Emberek/Praxis

„Egy erős laptop, Skype és Google Drive kell csak…” – New Generations: A-A Collective

2020.10.14. 08:00

A páneurópai építészeti platform, a New Generations együttműködésével kéthetente bemutatjuk a 2021-es Velencei Építészeti Biennále Magyar pavilonjában kiállító 12 építészeti praxist. Az A-A Collective, amelynek négy alapítója három különböző országban él, a legsajátosabbak közé tartozik, hiszen még közös irodájuk sincs. De akkor hogyan jutottak el a varsói fő tér, a Plac Defilad nyertes tervpályázatáig?

Az A-A Collective, azaz Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa, Martin Marker Larsen és Furio Montoli kollektívája Bázelből, Koppenhágából és Varsóból működik – a virtuális térben, de valós eredményekkel. A négy csapattag Svájcban ismerte meg egymást, és gyorsan felfedezték, hogy eltérő hátországaikból származó tudásuk jól kiegészíti egymást. A New Generations témafelvetéseire is így, kollektívaként adtak választ. 

Nyitott hozzáállással

A stúdió a Svájci Alpokból származik: Mendrisióban és Bázelben találkozunk részint az oktatásban, részint szakmagyakorláson keresztül. Barátságként indult, de aztán megpróbálkoztunk egy pályázattal a varsói főtérre – és megnyertük! Nem volt nevünk, nem volt honlapunk, nem volt különösebb elképzelésünk semmiről. De ezt a nyitott hozzáállást a mai napig tartjuk: szeretjük azt hinni, hogy segít azt csinálunk, amit akarunk, amikor akarjuk és ahol akarjuk. 

Győzelem, kis szerencsével

A főtérre kiírt pályázat második fordulójában meghívást kaptunk a varsói önkormányzattól egy találkozóra. Formális találkozónak ígérkezett, bürokratikus ügyekben, így úgy döntöttünk, magunkkal viszünk egy ügyvédet. Akkor még semmilyen tapasztalatunk nem volt a szerződésekre és a jogi ügyekre nézve, szóval azt gondoltuk, ez így rendben lesz. A helyszínen aztán kiderült, hogy a többi csapat hatalmas modellekkel, rajzokkal és gyönyörű prezentációkkal érkezett. Nekünk pedig nem volt más, csak az ügyvédünk, Zygmunt (kiváló ügyvéd egyébként). Ott és akkor biztosak voltunk benne, hogy ezt a pályázatot elvesztettük. Zygmunt volt közöttünk az egyetlen, aki beszél lengyelül, úgyhogy az érkezésünket követően kialakuló diskurzusból egy szót sem értettünk. Csak azt láttuk, hogy mindenki nagyon elégedett, sőt, még nevetgélnek is. Nem tudtuk pontosan, hogy mi történik, de mi is nevettünk, amikor mindenki nevetett. A végén pedig nyertünk!

Magad mögött hagyni a rutinokat

Egy olyan fiatal stúdióban, mint a miénk, nincsenek igazán rutinok. Minden új, minden izgalmas. Akad közöttünk, aki oktat, és olyan is, aki újságíróként dolgozik, szóval nincs két egyforma nap, és egyébként sem izgattak minket soha az átlagos, öt munkanapos hetek… de azért próbálunk nem dolgozni vasárnap! Ezt leszámítva: Skype és Easyjet. 

A virtuális munkatér eszközei

Nincs kijelölt irodaterünk, nincs fizikai infrastruktúránk. Virtuálisan működünk, ott vagyunk, ahol szükséges. A kollektíva négy tagja három különböző országban él, ez hatalmas flexibilitást ad és persze eléggé nomáddá teszi az életstílusunkat. Mostanában kezdtünk el megkedvelni az ezzel az életformával járó szabadságot. De a stúdiónk hitvallásának része, hogy megkérdőjelezi a hagyományos irodai felépítést. Egy erős laptop, Skype és Google Drive kell csak, és messzire juthatsz a 21. században!

Megélni a kollektíva igazi természetét

Semmilyen módon nem lehet megjósolni, mi fog történni, amikor építészirodát alapítasz. Nyilván nagy várakozásokkal és ötletekkel vágtunk bele, aztán hamar beköszöntött a valóság. Mostanában azokra a témákra, projektekre próbálunk fókuszálni, amik épp előttünk állnak, és nem olyan ötletekre meg víziókra, hogy az A-A Collective-nek minek kéne lennie. Ha valaki mindenáron egy koncepció után hajt, az az egész folyamatot bemerevíti. Ezt mindenáron próbáljuk elkerülni.

A közeljövő mérföldkövei

A következő évünk már a projektek megvalósításáról, konkrét fizikai eredményekről szól. A varsói fő tér természetesen a legnagyobb projektünk, de Dániában is folyamatban van néhány izgalmas munkánk, és persze a 2021-es Velencei Építészeti Biennále is nagy dolog. Az építészet minden területén dolgozunk: tervezünk, kutatunk, írunk és oktatunk – de a következő években szeretnénk több projektet megvalósítani, kíváncsiak vagyunk, ezekből mi következik majd.

 

A szöveget fordította és szerkesztette: Kovács Dániel