Épületek/Lakóépület

Családi kötődés kortárs környezetben – Kétszintes, kétlakásos családi ház

2024.06.03. 17:54

A Fazekas Miklós által tervezett budapesti családi ház minden építész álomprojektje lehetne: a megrendelő teljes bizalommal fordult munkája felé, ennek köszönhetően gyakorlatilag kötöttségek nélkül dolgozhatott. A kétszintes, kétlakásos épület két külön háztartásnak, két külön telekre épült kompozíciója, melyet 2024-ben a BigSEE Awards Építészet kategóriájában is díjaztak. 

Budapest egy külső kerületének egy frissen beépült, új városrészén épült fel ez a korszerű családi ház. Valóra vált a Megrendelő álma, hogy felnőtt gyermekével és annak családjával együtt, de mégis kellően szeparáltan élhetnek ebben a házban.

Előzmények: A tervezői megbízást egyszerre kaptam két családi ház megtervezésére. A Megrendelő felnőtt lányának a szomszédos telekre tervezzek egy földszintes házat, míg neki és fiának egy kétlakásos, emeletes épületet erre a telekre: a kétlakásos ház így egy családi együttes része. Ezek fontos dolgok, hogy megértsük az épület tájolását, szervezését. A telkekre szabadonálló beépítést írtak elő, a két házat kvázi egymás felé fordítottam, közösségi terei egymásra nyitottak, együtt egy közös, de mégis szeparált teret fognak közre, ölelnek át. A két épület jelképesen az ő családi összetartozásuknak is a szimbóluma.

Kétszintes, kétlakásos ház

Minden házam szeretem, de mégis vannak, amiket kicsit jobban. Ez az egyik ilyen kedvenc, mert semmiféle előzetes igényt nem kaptam a tömegformálásra, az volt a kérés, hogy tervezzek kötöttségek nélkül, amilyet szeretnék. Ez varázsige egy építésznek, mikor ennyire megbíznak benne. Egy eltolt (elcsúsztatott) kockákból összeállított, lapostetős épület mellett döntöttem. Az utcafronti látványt az emeleten végigfutó, markáns fektetett U alakú párkánytagozat uralja, amelynek keretezett sarkából a dolgozószoba kiugró, hangsúlyos antracit kubusa jelenik meg a homlokzaton. Szintén az utcafronton látható a terv szerint megvalósult részletek egyike, a két vízszintes tagozati szárnyat összekötő vertikális lamellák együttese, mely a karcsú arányaival cizellálja a monumentális hatást.

A homlokzatot a vakolt felületek uralják. A fehér és antracit színek eleganciáját és valljuk meg egy picit a ridegségét fahatású, tölgyszínű, meleg árnyalatú felületekkel lágyítottam, tettem barátságossá az épület megjelenését. Az alkalmazott felületképzések harmonikus egészet képeznek, mindamellett a hangsúlyos építészeti elemek kiemelésében is fontos szerepet játszanak.

Az emeleti teraszok nyitottak, üvegkorlátai szinte súlytalanul jelennek meg az épületen, emelve annak eleganciáját és légiesen könnyed átmenetet képeznek a masszív épülettömeg és az égbolt között. Ugyanakkor nem gátolják a kilátást, azaz a vizuális kapcsolatot a környezettel. 

Földszinti elrendezés: A földszinti lakás főbejárata a kaputól egyenesen megközelíthető. Az épületbe belépve az előtérbe jutunk, ahol már feltárul előttünk a terasz és az ápolt kert gyönyörű, rendezett látványa. Tovább haladva a lakótérbe érkezünk, ahonnan már közvetlen a kapcsolat a terasszal és a kerttel.

A bejárattól kissé jobbra egy különálló részben, önálló traktusban található a gyerekrezidencia, két szobával és a hozzájuk tartozó fürdőszobával. A szülőknek szánt lakrész háló-gardrób-fürdő együttese távolabb, a nappaliból közelíthető meg. A háló építészeti egyediségét a vízszintes hármas ablakkiosztás adja. A konyhából nyílik a háztartási helyiség, ami az épület fenntartásához szükséges gépészeti rendszereknek is helyet adott. A földszinti lakáshoz tartozik még egy kétállásos gépkocsitároló is, és egy vendég wc.

Emelet: A szülői penthouse-jellegű lakás teljesen független az alsótól, megközelítését egy önálló egységbe szervezett lépcsőház szolgálja. Ide egy liftet is terveztem, amit a későbbiekben építenek majd be. Felérve az emeletre az előtérbe érkezünk meg, ahonnan balra egy mellékhelység nyílik. Jobbra fordulva a lakótérbe érkezünk, ahonnan nagy ablakfelületeken át két irányban is a teraszok látványa tárul elénk. A terasz a családi összejövetelek, de egyben a nyugalmas kikapcsolódás helyszíne is. A hálószoba a kertre néz. Ide a lakótérből nyíló gardróbon keresztül juthatunk, amelyhez egy igényes fürdőszoba is kapcsolódik. A dolgozó/vendégszoba a lakótérből közvetlenül nyílik, amelynek hatalmas ablaka az utcafrontra néz, – fentebb már megemlített – kívülről egyedi homlokzati elemet képezve.

Utcafronti kerítés: A tervezés szerves része irodánknál az utcafronti kerítés kialakítása is. Itt sem volt ez másként és mind formailag, mind anyaghasználatában is az épület stílusához, egyediségéhez igazodva terveztük meg, ezzel biztosítva a teljes összhangot.

Egy tervező legfőbb feladata, hogy a házban lakók jól érezzék magukat. Jelen esetben a ház kis lakója egy biewer yorkie, egy igencsak kistermetű kutyus is, aki nemcsak bent, de a kertben is jól érzi magát. Az ő biztonságára is nagy hangsúlyt fektettem, ezért a kerítés tervezése közben még a kutyus konkrét méreteit is számításba vettük az elemek közötti maximális szabad szélesség meghatározásakor. Ennek eredménye lett, hogy a yorkie teljesen szabadon futkározhat – a gazdi legnagyobb örömére –, mert sehol nincs akkora rés, amin kiférhetne.   

Az épület egyedileg a házban lakók igényeire szabva készült, a telek adottságaihoz és az aktuális építési szabályokhoz igazodva. A Megrendelő személyesen vezette a kivitelezést, végig nagyon várták, hogy a valóságban is megelevenedjen az, amit nekik tervezem.

A Tulajdonosok teljes egészében három éve vették birtokba az otthont, és elmondásuk szerint ez azóta is maga a megvalósult álom.

Fazekas Miklós