Közélet, hírek

Csizmadi Péter lett a METU Művészeti és Kreatívipari Karának dékánja

2020.06.02. 15:51

Integrált projektalapú képzések, a művészeti és kreatívipari oktatás, valamint a nemzetközi kapcsolatok erősítése lesz Csizmadi Péter DLA feladata a METU Kreatívipari és Művészeti Kar dékánjaként.

A Budapesti Metropolitan Egyetemen két karon, 4 fő területen – kommunikáció, üzlet, turizmus és művészet – folyik képzés, jelenleg magyar és angol nyelven. 2010-ben indultak a METU művészeti képzései. 2020. május 21-től Csizmadi Péter DLA az egyetem Művészeti és Kreatívipari Karának dékánja, aki korábban az Építészet és Design Tanszék vezetője volt. A folyamatosan bővülő magyar és angol nyelvű kínálatban jelenleg 35 alapszak, 33 mesterszak, 19 szakirányú továbbképzés és 7 felsőoktatási szakképzés közül választhatnak az egyetem iránt érdeklődők. A METU-nak több mint 7500 hallgatója van, jelenleg 5 kontinensen közel 200 külföldi intézménnyel tart fenn partnerkapcsolatot. A METU Művészeti és Kreatívipari Kar oktatási portfólióját művészeti és művészetközvetítő képzésekből építette fel, magánegyetemként pedig a tudásátadásra, mint szolgáltatásra tekintenek.

„Fontos hangsúlyozni, hogy a szakmagyakorlás európai irányelveinek megfelelően az alapképzés során nem az a célunk, hogy kész tervezőket képezzünk, hanem olyan szakembereket, akik a fenti művészeti ágban biztonsággal eligazodnak és olyan képességek és készségek birtokában vannak, amelyek alkalmassá teszik őket kreatív közreműködésre az épített környezet alakításának folyamatában, a változó szakmai közegben való fejlődésre. A hároméves képzés során a hallgatók felkészültek arra, hogy mesterképzési szakon folytassák tanulmányaikat, hogy majd az MA elvégzése után önálló, felelősségteljes tervezőkké váljanak. A METU 10 éve alapított művészeti képzései – mint ahogy a Művészeti és Kreatívipari Kar elnevezés is sugallja – az alkotói magatartást kívánják az innováció szolgálatába állítani a szakmákon átívelő együttműködés eszközeivel. Ehhez hozzájárulnak oktatóink, akik saját művészeti águk alkotó képviselői, az együttműködő cégek professzionális eszközeik és tudásuk megosztásával, és a műhely-jellegű oktatásmódszertan, amit a képzéseink során tudatosan alkalmazunk" – mondta el Csizmadi Péter a METU művészeti képzéseiről készült interjú során.

A METU korábbi dékánja, Bátori Zsolt 2018 őszén vette át a Kar vezetését. Nevéhez fűződik többek között a Kar átszervezése, új szakok indítása (Belsőépítész tervező művész, Filmoperatőr művész, Fotográfia mesterképzések, Mozgókép alapképzés). Bátori Zsoltra a továbbiakban is szakmai feladatok várnak a Művészet- és Designelméleti Intézet vezetőjeként, oktatóként, a társtanszékek által gondozott képzések keretében is.

„Csizmadi Péter személyében olyan alkotóművész és egyben felsőoktatási szakember csatlakozik a METU-hoz, aki elkötelezett az integrált projektalapú képzések és az egyetemen zajló művészeti és kreatívipari oktatás nemzetköziesítése mellett. Nemzetközi és hazai projektekben és munkacsoportokban szerzett tapasztalataira nagyban építhetünk majd myBRAND oktatási programunk kibővítése és az intézmény nemzetközi kapcsolatainak kiterjesztése terén" – mondta el Bachmann Bálint, a METU rektora.

Csizmadi Péter DLA 2004-ben diplomázott Pécsett építészként, mesterei voltak Bachman Zoltán, Zoboki Gábor, Demeter Nóra és Tiba János. 2011-ben szerezte meg Építőművész doktori fokozatát, melynek témája a „Lakópark, mint a XXI. század városépítészet problémája". 2011-ben Junior Príma díjat kapott, ugyanebben az évben Petőcz-Tóth Anikóval közösen megalapította a Reload Építészstúdiót, melyet a progresszív gondolkodás, a lendület és a műszaki szakértelem jellemezi.