Részletek a zárójelentésből
A Debreceni Egyetem a Debrecen, Egyetem tér 1. sz. alatti ingatlanon meglévő (Dóczy József utcai) sporttelep délkeleti részének átalakításával Sportcsarnok építésére, valamint a telepen szabadtéri sportpályák áttelepítésére, ill. a Sporttelep és közvetlen környezetének rendezésére és fejlesztésére szóló javaslattételre közösségi értékhatárt elérő meghívásos építészeti tervpályázatot írt ki a 2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) és a tervpályázati eljárások részletes szabályairól szóló 137/2004. (IV.29.) Korm. rendelet előírásai alapján. Az eljárást megindító tervpályázati kiírás az Európai Unió Hivatalos Lapjában 2011. december 28-án TED 2011/S 249-406176 számon, a Közbeszerzési Értesítőben 2011. december 30-án KÉ-31202/2011. számon jelent meg. Kiíró a hirdetményt módosította, mely az Európai Unió Hivatalos Lapjában 2012. január 14-én TED 2012/S 9-012474 számon, a Közbeszerzési Értesítőben 2012. január 18-án KÉ-0755/2012. számon jelent meg.
Tervezési feladat – program
A Debreceni Egyetem Szenátusa 2011. november 10-én fogadta el a DE aktualizált Intézményfejlesztési Tervét. A tervben feladatként szerepel az egyetemi sport infrastrukturális fejlesztése, így az Intézmény az egyetem téri (Dóczy u. felőli része) sportcentrum területének délkeleti részén új funkciók kialakítását tűzte ki célul.
A jelenlegi tornaterem és hozzá tartózó helyiségek nem biztosítják az egyetemi hallgatók megfelelő sportolási lehetőségét. A tervezett épület beékelődve a sportcentrum területébe - a jelenlegi salakos teniszpályák helyén - egy komplexebb lehetőséget kínál majd a sportolni vágyóknak. A megszűnő pályák áttelepítése és létrehozása alapvető elvárás, mely illeszkedik a Sporttelep és közvetlen környezetének rendezésére és fejlesztésére adott javaslatba.
Az épület elsődleges funkciója sportcsarnok, egyéb események tekintetében szakmai kiállításokra legyen alkalmas, ami szükségessé tesz megfelelő mennyiségű áramvételi lehetőséget a csarnok több pontján, egyenletesen elosztva az oldalak között. Az épület alapcélja, hogy az egyetemi hallgatók sportolási igényét színvonalas módon biztosítsa. A sportcsarnoknak megyei és országos színvonalú mérkőzések, versenyek lebonyolítására és TV felvételek készítésére is alkalmasnak kell lennie.
Feltételezhetően leginkább kézilabda, kosárlabda, röplabda, futsal, tenisz, asztalitenisz sportágak fogják használni a sportcsarnokot. A sportpálya kialakításánál az előbbieket figyelembe véve egy kombinált rendszer alkalmazása lenne ideális, amely egy rugalmas fa alépítmény és arra kerülne a műanyag borítás. A röplabda és a tenisz miatt legalább 12 méter belmagasság szükséges a csarnok kialakításakor.
Az épületben a külső pályák infrastruktúráját nem kívánjuk biztosítani, azok elhelyezésére a javaslattételben (Sporttelep rendezése, fejlesztése) kell megoldást találni. Az épületben büfé kialakítása nem szükséges, mivel a szomszédos Hallgatói Klub és Tanulmányi Központ épületében már működni fog egy vendéglátó egység. A Sportcsarnokban tartózkodók ilyen irányú igényét ital- és szendvicsautomatákkal kívánjuk biztosítani. A fedett kapcsolat a két épület között nem kívánatos.
A Dóczy utcai lakók nyugalmának megőrzése érdekében a tervezés során gondoskodni kell a Sportcsarnok környezetre gyakorolt zaj- és rezgésterhelésének a minimalizálásáról! Az épület tervezése során figyelembe kell venni a gazdaságos üzemeltetés és az alternatív energiaforrások (legalább részleges kiszolgálás) felhasználásának lehetőségeit.
Tervezési hely
A Debreceni Egyetem területére a Szabályozási tervet Palotás Lajos okl. építészmérnök készítette 2007. 07. 23-án, melyet a DMJV Polgármesteri Hivatalának Várostervezési Osztálya által készített terv módosított 2011. augusztus 1-jei hatállyal. Debrecen város településrendezési tervének 2011. évi felülvizsgálata a Debreceni Egyetem három telephelyén felmerülő alövezeti átsorolási igények miatt merült fel. A felülvizsgálat eredményeként a Debrecen Megyei Jogú Város helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről szóló 8/2003. (V.23.) Kr. rendeletet módosító 28/2011. (VI.30.) Kr. rendelettel fogadta el.
Az alövezeti átsorolási javaslat szerint a sportcentrum DK-i határsávjaiban kiszabályozott építési terület egy része (0,20 ha) spotterületté minősül át, míg cserébe a sportcentrum ÉK-i sarkában egy összefogottabb, zártabb, terjedelmesebb épület számára is elegendő terület (0,23 ha) kapna építési terület kijelölést.
A hatályos tervekkel való egyeztetés eredményeképpen megállapítható, hogy a terület fejlesztése (beépítések megváltoztatása) nem okoz tájrendezési hatású változásokat. A szabályozás beépítés vonatkozásában elsősorban az építési helyek kijelölésével próbálja a városképi érdekeket szolgálni, de a terület funkcionális kapcsolatainak biztosítására, a belső forgalom szempontjainak figyelembevételével kívánja az egyes épületek elhelyezhetőségét szabályozni. A sporttelep területén az építési helyek módosításának eredményeként egyrészt a Dóczy utca menti terület átrendezése volt a cél, másrészt a terület funkcióigényeit kiszolgáló belső úthálózatra telepítés.
Az Egyetem területén belül a Sportcentrum területe Ki-600025(E) jelzéssel szerepel. A telek beépítése nem haladhatja meg a 15%-ot. A megengedett építménymagasság 8,50-12,50 m között változtatható. A Sportcentrum teljes területnagysága 50.700 m2, ezen belül az építmény beépített alapterülete 595.80 m2 és a beépítettség mértéke 1,11%.
A sporttelep az alábbi sportpálya kapacitással rendelkezik:
A sporttelep jelenlegi épületállománya:
Meghívottak
A tervpályázati kiírásban meghatározott részvételi jelentkezési határidőig, 2012. február 9-én 11.00 óráig 58 jelentkező nyújtotta be részvételi szándékát. A Bíráló Bizottság javaslata alapján a Kiíró a tervpályázati kiírásban meghatározott rangsorolási módszer alapján a 10 legtöbb pontot elért tervezőt 2012. március 19-én kérte fel az eljárás második szakaszában pályamű készítésére
Az eljárás második, tervpályázati szakaszában pályamű elkészítésére felkért pályázók neve:
A Sagra Architects Kft. elnevezése időközben Sagra Építész Kft-re módosult.
A tervpályázati dokumentáció szerint a pályaművek postára adási határideje 2012. május 29. (kedd) volt. 2012. június 4-ig a Kiíróhoz 10 pályázat érkezett be zárt, sértetlen csomagolásban. A benyújtott pályaművek tartalmilag és alakilag megfeleltek a kiírás feltételeinek, a pályaművekkel, illetve a pályázókkal kapcsolatban kizáró körülmény nem merült fel. A Bíráló Bizottság munkáját 2012. június 4-től június 5-ig végezte.
A Bíráló Bizottság összefoglaló értékelése a pályaművekről és azok díjazásáról
A Bíráló Bizottság megállapítja, hogy a tervpályázat eredményesen zárult. Minden pályamű kielégítette a formai és tartalmi követelményeket, kizárásra egyetlen munka sem került, így minden pályázót megillet az 500.000 forintos költségtérítés.
Az eredményesség szempontjából a legfontosabb, hogy van olyan benyújtott terv, amely apróbb korrekciók után alkalmas a megvalósításra, ezért a Bíráló Bizottság az I. díj kiadását javasolta. Az I. díjas pályamű tervezőjével a Bíráló Bizottság javasolja közbeszerzési eljárás lefolytatását a tervezési szerződés megkötésre érdekében. Az I. díj összege a költségtérítésen túl 3 millió forint. Ugyanakkor megállapították, hogy a többi pályamunka jelentősebb korrekció nélkül nem lenne alkalmas a kiíró igénye szerinti épület megépítésére, ezért II. díjat nem adtak ki. A benyújtott tervek alapján további két olyan tervezőt jelölt meg a Bíráló Bizottság, akik alkotásából arra lehet következtetni, hogy a 137/2004. (IV.29.) Korm. rendelet (1) szerint alkalmasak a létesítmény megtervezésére, azonban a benyújtott pályamunkájukon jelentős – alapvető – korrekciókat kellene végrehajtani. Az ő munkájukat a bizottság megosztott III. díjjal jutalmazta azzal a kitétellel, hogy amennyiben a tárgyalásos közbeszerzési eljárás során az I. díjazottal nem sikerül szerződéses megállapodást kötni, velük a közbeszerzés lebonyolítható. A III. díj összege a költségtérítésen túl 1,5-1,5 millió forint. A bizottság további három tervben talált olyan építészeti megoldást, amely egyes elemeinek felhasználását megfontolandónak ítéli, vagy a távlatokra szakmai tanulságokkal szolgál. Ezeket a pályaműveket a költségtérítésen túl 0,5 millió forintos megvételben részesíti.
A díjazott, illetve megvételben részesített pályamunkák az alábbiak:
I. díjban részesült (3.000.000 Ft)
az 1. sz. pályamű
szerzői: Bakó István építészmérnök és munkatársai (Medmix Center Kft.)
Megosztott III. díjban részesült (1.500.000 Ft)
a 6. sz. pályamű
szerzői: Sajtos Gábor építészmérnök és munkatársai (Sagra Építész Kft.)
Megosztott III. díjban részesült (1.500.000 Ft)
a 10. sz. pályamű
szerzői: Wéber József építészmérnök és munkatársai (Wéber Építész Iroda Kft.)
Megvételben részesült (500.000 Ft)
a 2. sz. pályamű
szerzői: Fernezelyi Gergely DLA építészmérnök és munkatársai (FBI Fernezelyi Basa Iroda Építész Kft.)
Megvételben részesült (500.000 Ft)
a 4. sz. pályamű
szerzői: Szász László építészmérnök és munkatársai (Stúdió 100 Kft.)
Megvételben részesült (500.000 Ft)
a 8. sz. pályamű
szerzői: Kendik Géza építészmérnök és munkatársai (A/4 Stúdió Építésziroda Kft.)
A Bíráló Bizottság a tervpályázat értékelése után az alábbi megállapításokat teszi:
A telepítést a legtöbb pályamű hasonló felfogásban javasolja megoldani. Általában a főbejáratot a délkeleti oldalra helyezik, figyelmen kívül hagyva a tervezett Hallgatói Klub épületével való kapcsolódás lehetőségét és jelentőségét. Néhány pályamű különösen érzékenyen reagált a Sportpályával való fizikai vagy vizuális kapcsolódásra. A parkolást kettő kivételével minden pályamű a környező utak mentén oldja meg, ugyanakkor egy pályamű a meglévő teniszpályák helyére garázsházat javasol, amelynek tetejére visszahelyezi a pályákat. Az egyetem távlati fejlesztésében ez egy figyelembe vehető, hasznos gondolat. Egy pályamű fokozott figyelmet fordított az épület telepítése kapcsán az egyetem oktatási épületeivel és a Hallgatói Klubbal való szerves kapcsolódásra és érdekes térképzést javasol ennek érdekében. Sajnos azonban ennek a pályaműnek a további konzekvenciái a meglévő és távlatokban is megmaradó épületek elbontásra jelölésével a kiíró szempontjából elfogadhatatlanok.
Telepítéssel összefüggő kérdésnek fogható fel az épületben elhelyezett pálya szintjének meghatározása. A 10 pályázatból 7 a pályát a bejárat szintjével megegyező magasságban helyezi el, míg 3 pályázat a pályát kisebb-nagyobb mértékben a bejárati szint alá teszi. A szintben elhelyezett pályák esetében szinte kivétel nélkül azzal a problémával kellett megküzdeni a tervezőknek, hogy a nézőtér megközelítése hogyan történjen meg. Egyes esetekben belső lépcsős megoldást alkalmaznak, más esetekben sportszakmai szempontból nem elfogadható módon a nézőtér feltöltése a pálya oldalvonala mellett, a pálya szintjén történik. Néhány javaslat telek korrekcióval, illetve egy megoldás látványos külső megközelítéssel oldja meg a szintbeli eltérés problematikáját.
Azok a tervezők, akik a pálya süllyesztését választották, funkcionálisan és látvány szempontjából is előnyösebb helyzetbe kerültek. A különbség ezek között a pályamunkák között a nézőtér megközelítésének praktikusságában és eleganciájában mutatkozik meg. A hasonlóság minden ilyen esetben az, hogy a szintbeli nézőtéri bejárattal jobban feltárul a belső tér, a nézőtér és annak előtere szerves részévé válik a Sportcsarnoknak.
Épületszerkezetében szinte minden pályamű a különböző fesztávigényű szerkezeteket tisztán és jól láthatóan elválasztja, amely a tömegképzésben is megmutatkozik. Épületszerkezetileg még a legbonyolultabb tömegképzésű épület esetében is tiszta megoldások születtek. Kevésbé mondható ez el a tömeg és homlokzat képzés esetében. A tervezők jó része törekedett ugyan arra, hogy a különböző funkciók a külső megjelenésben is tükröződjenek, néhány pályamű esetében azonban jelentős funkcionális és tömegbeli keveredések érzékelhetők.
A tervpályázat javaslatokat várt a tervezőktől a teljes sportterület átrendezésére és az abból következő funkcionális módosulásra. A teniszpályák északi oldalra való telepítése maga után vonja a használat változásait is. Sajnálattal kell megállapítani, hogy egyetlen pályamű sem gondolta át alaposan az ebből származó konzekvenciákat, senkinél nem merült fel a teniszpályák északi oldalról való megközelítésének biztosítása egy esetlegesen építendő új klubháznak az igénye, vagy a teniszpályákhoz tartozó parkolóknak a kialakítása. Néhány pályamű igyekezett ugyan megoldani a Dóczy József utca felőli térfal rendezését, de ebből a szempontból a kiíró értékelhető megoldást nem kapott. A Bíráló Bizottság javasolja a kiírónak, hogy a közbeszerzést elnyerő tervező tervezési feladatai között szerepeljen ennek a problémának az átgondolása is.
A Bíráló Bizottság 2012. június 5-én (kedden) 14.00 órakor zárta le a pályaművek értékelését.
Debrecen, 2012. június 5.