Közélet, hírek

EASA 2005 - Magyar építészhallgatók nyertes pályaműve épülhet Svájcban

2005.05.24. 09:25

Berényi Zsófia és Deigner Ágnes

Berényi Zsófia és Deigner Ágnes, a BME építész hallgatói nyerték a 2005. évi EASA nemzetközi építésztalálkozó pavilon-pályázatát. Az épület a kéthetes rendezvény ideje alatt fog megépülni Bergünben, a találkozónak helyt adó Graubünden tartománybeli településen.



Az 1980-ban létrejött szervezet (European Architecture Students´ Assembly) nagy találkozói minden évben más országban kerülnek megrendezésre. A találkozókon egész Európából kb. 4-500 építészhallgató vesz részt az egy központi téma köré csoportosuló workshopokon, kurzusokon és előadásokon. Először a 2003-ban, Dániában megszervezett EASA alkalmával írtak ki tervpályázatot egy kiállítótérre, aminek nyertes pályaművét a nyári kéthetes workshop alkalmával meg is építették; ez azóta is a befogadó falu használatában áll.



A 2005. évi EASA témája a ´trans-transit-transition´, azaz ´transz-tranzit-átmenet´. A bevezető szerint az ”egyesülő Európa összekapcsolódása és újjáalakulása nem magától jön létre (...) A folyamat kiinduló közege az építészet, és fő szervezője az urbanisztika. Építészként tudnunk kell értelmezni és kezelni ezeket a komplex jelenségeket”. Az Európai Unióban egyelőre független szigetként létező Svájc nem először vállal fel ilyen szellemi laboratóriumi szerepet, elég, ha a szintén meghatározóan építészettel foglalkozó 2002-es svájci Expora gondolunk.

A hallgatói pályázat témája a Bergünben található gyógyszálló egykori pavilonja helyére építendő új épület volt. A változatos közönséget és funkciókat befogadó környezetben a pavilonnak a kiállítástól a zenepaviloni funkciókig mindenféle használatnak meg kellett felelnie, valamint újra kellett értelmeznie ezt a sajátos építészeti műfajt a szecessziós szállóépület, annak kortárs átépítése és a környező havasi táj viszonyrendszerében.



A magyar pályázók nyertes munkája a pavilont tömegkontúrjában épületként, viselkedésében azonban inkább változatos formák felvételére képes bútorként fogalmazta meg. A könnyű szerkezetes, fa borítású konstrukció táblái zárt állapotban is megőrzik részleges átláthatóságukat, a hosszanti falak kinyitásával azonban a belső-külső tér teljesen átláthatóvá és átjárhatóvá válik, puszta tetőre és tartópillérekre redukálva az épületet. Külön hangsúlyt helyeztek a tervezők a kivitelezésre, ami a kiírás speciális igényei között is szerepelt - a pavilont ugyanis alapvetően a résztvevők fogják 10 nap alatt megépíteni. A zsűri értékelésében kiemelte a pavilon-tipológiát újraértelmező és speciális közteret teremtő gondolat erejét.

A részletes terv kidolgozása és engedélyeztetése egy helyi építész koordinálásával zajlik, a kivitelezési munkák előkészítését és beosztását a svájci szervező csapat végzi. A megépült ház idén augusztustól pedig már a hotel és a falu rendelkezésére áll.



És ha ez még mindig kevés lenne: a tavalyi sikeres és alapos előkészítés eredményeképpen 2006-ban Magyarország lesz az EASA házigazdája. A találkozó témája a közhely - mint a latin locus communis, magában foglalva és termékeny asszociációs kapcsolatba hozva a közösség terét és kliséit. A szervező csapat már fél éve gőzerővel dolgozik, a www.easa006.hu oldalon rövidesen hozzáférhetőek lesznek a részletek is.

A tervdokumentáció letölthető PDF formátumban a csatolt dokumentumokban.

Szemerey Samu