forintos fejlesztésekben gondolkozni. A 300 millió forintból megvalósult épület a körülmények ellenére – vagy talán pont azoknak köszönhetően – üdítő színfolt nemcsak a használóinak, hanem építészeti szemmel is.

Telepítés

Az épület felelős tervezői, Bártfai-Szabó Gábor és Horváth Zoltán az épülettől nem messze, Budakeszin, illetve Biatorbágyon laknak. A helyszín és a városi szituáció átfogó ismerete, valamint a telepítés átgondolt kialakítása is mutatja, hogy az építészek számára ez több volt, mint egy átlagos tervezési feladat.

A helyszín kiválasztásának előzménye, hogy a város 2015-ben tervpályázatot írt ki egy városközpont kialakítására és a kapcsolódó városi terek hosszútávú fejlesztésére. A pályázat célja elsősorban az volt, hogy a Budakeszin áthaladó és óriási forgalmat bonyolító főutca mellett kialakuljanak térfallal és erre alkalmas funkciókkal övezett városi terek is. Ennek egyik, már korábban megvalósult példája a szintén a Bártfai-Horváth Építészműhely által jegyzett piactér, amely egyfajta városkapuként is értelmezhető, ha dél felől érkezünk.

Az új szakrendelő tehát a meglévő fejlesztési vízió első lépése, amely több irányban is folytatható a jövőben, de már jelenlegi formájában is nagy hatást gyakorol a környezetére. A jelenlegi pozíciót az is determinálta, hogy a telek Fő utca felőli részén álló épületben a kivitelezés alatt is működtetni kellett egy tüdőgondozót, amely csak a kivitelezés végéhez közeledve került elbontásra.

Az építtető, a tervezők és a kivitelező példaértékű együttműködésének nyomán az épület mellett álló – közel 100 éves – japánakác nemcsak túlélte az építkezést, de a telepítést is meghatározta és egy jövőbeni második ütemnek sem lesz az útjában.

Koncepció – Program

A funkcionalitást maximálisan követő rendelőegységek elé dél felől paravánszerű, tört vonalú homlokzat került. A kettő közötti tér közlekedőt és várókat foglal magába. A modulárisan tervezett szakrendelőben a különböző egészségügyi funkciók számára flexibilis terek alakultak ki, így, ha a későbbiekben változnának az igények, az épület rugalmasan tud alkalmazkodni.

A 300 millió forintos célzott támogatásból megvalósuló épület programja szakrendelők kialakítását tartalmazta. A végső terveket elsősorban a korlátozott anyagi lehetőségek határozták meg, így el kellett hagyni két rendelőegységet és a közlekedő, váró területek is optimalizálásra kerültek. Az anyagi korlátok azonban egyáltalán nem érzékelhetőek a kész épületben. Az elmaradt rendelők később beépíthetőek az épületbe, a várók pedig megfelelő betegirányítással várhatóan elegendő méretűek lesznek – szakítva a sokak által jól ismert rendelői tömegjelenetekkel. Talán egy szélfogó jót tett volna a váró-közlekedő külső tértől történő elválasztására.

Az északi oldalhatáron álló épület rendelői az északi udvarokból, nagy méretű és belátásgátlást biztosító ablakokon át, míg a kétszintes előtérbe a déli oldalon, függönyfalakon keresztül jut be a fény.

Szerkezet

A lehetetlennek tűnő költségvetésen felül az elszabaduló építőipari árak sem kímélték a projektet. Azonban a tervezők ebből a kihívásból is erényt tudtak kovácsolni. A korábban tégla és vasbeton szerkezeteket CLT (cross laminated timber - rétegragasztott fapanel) szerkezetre cserélték, amely költséghatékony, rendkívül gyorsan építhető és kiemelkedően környezetbarát megoldás. Ezzel nemcsak az épület kivitelezéséhez szükséges károsanyag kibocsátás lett minimális, de az építés közbeni környezetterhelés is. A fenntartható, erre a célra ültetett erdőkből származó alapanyag ökológiai lábnyoma rendkívül alacsony. A szerkezet építése (szerelése) pedig mindössze 8 napot vett igénybe, érdemben csökkentve a környék zaj- és porterhelését. További szerkezeti kihívást jelentett, hogy a liftmag is CLT szerkezetű, amely a hatóságoknak is komoly fejtörést okozott, lévén ez az első ilyen megoldás Magyarországon.

Anyaghasználat

A belső térben dominálnak a CLT szerkezetek, ezen keresztül pedig a nyers fa felületek. A vizuális élményt cseppet sem csökkenti a tűzvédelmi bevonat, amely hézagmentesíti is a felületet és amely így az ÁNTSZ számára is megfelelőnek bizonyult. Egészen újszerű élmény ebben a barátságos, fa felületekkel övezett, a térformálásnak köszönhetően izgalmas előtérben járni. A rendelők belsejében és a vizes funkciók közelében festett falak találhatóak, de jellemzően itt is a faburkolat dominál, humánussá téve ezeket a tereket is mind a betegek, mind a dolgozók számára.

Az átgondolt tervezésnek köszönhetően a nagy terekben nem kellett álmennyezetekkel eltakarni a fa szerkezeteket. A gépészeti és elektromos nyomvonalak mind rejtve futnak, csak minimális számú szerelvény jelenik meg. A végfalak sárga színű elemei a homlokzaton és a nyílászárókban is visszaköszönnek. A szignalizáció tovább erősíti a középület jelleget.

A homlokzatot vakolt és fémlemezzel burkolt felületek jellemzik. A díszítő vakolat a sváb eredetű falu építési hagyományai előtt tiszteleg, míg a fémlemez célja a tartósságon kívül elsősorban a középület karakter erősítése, amely annak ellenére kiválóan sikerült, hogy a rendelőintézet méreteivel nem feltétlenül emelkedne ki a környező épületek közül.

Összegzés

Ez az épület is hasonlóan indult, mint nagyon sok állami beruházás. Rendkívül alacsony költségvetés, a limitált lehetőségekhez kényszerűen igazított program, elszálló építőipari költségek, harc a hatóságokkal… ismerős történet. A végeredmény mégis kifejezetten bíztató. Építészként nehéz elfogulatlannak maradni, de érezhető, hogy a tervezők elhivatottsága nélkül ez nem valósulhatott volna meg.

A most elkészült Budakeszi szakrendelő egy hosszú folyamat első lépése, egy kihívásokkal teli városi helyzetben az első bíztató jel. Ilyen szituációban elhelyezni az első épületet nagy lehetőség és nagy felelősség is egyben. A Bártfai-Szabó Gábor és Horváth Zoltán vezette tervezőcsapat számos nehezítő tényező ellenére élt ezzel a lehetőséggel és megmutatták, hogy érdemes a lehetetlennek tűnő helyzetekben is küzdeni, mert az eredmény nemcsak önmagában nagyszerű, de hosszútávon is irányt mutathat nemcsak közvetlen környezetében, hanem azon jócskán túlmutatva is.

Rutkai Pál András

 

Szerk.: Hulesch Máté