Épületek/Középület

Egy látványos föld alatti világ kapuja

2011.03.31. 11:16

A Budai-hegység egyik különleges természeti képződményét, a Szemlő-hegyi barlangot keretező fogadóépület belső terei Benedek Attila építész elképzelései nyomán újultak meg. Kis területen, szerény forrásokból, racionálisan gazdálkodva sikerült egy - a korábbi állapotokhoz képest - jóval vonzóbb, látogatóbarát környezetet teremteni.

A budai hegyvidék egyik különleges föld alatti világa a Szemlő-hegyi barlang, amely főként a hagyományos cseppkövektől teljesen eltérő forma-, és színvilágú borsóköveiről, kalcitlemezeiről ismert, de a 300 méteres kiépített szakaszt bejárva találkozhatunk itt barlangi karfiolokkal, gömbüstökkel, karácsonyfával, sőt, még anyósnyelvvel is. A barlang lélegzetelállító belső világa az üledékes kőzetrétegekben feltörő hévizek és a talajból leszivárgó csapadékvíz együttes alkotó munkájának köszönhető.

 

 

 

A múlt
A Szemlő-hegyi barlang fogadóépülete a Pusztaszeri és a Zöldmáli út kereszteződésében lévő saroktelken található. Az épület az 1980-as évek elején épült, nagyszabású beruházásként, igényes kivitelezésben. A kor építészeti és belsőépítészeti stílusjegyeit pozitív és negatív értelemben is magán hordozza. A különleges funkció – ami egyszerre múzeum és szórakoztató intézmény, kultúra és kaland – sajátos környezetet jelent, amire az akkoriban a kulturált környezetről alkotott, kissé merev, közkeletű elképzelés rányomta a bélyegét: komor, sötét színek és rideg formák uralkodnak mindenütt. A barlangot 1986-ban nyitották meg a nagyközönség számára.

A logikusan szerkesztett alaprajz a barlang tárójának tengelyéből indul ki, és a telekhatárhoz alkalmazkodva szerveződik tovább. Az épület nagy része földdel borítva simul bele a terepbe, az utcai süllyesztett előtér-folyosó teteje, a két bejárat és az emeleti felülvilágító látható karakteres elemként, a többi része egy zöld dombban rejtőzik. Az épület monolit vasbeton tartószerkezetű, tégla kitöltő falazattal. A földdel borított tetőfödémek víz- és hőszigeteléssel ellátott monolit vasbeton szerkezetek.

 

 

 

Az épület kétszintes, két bejárattal, a telek sarkához közeli a közönségbejárat, a másik az üzemeltetést szolgálja, ahol raktárak, gépészeti helyiségek, öltözők találhatók. Időközben a barlang-terápiás kezelésekhez szükséges helyiségek is itt kaptak helyet, a következő ütemben az így kialakult helyszűke miatt létrejött tarthatatlan állapotokat kell orvosolni. Az épület fő funkciója a barlang-látogatás lebonyolítása, ezenkívül működik itt egy nagyméretű vetítőterem, egy kiállítótér, az emeleti galérián egy büfé, néhány asztalnyi fogyasztótérrel, valamint a bejárat mellett az egyik oldalon egy pénztár-ajándékbolt, a másikon pedig egy ruhatár-értékmegőrző.

Az akadálymentesítést a közelmúltban részlegesen megoldották, a meglévő női és férfi wc-csoportok mellett kialakításra került egy akadálymentes illemhely is, valamint a barlangba bejutáshoz elhelyezésre került egy külső és két belső rámpa, amelyeken segítővel kerekes székkel is lehet közlekedni.

 

 

 

A jelen
Az épület megnyitása óta eltelt negyed század alatt megváltoztak a látogatói igények és a kiállítási, tájékoztatási módszerek is. Az eddigi kiállítás az üvegvitrinekben elhelyezett fotókra és szövegekre épül, aminél ma már sokkal interaktívabb, élményszerűbb megoldásokra van szükség, és ez a térhasználatot is befolyásolja. Az épület építészeti- belsőépítészeti kialakítása elavult vagy elhasználódott, az új igényeket már nem tudja kiszolgálni. Az épületet működtető Duna – Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szándéka, hogy az épületet korszerűsítse, látogatóbaráttá tegye. Az átalakítások több ütemben történnek. A most megvalósult első ütem a közönségforgalom által érintett terek átalakítását foglalta magában. A tervezést nagyban segítette a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársainak áldozatos közreműködése.

Megoldandó feladatok
Az egyeztetések és a helyszíni szemlék alapján a problémák és szükséges változtatások az alábbiakban foglalhatók össze:

  • A jelenlegi vetítőterem túlméretezett, rossz arányú, kihasználhatatlan, a vetítőgép-helyiség szükségtelen, mivel a vetítések már kizárólag projektorról történnek  
  • A kiállítótér kicsi, korszerűbb kiállítás építésére alkalmatlan.
  • A pénztár-ajándék rossz helyen, a látogatók közlekedési útvonalától eldugva helyezkedik el  
  • A ruhatár felesleges, értékmegőrzőre lenne inkább szükség.
  • Szükség lenne egy Zöld Bolt-ra, ahol a különböző természetvédelemmel kapcsolatos kiadványokat, tárgyakat, játékokat árusítják.
  • Az emeleti büfé berendezése sem funkcionálisan, sem esztétikailag nem megfelelő
  • A belső rámpák – nagy meredekségük miatt – acélrács felületük ellenére sem biztonságosak  
  • A belső terek színei, anyagai, formái barátságtalanok, a mindenütt meglévő sötétbarna faburkolat túlságosan dominál.
  • A világítótestek megjelenése súlyos, komor, az indirekt világítás a sötét felületeken elégtelen megvilágítást eredményez

A terv
A vetítő-funkció és a kiállítás funkció megcserélődött. Az új kiállítótérben egy galéria is épült, így a kiállítás-rendezési lehetőségek kibővültek. A vetítőgép-helyiségből szintén a kiállításhoz kapcsolódó játékos bemutatótér lett. A kiállítótér ajtaja a bejáró belső felére került, az így kialakult, az előcsarnokhoz kapcsolódó térből nyílik a zöld bolt elárusítóablaka. A jelenlegi pénztár elbontásra került, a helyén egy érmés értékmegőrző szekrény került elhelyezésre. Az új pénztár a bejárat túloldalára, az ajtó síkjához közel épült meg. Itt egy új ablaknyílás is készült, szimmetrikusan a túloldali ablakra.

 

 

 

Az új 40 férőhelyes vetítő eddig nyitott tér volt: két ajtónyíláson át a földszinttel, valamint a galériával volt kapcsolatban. Az időnkénti vetítéshez szükséges zárt környezet biztosítására a földszinten két ajtó lett elhelyezve, a galérián pedig egy leereszthető redőny. A galérián található büfé teljes berendezése helyett új készült, redőnyráccsal zárható kivitelben. A büfé szellőzése egy új tetőventilátorral lett megoldva. Az épület korszerűtlen fűtési és szellőzési rendszere is teljesen megújult.

A rosszul használható rámpák helyén 2 db lépcsőlift lett beépítve a kerekesszéket használók számára. A jelenlegi krómozott kanyargós korlátok lábazatukkal együtt elbontásra kerültek, helyette biztonságosabb és esztétikusabb, egyenes vonalvezetésű rozsdamentes korlátok kerültek beépítésre. Az összes falikar és világítótest korszerűbb, energiatakarékosabb lámpákra lett cserélve. A belső terek teljes falburkolata felújításra került, visszacsiszolás után natúr világos nyírfa színkezeléssel. A megmaradó burkolatok felújításra kerültek, a bontott burkolatok részben átrakásra (például az előcsarnoknak az új pénztárnál felszedett kőburkolata a zöld bolt előtti átjáróba került át).

 

 

 

A külső megjelenés tekintetében felújításra került az épület előtti padsor, a homlokzati kőburkolat fugázása, és a külső lépcső oldalsó kőburkolatának tönkrement szakasza. Az épület tetővíz-elvezetése (a földtakarásban lévő dréncsövezés) több helyen meghibásodott, feltárás és vizsgálat után ennek hibái is javításra kerültek. Maga a barlang 2003 óta szinte teljes hosszban járható kerekesszékkel. Az előcsarnok padlószintje 90 cm-rel magasabban van a barlang bejárati szintjénél. Ezért ide egy önállóan is használható lépcsőlift került.


Szemlő-hegyi Barlang - Fogadóépület közönségforgalmi rész belső átalakítása 

vezető tervező: Benedek Attila - Benedek és Fiai Bt.
épületgépészet: Viczai János
elektromosság: Bense Tamás

tervezés éve: 2008 - 2010
kivitelezés éve: 2010
bruttó szintterület: 380 (+120) m2
bruttó beruházási költség: 50 MFt
megbízó: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága
generálkivitelező: IMMOTOM Kft.
kiállításrendező: Geonat és Toart Medic Kft. konzorcium