Nézőpontok/Kritika

DBOOK- 64 lakóegyüttes vizuális elemzése

2007.05.14. 08:37

Építészek és beruházók figyelmébe egyaránt ajánljuk ezt a frissen megjelent kiadványt. Szinte példatárként, tiszta racionalitással elemez számos külföldi, jellemzően sűrű beépítettségű lakóegyüttest. Könyvajánló Szokolyai Gábortól

DBOOK
Density
Data
Diagrams
Dwellings
A Visual Analysis of 64 Collective Housing Projects

Szerzők: Aurora Fernández Per, Javier Mozas, Javier Arpa
Terjedelem: 440 oldal

 

 

Könyvajánló:
DBOOK- 64 lakóegyüttes vizuális elemzése

Építészek és beruházók figyelmébe egyaránt ajánlom ezt a frissen megjelent kiadványt. Szinte példatárként, tiszta racionalitással elemez spanyol, svájci, holland, osztrák, amerikai, brit, francia, horvát, észt, japán, cseh, dán, mexikói, német, kanadai, szingapúri és vietnámi, jellemzően sűrű beépítettségű lakóegyütteseket. Az alcímben szereplő vizuális elemzés kifejezés kétértelmű. Kevésbé jelenti az épületek esztétikai analízisét, inkább jelenti, hogy szemléletes diagrammok és magyarázó grafikák teszik didaktikusan láthatóvá a projektek mögött lévő számokat és tömegformálási elveket.

Fő tárgya a „denzitás”, mely nem újkeletű, de napjaink egyik legaktuálisabb urbanisztikai és építészeti témája is. Felvetődik a kérdés, hogy ilyen sűrű beépítettségű lakóegyütteseket hogyan lehet minőségi élettérré tenni. A lakótelepek és lakóparkok tapasztalatai megkérdőjelezik, hogy ez lehetséges-e egyáltalán. Az itt közölt példák azonban reményt keltők. Sőt sokak számára a lakás, a közösségi lét és a szolgáltatások kompakt együttléte vonzó alternatívát jelenthet a kerítésfestéssel, a fűnyírással és a naponta órákig tartó autózással szemben.

Feltűnő, hogy számos terv használja félreérthetetlen előképként a kasbah-ot, láthatóan bízva abban, hogy karakteres és történetileg kipróbált struktúrája önmagában is életet generál.

Magyarországi lakópark beruházásoknál, mielőtt a beruházó programja véglegessé válna és az építész-tervezés lendületet vesz, hasznos lehet a DBOOk-ot átlapozni, sőt a beépítési helyzeteket és koncepciókat alaposan kielemezni.

Tanulságos még, hogy sem az itt szereplő 64 tervezőiroda nevével, sem munkáival -  4-5 kivételével - eddig építészeti publikációkban nem találkoztam. Ezzel összefügghet, hogy az itt szereplő épületekre jellemző, hogy  a csillogó sztár maníroktól mentes, tiszta gondolatokat megfogalmazó és a hétköznapokba beágyazott építészetet képviselik.

A kiadvány lapjaira jó ránézni, feltűnően tehetséges tipográfiai munka.


Részletek a könyvről: http://www.aplust.net/paginasingles/idbook/isumdbook.html


Szokolyai Gábor