Nézőpontok/Vélemény

Budapest Art Week 2020 - Programok az Építészfórum ajánlásával

2020.10.13. 11:02

A 2016-ban indított Budapest Art Week idén ötödik alkalommal jelentkezik. Október 16-25. között 100 kiállítás és 90 program várja az érdeklődőket közel 50 helyszínen. Ugyan az esemény fókuszában a képzőművészet áll, de a város, az építészet és a tér is szerephez jut néhány programnak köszönhetően. Ezeket gyűjtöttük most össze. 

PESTI VIGADÓ IDŐVONAL

A mai Vigadó elődje, a Pollack Mihály tervei alapján 1833-ban megnyíló Redoute a legmagasabb szintű kultúra központja volt. A polgárosodás és a nemzetté válás, az első népképviseleti országgyűlés helyszíne, amely az 1848-49-es szabadságharc idején megsemmisült. Feszl Frigyes tervei alapján csak 1865-ben nyitotta meg újra kapuit a Vigadó, amely jeles eseményeknek adott otthont. 1867-ben a Vigadóban tartották Ferenc József koronázási bankettjét, majd itt született meg Pest, Buda és Óbuda egyesítésével Budapest. Hangversenytermében megfordult Strauss, Liszt, Erkel, Wagner, Bartók vagy éppen Dohnányi, koncerttermében fellépett többek közt Brahms, Debussy is. A 2014-ben, a Magyar Művészeti Akadémia székházaként újjászülető Pesti Vigadó művészeti és közéleti rendezvények, kiállítások helyszíne. Jelen kiállítás az épület, s azon keresztül a magyar és egyetemes történelem, kultúra egy-egy jelentős eseményét eleveníti fel.

Helyszín: Pesti Vigadó
További információ itt

PESTI VIGADÓ – ÉPÜLETTÖRTÉNETI SÉTA

Az épülettörténeti séta során a látogatók felfedezhetik, hogy mitől vált az épület a társasági élet központjává és mi az, ami ma is a művészeti-kulturális és turisztikai programok népszerű helyszínévé teszi! A vezetett túra során a látogatók megtekinthetik többek között az impozáns Dísztermet, a Budára néző, fantasztikus látványt nyújtó Panoráma teraszt, valamint a nagyközönség számára nem látogatható, további izgalmas tereket. Lépjen be a színfalak mögé, és ismerje meg történeteinken keresztül a Pesti Vigadó világát!

Helyszín: Pesti Vigadó
További információ itt

MEGKÖVÜLT ALLEGÓRIÁK – ZENE ÉS TÁNCÁBRÁZOLÁSOK A KÖZTÉRI SZOBRÁSZATBAN

„A művészet nem a láthatót veti vissza, hanem láthatóvá tesz" – Paul Klee, 1920

A zene és a tánc megörökítése az ókortól kezdve kedvelt téma volt a szobrászatban, annak ellenére, hogy ezek a „legelvontabb" művészeti ágak a hallás, a mozgás nyelvén jelennek meg és az időben bontakoznak ki, vagyis a képzőművészetben igen nehéz jellegzetességeiket megragadni és ábrázolni. A két tevékenység mégis annyira fontos volt, hogy minden kultúra megörökítette a képzőművészetben. Mostani sétánkon a századelős Budapestre utazunk vissza, a historizmus, a szecesszió jegyében készült csodálatos köztéri- és épületszobrokat látogatunk meg a hatodik kerületben és környékén.

Túravezető: Üveges Krisztina, művészettörténész
Útvonal: Madách tér - Opera - Oktogon - Liszt Ferenc tér - Zeneakadémia.
További információ itt.

METRÓ-MÚZEUM / FÖLD ALATTI SZÍNEK

Mindig nagy izgalommal fogadja a nagyközönség, ha egy múzeum újra nyitja vagy újra rendezi gyűjteményi kiállítását. Lássuk csak, hogy mi változott Budapest egyik leglátogatottabb "kiállítóterében", a "kék metró" vonalán! Az ismerős (vagy éppen soha észre nem vett) alkotásokat restaurálták és nagy részben visszahelyezték, így most alkalmunk nyílik újra szemügyre venni őket. Az M3 felújított szakaszán elmerülhetünk a színtan rejtelmeiben, elmerenghetünk formák és színek viszonyán, műalkotás és helyszín egymásra hatásán, optimális anyagválasztáson. A művek mustráján túl, persze kicsit magunkat is vizsgáljuk: Victor Vasarely színes városának hatását saját magunkon teszteljük majd!

Túravezető: Somogyi-Rohonczy Zsófia, művészettörténész
További információ itt.

A MI SZECESSZIÓNK

A Ráth György-villa az Iparművészeti Múzeum szecessziós gyűjteményének legszebb darabjait bemutató A mi szecessziónk című állandó kiállítással várja a látogatókat. Az Iparművészeti Múzeum első igazgatójának, Ráth Györgynek egykori otthona az utolsó egyetemes stílus korát kelti életre. A közel 600 műtárgyból álló kiállítás híven idézi a századforduló hangulatát, és méltó emléket állít a neves műgyűjtőnek.

Helyszín: Ráth György-villa
További információ itt

ÓBUDA – EGY VÁROS HÁROM ARC

A helytörténeti kiállítás Óbuda történetét a középkortól a 20. század közepéig három jól elkülöníthető, a városképében is markánsan különböző korszakra osztotta, így született meg az „egy város három arca" kiállítás cím. A fő cél, hogy a látogató az egymásra épülő történeti rétegeket, folyamatokat megértse, összefüggéseiben lássa, valamint az egyes korszakokon belül megismerje a jellegzetes Óbudát, azokat az egyedi, a városrészre jellemző életmódbeli, társadalmi helyzeteket, amelyek megkülönböztetik a főváros többi részétől. A kiállításban elhelyezett interaktív elemek négy érzékszervre hatnak (látás, hallás, tapintás, szaglás), emellett lehetőséget biztosítanak a látogatói kreativitás kibontakoztatására.

Helyszín: Óbudai Múzeum
További információ itt.

TEMPLOMOK A TALPUNK ALATT

Óbuda az őskor óta lakott település, Budapest legrégebbi városrésze. Az ókori Aquincum Pannonia provincia fővárosa volt. A 11. századtól már állhatott egy királyi szálláshely Óbudán, amely királyi, majd később királynéi központ, egészen 1526-ig. Kezdetben a „Buda" elnevezés Óbudára vonatkozott, s csak később változott „Vetus Budára" (1261-től), miután a budai várhegyen felépült az új királyi vár. Óbuda középkori épületei áldozatul estek az évszázadok során a tatárok és a törökök pusztításainak, majd később a Zichyek és a lakosság építkezéseinek. Így sajnos tényleg elmondhatjuk – az Óbudai Múzeum most nyíló állandó kiállításának címére is utalva -, hogy Óbuda középkora nagyrészt a „talpunk alatt" rejtőzik! Az épületek közül csak a 13. századi ferences kolostor maradványai, a Lokietek Erzsébet királyné által alapított klarissza templom és kolostor romjai és egy 15-16. századi lakóház idézi elénk a felszínen az egykori királyi, királynéi várost.

Helyszín: Óbudai Múzeum
További információ itt.

KRIPTÁTÓL A KUPOLÁIG

Barangoljuk be együtt a Magyar Nemzeti Galéria épületét! A séta során a látogatók megismerkedhetnek a Habsburg nádori kriptával, a csodálatos panorámát kínáló kupolával és az épület további különleges részeivel.

A program vezetője: Csiszár Beatrix
Helyszín: Magyar Nemzeti Galéria
További információ itt és itt.

DINAMIKUS DIMENZIÓK

Igazi vizuális ínyencségeket kínál tálcán a Faur Zsófi Galéria, a Három Hét Galéria és a MŰTŐ. A túra nyitányaként Dobos Tamás “W" című kiállítása a vizuális érzékelés rétegeivel, a különböző távolságokból észlelhető képi jelentés átalakulásával foglalkozik. A másik két helyszínen a geometrikus és pregeometrikus minták, alakzatatok, interaktív és audiovizuális installációk világába csöppenünk. Mindhárom tárlatban szemet gyönyörködtető alkotások ejtenek bennünket hipnózisba, miközben a látható és a láthatatlan, a kérdés és a válasz ellentéte cikázik a szemünk előtt. A Három Hét Galériában Nagy Barbara Metszett Tér című kiállításán monokróm metszett fatáblák fogadják a látogatókat, a MŰTŐ-ben pedig a káoszelméletre épülő pillangóhatás szimulálására, vizualizálására tesznek kísérletet a kiállító művészek.

Útvonal: Faur Zsófi Galéria / Három Hét Galéria / MŰTŐ
További információ itt.

További információ a Budapest Art Week honlapján.