IDŐPONT: 2015. április 2., csütörtök 19.00 óra
HELSZÍN: A.P.A. GALÉRIA, 1085 Budapest, Horánszky utca 5.
A kiállítást megnyitja: Para-Kovács Imre
ELMOZDULÁSOK
A MONOGRAM Alapítvány évek óta szervez művésztelepeket a hazai művészeti felsőoktatásban tanuló tehetséges hallgatók számára. Bár az itt készült műveket minden esetben több kiállításon is bemutatták, most első ízben szerveznek olyan tárlatot, amelyen azok a művészek mutatkoznak be friss munkáikkal, akik az elmúlt öt évben az alapítvány szakmai programjainak nélkülözhetetlen résztvevői voltak, tanárként, mentorként, segítőként, alkotóként. Kilencük festői gondolatait mutatja be a kiállítás.
Ugyanitt kerül kiállításra az ISTVÁN UTCA 1. csoport több alkotása is. A csoport kényszerhelyzet miatt volt kénytelen közös műteremben alkotni a pécsi István utcában. A helyhiány okozta kényszer itt azonban nem akadályozta, hanem éppen közös alkotásra ösztönözte a művészeket, így sajátos, nagyméretű közösségi alkotások születtek, melyekkel ritkán találkozhat a közönség.
A MONOGRAM Alapítványról:
A MONOGRAM Alapítvány Tolvaly Ernő művészeti és tanári eszmeiségét szeretné továbbörökíteni. Tolvaly Ernő nemcsak a kortárs magyar képzőművészet kiemelkedő alakja volt, de mesterként és mentorként is maradandó nyomot hagyott több festő-, illetve művészgenerációban. Élete utolsó éveiben Pécsett alkotott és oktatott, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának tanszékvezetőjeként elkötelezett volt a városban folyó művészeti képzés mellett.
A MONOGRAM Alapítvány alapvető célja, hogy támogassa, segítse a képzőművészeti oktatás intézményeit, az oktatásban résztvevők művészeti tevékenységét, az alkotások bemutatását. Ennek érdekében 2012 óta Fülén, majd 2013-tól Tardoson szervezünk művésztelepeket, ahol évente 60-80 művészt látunk vendégül. Eddig 9 kiállítást szerveztünk, illetve 3 jótékonysági-művészeti aukcióval segítettük a helyi közösségeket, emellett ösztöndíjjal támogattuk Korodi Lucát 2014-ben.
Az ELMOZDULÁSOK c. kiállítás alkotóiról
Ádám Zoltán: A 2002-ben Munkácsy-díjjal kitüntetett festő életét meghatározza a tanítás (Ferenczy Szakkör, Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola, PTE Művészeti Kar). Kezdetben az új festészet egyik jellegzetes képviselője, majd az Újlak csoportot megalakítva helyspecifikus installációkat, konceptuális műveket készít. A 90-es évek közepétől visszatér a festészethez, szakrális-ikonikus alkotásai a művészet és vallás, a szentség és kifejezés problémájával foglalkoznak. Több közgyűjteményben és magángyűjteményben szerepelnek képei. Jelenleg Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán, festő szakon mester.
Bóbics Diána: 2003-ban diplomázott Pécsett, majd Münchenben tanult, ahol a Müncheni Művészeti Akadémia festő szakán Sean Scully tanítványaként diplomázott 2007-ben. Ugyanebben az évben felvételt nyert a PTE MK Doktori Iskolájába és tanulmányait 2010-ig végezte. 1998 óta állít ki rendszeresen Magyarországon és külföldön egyaránt. Több hazai és német gyűjteményben szerepel képeivel.
Nagy Zsófia Magdolna: a fiatal, pályakezdő festő tanulmányait 2009 – 2014 között a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar festőművész szakán végezte. Mestere Ádám Zoltán.
Korodi Luca: 1999-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetemen (mestere Károlyi Zsigmond. 2008-ban befejezi a PTE MK Doktori Iskoláját (mestere: Tolvaly Ernő). Több gyűjteményben szerepelnek munkái (KOGART, Four Seasons Hotel - Budapest, Virág Judit Galéria) 2006-ban Virág Judit ösztöndíjas.
Könyvásó László: 2007-ben diplomázott a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán (mestere Keserü Ilona). 2010-ben fejezte be a doktori iskolát a Pécsi TudományegyetemMűvészetiKarán (mestere: Tolvaly Ernő, Somody Péter). Számos hazai és nemzetközi kiállításon vett részt.
Szentgróti Dávid 2006-ban végzett a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán (mestere: Tolvaly Ernő). Jelenleg festészetet tanít a Pécs Művészeti Szakközépiskolában. 2005-ben a Festők Versenyén az első díjat kapta (POSZT és a Pécsi Galéria szervezésében, Pécs).
Tollas Erik: 2013-ban diplomát szerzett a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán (mestere: Somody Péter). 2012-ben Fundamenta – Amadeus: Alkotói Ösztöndíjat kapott.
Törteli Lilla: a Pécsi Tudományegyetem festő szakos hallgatója. Mestere Ádám Zoltán.
Ódor Bence István: a Pécsi Tudományegyetem festő szakos hallgatója. Mestere Ádám Zoltán.
Sajtóközlemény