Programok

CONSTRUMA: ”Az OTÉK alakú ház” – kerekasztal-beszélgetés

2022.04.05. 17:23

"Az OTÉK alakú ház" címen nemrég véleménysorozat indult az Építészfórumon, amely a magyarországi építési szabályozás és a szabályozás által determinált építészeti tervezés problémakörét járja körül. A cikksorozat kiegészítő alkalmaként április 6-án, szerdán, a Construma keretében az Építészfórum és a Budapesti Építész Kamara közös szervezésében megvalósuló kerekasztal-beszélgetésen folytatjuk a téma kitárgyalását. 

Április 6-án elstartol a 2022-es Construma építőipari szakkiállítás, melyen az Építészfórum és a Budapesti Építész Kamara közös standdal, szakmai programokkal és kerekasztalbeszélgetésekkel várja a látogatókat. Az idei eseményen egy most induló együttműködés keretében az Építészfórum és a Budapesti Építész Kamara közös standdal és közös programokkal lesz jelen: kerekasztal beszélgetésekkel, szakmai előadásokkal és izgalmas újdonságokkal várjuk a látogatókat.

A Construma első napján, április 6-án, szerdán délután 3 órától "Az OTÉK alakú ház" című véleménycikk-sorozatot indító írás szerzőivel, Dobos Andrással és Korényi Balázzsal, valamint a sorozat jövőbeni szerzőjével, Koszorú Lajossal beszélgetünk.

A magyarországi építési szabályozás már régóta viták tárgya. Sok tervező úgy érzi, hogy a szabályozások jelenlegi rendszere megköti a kezét, mivel ritkán szab gátat annak, hogy a beruházó a lehető legtöbb eladható négyeztméterre vonatkozó igényét az építészeti és - ami a legfontosabb - a lakókörnyezeti minőség rovására érvényesítse. Összetett probléma, amelyben a rugalmatlan szabályozás, a profitmaximalizálási kényszer, az állam és az önkormányzatok szerepvállalásának vagy a szerepvállalás lehetőségének hiánya, illetve az építész szakma alacsony társadalmi megbecsültsége együtt fejtik ki hatásukat. A kerekasztal-beszélgetésen a cikksorozatban megjelent 3 írás állításait, felvetéseit járjuk körül. 

 

Április 6. 15:30: Az "OTÉK alakú" ház

Hogyan befolyásolja a szabályozási környezet egy új épület tömegét, formáját? Mekkora mozgástere van a tervezőknek? El lehet-e, el kell-e kerülni a "kimaxolást"? Az Építészfórumon nemrég indult véleménycikk-sorozat e kérdésekre keresi a választ, és e kérdések megvitatására törekszünk a kerekasztal beszélgetés keretében is – élőben folytatva az írott formában megkezdett eszmecserét.

A beszélgetés résztvevői:

  • Dobos András és Korényi Balázs, LAB5
  • Koszorú Lajos, Város-Teampannon

Moderátor: Winkler Márk, Építészfórum

Helyszín: A pavilon, II. galéria, 228-as terem

REGISZTRÁCIÓ

 

További információ a résztvevőkről: 

Koszorú Lajos több mint 40 éve aktív: építészként, településtervezőként, regionális tervezőként. Ahogy kortársainak egy része, ő is a VÁTI-ban indult, majd a rendszerváltáskor miskolci építészekkel közösen alapították a Teampannon Kft-t. 2007 óta önálló műhelyt épít Város-Teampannon Kft néven. A cég munkái lépték és tartalom tekintetében rendkívül széles skálán mozognak: település- és területi fejlesztés, rendezés, szabadtér-építészet, közterületi design, épülettervezés. Koszorú Lajos egyetemek, főiskolák, konferenciák rendszeresen meghívott előadója, irodája a szó szoros és elvont értelmében is iskola, ahol rendszeresen fogadnak gyakornokokat és fiatalok sokasága kezdte a Város-Teampannon tervezőműhelyében a szakmát. Munkáinak egyik csúcsa a Budapest Szíve projektek felépítésében való részvétel, ami a nemzetközi tervpályázat megnyerésétől a program stratégiai tervezésén át a kiviteli tervekben való együttműködésig terjedt, hol generáltervezőként, hol konzorciumi partnerként. A szakmai közélet aktív szereplője, tagja számos szakmai szervezetnek (Széchenyi István Művészeti Akadémia, Magyar Urbanisztikai Társaság, Budapest Kör). 2,5 éve a FUGA ügyvezetője. Munkáját különböző szakmai díjakkal ismerték el, többek között: Hild János Díj, Reitter Ferenc díj, Pro Régió díj.

LAB5 architects egy budapesti székhelyű multidiszciplináris tervező csapat, városépítészettel, építészettel, belsőépítészettel és terméktervezéssel foglalkoznak. 2007-ben alapította négy jóbarát, akik a BME építészkarán ismerték meg egymást. Védjegyük az analitikus szemlélet, minden kihívásra egyedi, kreatív választ adnak. A tervezési folyamat során szabad teret kap a kísérletezés. Rendszeresen vonnak be társművészeket, alkotásaikat kortárs jegyek jellemzik.
Jelenleg több nagyobb lakó projektjük áll átadás előtt, a Trendo11 a Hadak útján, a Grand’Or a Nagy Diófa utcában, a Corvin sétány záróépülete a Józsefvárosban. Hozzájuk kötődik az Inkubátor Irodaház Szegeden, az EMKE Irodaház (Blaha Lujza tér) és a Gizella Loft (az egykori Siemens területen) felújítása. 
Alapítók: Erdélyi Linda, Dobos András, Korényi Balázs, Gáspár Virág Anna