Közélet, hírek

Döntött az előzsűri: hamarosan kiderül, kik a 2021-es Média Építészeti Díja finalistái

2021.10.15. 12:01

63 épület, 79 terv és 20 épített környezet kategóriájú projekt indult az idei Média Építészeti Díja megmérettetésén. A nevezett munkákat október 17-ig bezárólag publikáljuk az Építészfórumon, és hamarosan a nemzetközi szakmai előzsűri által kiválasztott finalistákat is megismerhetik olvasóink. 

Szeptember 15-én lezárult a nevezési határidő a 2021-es Média Építészeti Díjára. Az Épület, Terv, Épített környezet kategóriában benyújtott munkákat a MÉD hagyományainak megfelelően ezúttal is nemzetközi előzsűri bírálta el: ők választották ki azt a 10-10-10 projektet, amelyek az Építészfórum oldalán hamarosan elérhető közönségszavazáson indulhatnak. Mindemellett az Épület és Terv kategóriában az 5-5 finalistáról is döntöttek – ők prezentálnak majd a médiazsűri előtt a novemberi gálán. 

Bár tavaly még újdonságot jelentett az Épített környezet kategória és a hozzá kapcsolódó közönségdíj, amelyet tájépítészeti, környezetalakítási, belsőépítészeti és design-projekteknek, installációknak hoztunk létre, az előző évhez hasonlóan idén ismét azt a gyakorlatot követjük, mely szerint az előzsűri válogatása után a legjobbnak ítélt 10 munka közül közönségszavazáson dől el a nyertes kiléte. Ennek megfelelően a MÉD-en a közönség három kategóriában szavazhat, a novemberi döntőn viszont csak a terveket és az épületeket díjazza a zsűri.

Az induló munkákat az alábbi aloldalakon lehet átnézni: 

Média Építészeti Díja 2021 – Épületek

Média Építészeti Díja 2021 – Tervek

Média Építészeti Díja 2021 – Épített környezet közönségdíj 

Az előválogatást végző nemzetközi szakmai zsűri elnöke idén is a már oszlopos tagnak számító, az Amszterdami Építészeti Központ és az ARCAM igazgatójaként is dolgozó Indira van´t Klooster volt. Mellette felkértük még Cosmina Goagea építészt, kurátort és designert, illetve Jakub Moravčík építészmérnököt, látványtervezőt, újságírót. Folytatva a tradíciót, magyar zsűritag is segíti a nemzetközi szakértők munkáját: erre a feladatra idén ismét Nagy Csabát, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnökségi tagját kértük fel. A következőkben röviden bemutatjuk mindannyiukat. 

Indira van’t Klooster építészettörténész, az ARCAM igazgatója

Az A10 európai építészet online magazin alapítója és főszerkesztője, 2014 óta a Média Építészeti Díja nemzetközi előzsűrijnek elnöke. Építészettörténészként végzett, számos olyan építészeti szervezetnél dolgozott, mint az Amszterdami Építészeti Akadéma vagy a Helyi Építészet nevű holland alapítvány, amely egyrészt a pályázatok és európai közbeszerzési eljárások kapcsán a jó megrendelő mibenlétét, másrészt a helyi, regionális és nemzeti szintű építészet politikát népszerűsítette. Olyan nemzetközi zsűrik tagja is volt, mint a skót Doolan Díj, az AIAC Fiatal Olasz Építésze Díj, a Fiatal Észt Építész Díj, illetve a rotterdami Maaskant Díj. Kutatási területe az európai utópista közösségek. 2019-ben kinevezték az Amszterdami Építészeti Központ igazgatói posztjára.



Jakub Moravčík építészmérnök, látványtervező, újságíró

A vezető szlovák építészeti magazin, az ARCHINFO főszerkesztője, a Szlovák Építész Szövetség elnökségi tagja, valamint a díjnyertes ARCHINFO építészeti studio partnere. Építészeti tanulmányait az STU Építészmérnöki Karán végezte, majd az Athéni Nemzeti Műszaki Egyetemen az építészet mellett urbanisztikát is tanult. Tevékenysége során főleg a kortárs építészet izgatja, de építészettörténeti publikációit is olvashatjuk. Az 1999 óta a Szlovák Építészeti Kamara és a Szlovák Építész Szövetség szakkiadójaként működő ARCHINFO teret teremt a szakmai olvasók és a laikus közönség közötti eszmecserére, népszerűsítve ezzel nem csak a szlovák kortárs építészetet, de a kapcsolódó műszaki, design, művészeti és kulturális területeket is. 



Cosmina Goagea építész, kurátor, designer

Zeppelin kommunikációs és akciós felület igazgatója. Kutatási és gyakorlati tevékenysége a következő témákra összpontosít: kiállításszervezés és tervezés, kurátori feladatok, szerkesztés és kiadói tevékenység, részvételi építészet, városi beavatkozás és aktivizmus, kulturális és építészeti irányelvek, és a művészet, mint városi gyakorlat. 1999 óta működik közre projektmenedzserként építészeti, design és urbanisztikai témájú kiállítások, szimpóziumok, konferenciák és kiadványok létrehozásában. Számos olyan project koordinátora, melyek nemzetközi együttműködést igényelnek építészek, művészek, kutatók és egyéb szakértők között. Érdeklődési köre: kulturális tartalmakon alapuló városi aktivizmus és térteremtés, részvételi művészet, kulturális és urbanisztikai szakértők nemzetközi hálózata, kulturális menedzsment.



Nagy Csaba építész

Az Archikon Építésziroda vezető tervezője, ügyvezetője. 1987-ben diplomázott a BME Építészmérnöki karán, majd 1989-ben Bécsben a Gustav Peichl Mesteriskola képzőművészeti akadémián. Pályáját számos, az Archikon építésziroda munkái kapcsán kapott építészeti, ingatlanfejlesztési és egyéb díj kíséri, több mint 60 hazai és nemzetközi díjat nyert csapatával, egyebek mellett a MÉD-en is számos alkalommal: a Vizafogó Tagóvoda, a Palatinus Strandfürdő, a Párisi udvar és a Meséskert Óvoda projektekkel. 2011-ben Ybl-díjban, 2018-ban Prima Primissima díjban részesült. Jelenleg a MÉSZ elnökségi tagja, a zsűriben is képviselve a szervezetet.  



Az előzsűri által kiválasztott projekteket október 20-án, szerdán sajtótájékoztató keretében jelentjük be. Az 5 terv és 5 épület alkotói a Média Építészeti Díja gáláján mutathatják be munkáikat, amelyre az Uránia Nemzeti Filmszínházban kerül sor november 6-án. Az eseményre ezen a linken lehet jegyet vásárolni.