A Lechner Lajos-díj az építésügyi igazgatásban legalább egy évtizede végzett kimagasló szakmai tevékenység elismerését kifejező miniszteri díj. E díjból évente 6 db adományozható. A díjakat átadta dr. Szaló Péter, területrendezési és építésügyi államtitkár és Kálmán Ernő DLA a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke.
dr. Pintér Sándor, a Magyar Köztársaság belügyminisztere
LECHNER LAJOS-DÍJAT adományozza
Dr. Czipáné Kovács Mária asszonynak,
Hajdú-Bihar Megyei Közigazgatási Hivatal építésfelügyelet vezetőjének
az építésfelügyeleti ellenőrzés létrehozásában, kialakításában, az ellenőrzési tevékenység koncepciójának és részletes szakmai útmutatójának elkészítésében végzett munkájáért, több évtizedes kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréséül.
Csonka Tamás úrnak,
Budapest Főváros XIII. kerületi Polgármesteri Hivatala Építésügyi Osztálya vezetőjének
a több mint két és fél évtizeden át Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő kerületében, az építéshatósági feladatok ellátása során végzett kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréséül.
Domonkos György úrnak
Nógrád Megyei Közigazgatási Hivatal építésügyi hatósági ügyintézőjének
az építésügyi igazgatás területén több évtizeden át, illetve a Nógrád Megyei Építészkamara és a Nógrád Megyei Mérnök Kamara titkáraként tíz éven át végzett kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréséül.
Hajtó Ferenc úrnak
Szentgotthárd Város Polgármesteri Hivatal, Műszaki Iroda építéshatósági ügyintézőjének
az építéshatósági területen végzett három évtizedet átívelő kiemelkedő munkája, illetve Szentgotthárd város és a kistérség építészeti arculatának kialakításában - az építészet meglévő értékeit megőrizve, ugyanakkor az új megoldásokra nyitottan - végzett kiváló szakmai tevékenysége, életútja elismeréséül.
Menczingerné dr. Bokor Andrea asszonynak
Budapest Főváros Közigazgatási Hivatal közigazgatási főtanácsosának
Budakeszi, majd Pest megye építésügyében, az építésügyi igazgatás egyetemi oktatásában, az utóbbi években az építésügyi közigazgatási perek képviseletében és koordinálásában végzett kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréséül.
Varga Csaba Miklós úrnak
Győr-Moson-Sopron Megyei Közigazgatási Hivatal Építési Osztálya vezetőjének
az építéshatósági munka terén végzett eredményes koordináló és kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréséül.
A Palóczi Antal-díj a településrendezés területén legalább egy évtizeden át végzett kiemelkedő tevékenység, és elért szakmai sikerek elismerését kifejező miniszteri díj. Évente két díj adományozható természetes személy vagy tervezőcsoport részére. A díjjal érem és oklevél jár. A díjakat átadta dr. Szaló Péter területrendezési és építésügyi államtitkár és Kálmán Ernő DLA a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke.
PALÓCZI ANTAL-DÍJban részesült
Körmendy Imre úr
a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Kar Településépítészeti Tanszéke tudományos munkatársa
a mintegy 30 település tervezésében, a majd két évtizeden át a településrendezés országos irányításában végzett kiemelkedő szakmai munkássága, a szakterület jogalkotási feladatain – kiemelten az új építési törvényen és az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendeleten – túl az ellenőrzésben, a képzési, továbbképzési rendszerek fejlesztésében, annak oktatásában vállalt meghatározó szerepe, a településcsoportokra készülő közös tervezés, a partneri kapcsolatok kiépítése, erősítése, a közigazgatás különböző területeinek együttműködésére törekedő munkája elismeréséül.
dr. Nagy Béla úr
a MŰ-Hely Tervező és Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója
a településrendezés terén a tervezésben, az oktatásban, a szakterületet érintő jogszabály-alkotásban, a tudományos és kutatási területen kiemelkedően magas szakmai tudással és igényességgel végzett tevékenysége, a városszerkezet, a fenntarthatóság, működtetés, urbanizációs hatékonyság témakörében felmerülő problémák megoldási lehetőségei módszertanának kidolgozásában végzett munkássága elismeréséül.
A Pro Architectura-díj egy adott építészeti alkotás kiemelkedő színvonalának elismeréseként a tervező építész(ek) számára adható miniszteri kitüntetés. Évente 5 díj adományozható. A díjakat átadta dr. Szaló Péter, területrendezési és építésügyi államtitkár és Kálmán Ernő DLA a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke.
Ez évben az Építészeti Világnap alkalmából PRO ARCHITECTURA-DÍJat kapott
Megosztva
Noll Tamás DLA úr
M-Teampannon Kft ügyvezetője, vezető tervező
és
Madzin Attila úr
M-Teampannon Kft. vezető építész tervezője
a Semmelweis Orvostudományi Egyetem, Budapest, IX., Tűzoltó utcai Oktatási és Kutatási Központja tervezéséért.
A külső megjelenésében és funkcionális elrendezésében egyaránt nagyvonalú épület jól illeszkedik környezetébe. Kiemelkedő eleme a Belső-Ferencváros évtizedek óta folyó újjáépítésének, egyben méltó példája az elmúlt évtizedben megvalósult nagyjelentőségű egyetemi fejlesztéseknek. A tervező építészek korszerű szemlélettel és eszközökkel formálták egységes épületté a bonyolult funkcionális programot, alkottak nagyszerű keretet egy országos jelentőségű közintézménynek.
Megosztva
Perényi Tamás DLA úr
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Építészmérnöki Kara Lakóépülettervezési Tanszéke tanszékvezető egyetemi docense
Kolossa József DLA úr
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Építészmérnöki Kara Lakóépülettervezési Tanszéke adjunktusának
A Budapest, XXII. kerület kamaraerdei úti budafoki víztorony tervezéséért.
A víztornyok idestova másfél évszázada jelentős elemei a táj- és településképeknek, már csak kiemelkedő magasságuk miatt is. Van úgy, hogy a víztorony csak az alapfunkcióra leegyszerűsített mérnöki létesítmény, de gyakran környezete jellegére visszaható, igényesen megformált építészeti jelként érvényesül. Több példát ismerünk arra, amikor a víztorony a település, vagy településrész jelképévé, ismertető jelévé vált. A körben, minden irányból, nagy távolságból látható Budafoki Víztorony is ilyen alkotás. A jelképpé válás fontos feltételének tesz eleget: a sablonok köréből kilépő egyedi formálás jól érzékelhető építészeti karaktert eredményezett, határozott alkotóerőt sugároz.
Megosztva
Bulcsu Tamás úr
munkacsoport.net építésze, vezető tervező
Fortvingler Éva asszony
munkacsoport.net építésze
a Balatonakarattya, Hosszúmező utcai családi nyaraló tervezéséért.
A Balatontól viszonylag távol, fenyves domboldalba épített ház, egy család tartós nyári tartózkodásához szolgál hajlékul. A tervezők ebben a sajátos műfajban bátran és következetesen alkalmazták a legkorszerűbb építészeti elveket és eszközöket: a szűkös telekméretek ellenére a lehető legtöbb fát megtartották, a ház minden részéből nagyszerű kilátás nyílik a tóra és a természeti környezetre. A szabadon formált épület minden részlete átgondolt, ami elősegítette az igényes kivitelezést. A példamutató építészi kiállás jelentőségét nem csökkenti, hogy ezzel egyben építtetői elvárást is teljesítettek.
Megosztva
Turányi Gábor DLA úr
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egyetemi tanárának
Turányi Bence úr
T2.a Építész Iroda Kft. építészének
a Budapest, XI. kerület Bercsényi utcai „Simplon A” lakóépület tervezéséért.
A budai Móricz Zsigmond körtér és környéke építészeti szempontból nagyon értékes és izgalmas terület. Különösen érvényes ez a délkeleti részre, ahol újabban jelentős ingatlanfejlesztések valósultak meg. Ezek körében, a színes üvegburkolatba öltöztetett „Simplon A” lakóépület érzékelhetően az „építészeti jel” igényével formálódott. A tervező építészek ugyanakkor szellemi előképnek tekintették a Bartók Béla úti, 30-as években épült modern épületeket is. A kettős cél elérése jól sikerült. A hagyományos függőfolyosós-belsőudvaros rendszerben szerkesztett, színes és plasztikus homlokzatú ház értéknövelő módon illeszkedik amúgy is értékes környezetébe.
Megosztva
Hőnich Richárd DLA úr
Építész Stúdió Kft. építésze, vezető tervező
Szabó Levente DLA úr
Hetedik Műterem KFt. ügyvezetője
Marosi Bálint DLA úr
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Építészmérnöki Kara Középülettervezési Tanszéke adjunktusának
Józsa Ágota asszony
CUBO Építészcsoport Kft. vezető tervezője
és
Terbe Rita asszony
CUBO Építészcsoport Kft. vezető építész tervezője
a Budapest, IX. kerület Könyves Kálmán körúti Népliget Center irodaház-együttes tervezéséért.
A ferencvárosi Könyves Kálmán körút és az M5-ös autópálya bevezető szakaszának csatlakozása jelentős hely a városszerkezetben. Itt valósult meg a Népliget Center három épülettömegből álló együttese, amely léptékében és plasztikus formálásában jól megfelel a hely jelentőségének. Az épület-együttes nagy értéke, hogy kifelé kellően tagolt, egységes képet mutat, ugyanakkor a körülhatárolt, érdekes térarányú udvar már egy jól védett, szinte intimitást biztosító belső térként hat a zajos, forgalmas környezetben. A tervezők korszerű és egyszerű építészeti eszközökkel jól funkcionáló, egyéni karakterű és városképi jelentőségű épületet alkottak egy problémákkal terhelt műfajban.
A Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége
Diplomadíjasai 2010.
A díjakat átadta Noll Tamás elnök Magyar Építész Kamara és Kálmán Ernő DLA elnök Magyar Építőművészek Szövetsége.
Építészet
Juhász Kristóf Attila BME — Városi Piac, Budapest VIII. ker., Teleki László tér Juhász Balázs BME — Fertőrákos, Nádas Tanösvény
Vargay Ildikó BME — Prága, Hallgatói Információs Központ
Koncz Péter BME — Kőszeg, Zarándokház
Siket Vanda BME — Nagy-Mána, Turistaház
Dícsérő oklevél
Szakonyi Gábor PTE Pollack Mihály Műszaki Főiskola — Templom Kaszóban
Magyar Építész Kamara - Belsőépítész tagozat
Ujhelyi Katalin Moholy-Nagy Művészeti Egyetem — Zeneház
Magyar Építész Kamara - Terület- és Településrendezési tagozat
Szerdahelyi-Németh Klára Budapesti Corvinus Egyetem — Budafok-Belváros és a Duna kapcsolatának vissszaállítása
Magyar Építész Kamara - Táj- és Kertépítész tagozat
Szabó Gyöngyvér Budapesti Corvinus Egyetem — Pestlőrinc városközpont közparkjainak rehabilitációs szabadtér-építészeti terve
Szabó Vera Budapesti Corvinus Egyetem — Hajdúszoboszló zöldfelületi rendszerének
tanulmányterve
Valánszki István Budapesti Corvinus Egyetem — Kistérség-fejlesztés Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (az Abaúj-Hegyközi kistérség északi részének fejlesztési lehetőségei)