Beszélgetések, filmvetítések, performanszok, koncertek, brigádok, szauna, hajó, majális. 7 nap, 13 workshop, 7 előadás és több mint 100 résztvevő. Az Építész Szakkollégium augusztus második hetében megrendezett balatonaligai összművészeti alkotótáborát bemutató kiállítás nyílik október 8-án, csütörtökön, este 6 órakor, a Fugában.
Club Aliga az elmúlt hónapokban ismét a közbeszéd tárgyává vált. A területet augusztus elején nemzetgazdasági szempontból jelentős beruházássá nyilvánították, azonban a helyi lakosok továbbra is csak találgatni tudnak, hogy mi lesz a balatonaligai partszakasz sorsa. Bár a fejlesztő váltig állítja, hogy az embereket semmilyen kár nem érheti, a rendelet nem garantálja a közterületek és közcélú területek további használatát a lakosságnak, illetve megsemmisíti a tájat, környezetet, közösséget védő településrendezési szabályok többségét.
A balatonaligai strand privatizációja nem először történik meg. A löszfallal elhatárolt, védett helyzetben fekvő partszakasz egyedülálló természeti jellegénél fogva a Balaton legjobb adottságú területeinek egyike. Nem véletlen, hogy Aligára már Rákosi is szemet vetett, majd a Kádár-korszakban a pártelit által kisajátított, szigorúan őrzött üdülőterületté vált. Ma már csak romok maradtak hátra ebből a korszakból, azonban a Kádár-villa maradványai most ismét a hatalom kezébe kerültek.
Az Építész Szakkollégium és az EASA Magyarország közös táborában építészek, szociológusok, drámainstruktorok, színészek, fotósok és művészettörténészek a hallgatókkal együtt egy héten keresztül kutatták a Club Aliga múlt- és jövőképét. Ez idő alatt születtek válaszok az egész Balatont érintő kérdésekre, de a brigádok foglalkoztak a Kádár-korszak szellemi, és épített örökségével, illetve ezek továbbélésével is. Olyan művészeti produktumok, installációk jöttek létre, amik segíthetnek feldolgozni és újraértelmezni az elmúlt rendszerhez és a helyszínhez kötődő emlékezet velünk élő hatásait.
A Partraszállásról szóló kiállításon bemutatjuk a 13 workshop eredményeit, a Club Aligához fűződő ellentmondásos viszonyunkat, és megidézzük a tábor hangulatát. A FUGA hátsó termében egy hónapon át a pártüdülő omladozó szabadsága jelenik meg, azonban ide a belépés karszalag nélkül is szabad!
A kiállítást, mely október 26-áig tekinthető meg a FUGA hátsó termében Kádár Bálint, a BME Urbanisztika tanszékének oktatója nyitja meg.
Facebook-esemény: https://www.facebook.com/events/331232104863684
Winkler Márk