Technológia

Egészségház Budakalászon közösségformáló funkcióval

2014.05.20. 12:39

A kisvárosi léptékű elemekre bontott épületegyüttesben működő egészségügyi központtal a város a közösség felé fennálló régi adósságát törlesztette. A sajátos telepítés eredményeként ugyanakkor Budakalász egy új közösségi térrel is gazdagodott. A Creaton Építész pályázatának zsűrije a III. hely odaítélésével Horváth Zoltán, építész ezen utóbbi törekvését is elismerte.

A Budai-, Pilis- és Visegrádi-hegység találkozásánál, a Dunakanyar déli kapujában található Budakalász kőbányája évszázadokon át sokaknak adott munkát és megélhetést. Faragott kövei sok palota és szobor nélkülözhetetlen alkotóelemeként díszítik Budapestet mai is. A pilisi hegyvonulathoz simuló városka emberi léptéke pedig ma különösen vonzó a Budapest zajától menekülő városi polgárok számára. Utóbbihoz immáron hozzájárul a négy háziorvosi, két gyermekorvosi, valamint két fogászati rendelővel, illetve védőnői szolgálattal és saját laborral is rendelkező településen belüli egészségügyi ellátás is.
A Budakalász önkormányzata által önerőből finanszírozott új Egészségügyi Központ a városközpont legforgalmasabb csomópontjában létesült. Az épület kivitelezése 2012 őszén vette kezdetét.

Az épület tömegformálása a körre szervezett alaprajzot folytatja, amelynek tervezése során Horváth Zoltán építész célja a funkcionális igények kielégítése mellett az utcaképbe való illeszkedés volt. Tömegalakításával, anyaghasználatával természetesen illeszkedik az épület a sváb házakkal teli kis utcába. A felhasznált építőanyagok között kézenfekvő volt a Creaton Róna hornyolt natúrvörös tetőcserepe, amelynek természetes színe és megjelenése épület és a tető formavilágának szinte nélkülözhetetlen velejárója, a tartósság igénye pedig a funkció kapcsán válik elengedhetetlenné.

Az intézményt 2013 nyarán vehették birtokukba a helyiek. Ekkora már az épület környezete is megszépült, az új parkoló és útburkolat is készült. Így amellett, hogy a város egy fontos középülettel gazdagodott, egyúttal egy helyileg értékes, közösségi tér is kialakult. Utóbbi nem csupán az építész igénye, elképzelés volt, de azóta a valóságban is működik, amelyről ő maga is jártában-keltében meggyőződhetett.

Az Egészségközponttal nemcsak a budakalászi lakosok elégedettek, de a Creaton Építész pályázat zsűrijének elismerését is kivívta. Marosi Miklós e szavakkal méltatta az épületet a díjátadón: „Építészeti megjelenése, átgondolt anyaghasználata illeszkedik a település léptékéhez, arculatához, hangulatához. A nagyméretű, a nagy alapterületű programot a tervező szellemesen kistömegek karéjos füzéreként jeleníti meg. A telepítés teremtette öböl sokféle városi rendezvény méltó színhelye lehet. Olyan városi terecske, melyet kissé délebbre „piazzettának” szoktak nevezni, s melynek változatos, sokcélú felhasználását jó lenne nálunk is meghonosítani minden városunkban. Az organikus szemléletű épület szerzőjét részlet-gazdag megoldásokért, a tiszta szerkesztésű alaprajzokért, valamint a tetőfelületek sallangmentes kialakításáért díjazta a zsűri.”

Horváth Zoltán építész munkáját 2013 decemberében a Pest Megye Építészeti Nívódíj II. díjával is kitüntették.

Tervezés: Triskell Épülettervező Kft. 1034 Budapest, Kecske utca 25.
Építész: Horváth Zoltán
Statika: Demjén József
Épületgépészet: Pacher László
Elektromos tervező: Mihalovics József
Gyengeáramú tervek: Horváth Károly
Kert- és tájterv: Izmindi Réka

Kivitelezés: GOMÉP Építőipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 6050 Lajosmizse, Dózsa Gy. út 219.

 

(x)