Épületek/Lakóépület

Egy épület megvalósulásának anatómiája

2009.09.29. 05:26

Az épület átadása megtörtént, használhatóságát és az építészeti gesztusok erejét a jövő igazolja. Egy biztos, hogy a magasra szabott városrendezési mutatókból a tervezés során már nemigen lehet kilépni. • Bálint Imre felelős tervező írása a Premier házról.

Budapest, VIII. kerület – „nyócker” – beépítésének történeti heterogenitása a mai napig rányomja bélyegét a környezetre. A XIX. század fordulója, a XX. század első felének építészete, a tömeges lakásépítés és a jelenkor építészete párhuzamosan van jelen. Nemcsak az építészet, de az itt lakók társadalmi rétegződése is heterogén.

 

 

 

Corvin Mozi – Corvin köz – 1956. Corvin Mozi – Corvin projekt – 2006. A sokat megélt városrész sorsa új kanyart vett, és remélhetőleg forradalmian jó eredményeket fog hozni, köszönhetően a fejlesztők gondos előkészítő munkájának és számos pályázatnak.

 

 

 

A projekt tengelyéről kissé leszakadva, az Üllői út felé, a Tömő és Nagytemplom utca sarkán egy foghíj-beépítéssel bízták meg irodánkat. Nem meglepő, hogy a hatályos szabályozási terv szerint a telek igen magas „városrendezési mutatókkal” rendelkezett, melynek eleget tenni nehéz. A saroktelek Nagytemplom utcai határán hosszan benyúló tűzfal, míg a Tömő utcai telek határán egy alacsony, keskeny tűzfallal jelzi a meglevő épületeket. Egyébként pedig a tervező igen nehezen tudott elvonatkoztatni a Pál utcai grundok, a Fűvészkert, a Ludovika történetiségétől és hangulatától.

 

 

 

A Tömő utca szemközti oldalán megmaradó földszintes, illetve egyemeletes épületek és egy kialakított grund található. Elképzelhető, hogy ilyen fizikális és történeti környezetben milyen nehéz 5,0 m2/m2 szintterület mutatóval elfogadható épületet kreálni.

 

 

 

Az alaptézis a következő volt: a hosszú tűzfalat egy vékony, funkcionális kéreggel takarjuk le, az alacsony, keskeny foghíj pedig közel azonos magassággal indul. Aztán egy földszint 4 emeletes épületszárnnyal eljutunk a sarokig, ahol ez teljes magasságában megáll és a tetején elhelyezkedő, az utca felé erősen visszahúzott, íves átmenő szárnnyal simul a Nagytemplom utcai épületszárnyhoz.

 

 

 

Négy gesztust szerettünk volna tenni a környezet felé.

  • Az alacsony keskeny foghíjtól egy prizmaszerűen emelkedő épületszárnnyal válunk el.
  • A 5. szinttől az épületet más anyaggal és formával az eredeti homlokzati síktól visszaléptetjük. Ezzel a szűk utcára való nehézkes rátelepedés érzését valamelyest csökkentjük.
  • A sarkot gátlástalanul és jó alaposan „kilyukasztjuk”. Az 5. szinten keresztül be lehet látni a gondozott XXI. századi kertépítészetre, a XXI. század grundjára.
  • Az első két szintet jelzésként más anyaggal burkoljuk, ezzel a szemközti oldal gerinc- vagy párkánymagasságának léptékére utalva.

A mellékelt első vázlatból látható a szándék, melyből nagyon sokat meg tudtunk tartani, kivéve a saroklyukat, amely a szintterület jobb kihasználhatósága miatt a megrendelő kérésére fokozatosan „begyógyult” és a ház az építménymagasság lehetőségein belül egy szinttel „gyarapodott”.

 

 

 

A ház megjelenésével kapcsolatban sajnos további kompromisszumokra is kényszerültünk, mert a homogén téglaburkolatú alsóbb szinteket - amelyeknek szigorú lyukséma homlokzatuk van - pénzügyi okok miatt terrakotta színű vakolat váltotta fel. A begyógyult sarok alsó két szintjének üvegbuborékában majdan kávézó üzemel.

 

 

 

Az épület átadása megtörtént, használhatóságát és az építészeti gesztusok erejét a jövő igazolja. Egy biztos, hogy számtalan esetben a magasra szabott városrendezési mutatókból a tervezés során már nemigen lehet kilépni.

Bálint Imre DLA
fotók: Zsitva Tibor


Corvin sétány - Cordia Premier Ház

beruházó: Corvin 120 Projekt Ingatlanforgalmazó Zrt.

tervezők

építészet
Bálint Imre DLA, Ybl-díjas építész
Tóth András okl. építészmérnök
Rádics Tamás okl. építészmérnök
statika
Ungi Lajos vezető statikus tervező
Ungi Balázs vezető statikus tervező
Kerekes Zoltán statikus tervező
gépészet
G. Bihary Erzsébet vezető gépész tervező
villamosság
Dorgai Károly vezető villamos tervező
kert
Karádi Gábor tájépítész

generál kivitelező: Pedrano Zrt.

fontosabb adatok
terület: 2480 m2
beépítettség: 59 %
szintterületi mutató: 5 m2/m2 helyett 4,75 m2/m2

Az épület alatt egy szint parkoló, az épületen belül 180 lakás található, melyek mintegy 60%-a 1–1,5 szobás, a többi két- vagy többszobás.