Design/Formatervezés

Egyedi tervezés a csúcson – így készültek a Nagyerdei Strand élményelemei

2020.07.09. 16:03

Megnyitott Magyarország egyik legmodernebb víziparkja, a megújult debreceni Nagyerdei Strand. A 9,5 milliárd forint költségvetésű projekt gyümölcsét június 20-án vehették birtokba a fürdőzők. De hogyan valósult meg a vizes élményelemek tervezése és mi határozta meg a kivitelezést?

A víziparkok látogatása nemcsak közösségi élmény és felfrissülés a nyári forróságban, hanem egy vizuális kaland is. Az élményelem látványa az első impressziónk, ez az első dolog, ami megragadja a potenciális látogatók figyelmét, amikor az utazásukról döntenek. Az aquaparkok, élményfürdők hatalmas változásokon mentek át az elmúlt években. A technológia fejlődése lehetővé tette, hogy elektronika által vezérelt játékokat, természetes mintákat követő attrakciókat, átlátszó csúszdaelemeket, többemeletes építményeket tervezzünk, akár különböző tematikák köré rendezve.

Ezek a lehetőségek segítenek a fürdőknek és más turisztikai létesítményeknek, hogy kreatívan kiemelkedjenek akár a saját városuk, régiójuk különlegességeit beépítve a saját programjukba. A debreceni projekt során ezt tükrözi például a „Nagyerdő" vizes játéktér, ami a közeli erdő hangulatát csempészi a fürdő falai mögé. Itt aranyos, a gyerekek számára vonzó állatfigurák születtek hazánkban honos állatok (például szalamandra, sárgarigó vagy vörösbegy) mintái szerint, de még egy elektronikai vezérlésű beszélő fa is segít a mesebeli atmoszféra létrehozásában.

A steampunk tematikájú csúszdák és a léghajó esetében fontos volt, hogy valami újszerű szülessen, amit még nem láthattak máshol a fürdőzők. A hajót a Kincses bolygó című rajzfilm ihlette, a csúszdák pedig teljesen egyedi tervezési és gyártási munkálatok eredményei. Mesék, művészeti stílusok, növények és tájegységek is ihletforrásai lehetnek egy élményfürdőnek, és akár a csúszdák is hozzákapcsolhatóak ezekhez a koncepciókhoz. A többi élményelemhez hasonlóan ezt a teret is az Eleven Kft. iparművészei és alkotómesterei valósították meg, miután elnyerték a generálkivitelező tetszését is.

Az üvegszál-erősítésű poliészter műgyanta mind a csúszdák, mind az élményelemek esetében rugalmas és személyre szabható alapanyagul szolgálnak, illetve természetes mintákat is utánozhatnak. Ez az anyag továbbá a megfelelő tulajdonságokkal rendelkezik, hogy az uszodai környezet kihívásainak is megfeleljen.

Az építész koncepciója szerint a csúszdák könnyed lebegő konstrukciókként jelennek meg a modern és mozgalmas épülettömeg vasbeton tartófalai között vezetett szakaszokon. Így az elképzeléseit követve nem hagyományos letámasztásokkal, hanem egy különleges csavart szerkezetű térbeli acéltartóval valósítottuk meg az elvárást. Ezzel a kreatív megoldással hozzájárulhattunk az épület modern megjelenéséhez, és a csúszdák alatt lévő teret is biztonságosan kihasználhatják a vendégek. A csúszdák anyaga az űrkutatásban is használt RTM injektálási technológiával készültek el, így kívül-belül tükörsima és fényes felülettel rendelkeznek. A csúszás élményét magyar fejlesztésű fény- és hangeffektek teszik izgalmasabbá.

Egy élményfürdő vagy más látványosság külső jellege olyan, mint egy könyv borítója. Megragadja az „olvasó" figyelmét, elárul valamit a rá váró kalandról, és minden marketingkommunikáció kihagyhatatlan eleme. Természetesen fontos, hogy a könyv gerince, azaz a gyakorlati megvalósítás és a szerkezet is megfelelő legyen.

Ezekben lehet segítségére már a projekt első lépéseitől kezdve a hazai vízicsúszda-ipar piacvezető szolgáltatója, az Eleven Kft. Számos alkalommal tapasztaltuk, hogy az élményelemek és csúszdák betervezése nehézséget okoz a projektek kivitelezése során, hiszen a katalógusok önmagukban nem tudnak minden információt megadni a munkához. Cégünk rendelkezik a szükséges CAD állományokkal, referenciákkal és gyakorlati tapasztalatokkal tervezőként és szaktanácsadóként a sikeres megvalósításhoz.

A debreceni Nagyerdei Strand mellett számos neves hazai fürdőben bizonyítottunk már nemcsak csúszdákkal, hanem más élményelemek, vizes játszóterek és tematikus játékterek műszaki- és látványtervezésével és kivitelezésével is. Referenciáink között szerepelnek többek között a Sárvárfürdő, a párkányi Vadas Fürdő, Termálfürdő Podhájska, a kisvárdai Aquacinema, a hajdúszoboszlói Hungarospa extrém csúszdapark, a Gyulai Várfürdő és a Harkányi Gyógy- és Strandfürdő vizes élményelemei is. Jelenleg futó projektjeink közé tartozik a Miskolctapolcai Strandfürdő, a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány termálfürdőjének és a hajdúszoboszlói Hungarospa fürdő Tahiti Beach részlegének élményelemeinek kivitelezése.

Csapatunk számára minden projekt egyedi, nem ismerjük a futószalagos munkát. Az évek során kiismertük, hogyan valósíthatók meg jól a hasonló építőipari projektek, így a kreatív ötleteken túl a gyakorlati munkában és tanácsadásban is számíthat tapasztalt tervezőinkre, kivitelezőinkre és építőinkre. 

További információk és referenciák: aqua-parks.com